Odbudowa protetyczna na implantach.

Magdalena Blaszke Kasperska

Częściowy bądź całkowity brak uzębienia jest dla pacjentów problemem nie tylko ze względów estetycznych. Może prowadzić do wad zgryzu i wymowy, rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków. W znaczny sposób osłabia się też funkcja żucia, a pozostałe zęby stają się mocno przeciążone i narażone na ścieranie oraz wypadanie. Jakie jest najlepsze rozwiązanie na uzupełnienie braków zębowych? O czym warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa? Odpowiada lek. Magdalena Blaszke-Kasperska, stomatolog Centrum Medycznego Tysiąclecie w Katowicach.

Pojedyncze braki

U pacjenta z pojedynczym brakiem zębowym najlepszym rozwiązaniem uzupełniającym będzie implant zębowy, który jest elementem zastępującym korzeń zęba. Decydując się na takie rozwiązanie, w pierwszej kolejności trzeba umówić się na wizytę, w trakcie której wykonuje się tomografię. Robi się to między innymi w celu sprawdzenia warunków kostnych u pacjenta, a mianowicie czy ich poziomy są wystarczające w wymiarze poziomym i pionowym.

Następnie, jeśli stan kości jest prawidłowy, pacjent umawia się na termin zabiegu, podczas którego wszczepiany jest implant. – Następnie trzeba odczekać od trzech do sześciu miesięcy, w trakcie których ma on czas na pełne zintegrowanie się z kością – mówi katowicka stomatolog. – Co prawda istnieją różne metody, przykładowo niektórzy obciążają implant odbudową protetyczną natychmiastowo. Osobiście preferuję jednak kilkumiesięczne odczekanie, w trakcie którego dochodzi do całkowitej integracji implantu z kością. Dopiero po tym czasie odsłaniamy implant i formowane są tkanki miękkie. Przechodzimy do części protetycznej.

Na czas wgojenia się implantu stosuje się uzupełnienia tymczasowe, które mają za zadanie zachowanie funkcji mechanicznych i estetycznych.

Odbudowa całościowa

W gabinetach stomatologicznych często przeprowadza się też całościowe odbudowy uzębienia – wtedy, kiedy pacjent jest go całkowicie pozbawiony, bądź kiedy jego uzębienie jest szczątkowe i nie nadaje się do tego, aby brać je pod uwagę pod kątem uzupełnień protetycznych. – Takie pojedyncze zęby trzeba wówczas usunąć, osiągając w ten sposób stan całkowitego bezzębia. Następnie, jeśli pacjent nie chce mieć całkowitej protezy ruchomej, wyciąganej i wkładanej do ust, wykonuje się odbudowę na implantach – w postaci protezy lub mostu (bez płyty na podniebienie, jak w przypadku protezy). Wspomniane formy odbudowy, jeżeli mówimy o moście, jest wykonywane na stałe – w przeciwieństwie do protezy stabilizowanej na implantach, którą pacjent wyciąga z ust.

Czy to bolesne?

W trakcie tego typu procedur pacjentom przychodzą do głowy różnego typu pytania, jak choćby to, czy leczenie jest bolesne. Proces terapii w tym przypadku składa się z dwóch etapów: części protetycznej i chirurgicznej. Jak mówi stomatolog Centrum Medycznego Tysiąclecie, jakikolwiek ból mogący występować w trakcie leczenia, może pojawić się przy części chirurgicznej, która jest formą ingerencji w kość. Trzeba zatem liczyć się z tym, że ból może być obecny. – Jeśli jednak wszystko przebiega prawidłowo i bez powikłań, to pacjent może co najwyżej odczuwać potrzebę zażywania tabletki przeciwbólowej przez kilka dni po zabiegu. Dodatkowo – w razie potrzeby – można włączyć do tego osłonę antybiotykową. To jednak wszystko, na co trzeba się w tym aspekcie przygotować.

Wykonanie korony

Kolejną kwestią, o którą pytają pacjenci, jest to, kto i w jaki sposób wykonuje korony, aby wyglądały jak najbardziej estetycznie i naturalnie. Od samego początku za całość pracy odpowiada lekarz: na pierwszym etapie planuje najbardziej optymalne miejsce do wszczepienia implantu, aby zmieścić się w tzw. polu protetycznym, pobiera wyciski, kształtuje tkanki miękkie, dobiera odpowiedni kolor korony. Oczywiście szalenie ważna jest również rola technika protetycznego, do którego trafiają wyciski i który wykonuje koronę z odpowiednich ustalonych wcześniej materiałów.

Od jakiego wieku?

Odbudowy protetyczne na implantach mogą być wykonywane u osób, u których zakończył się już rozwój kostny. Nie można wykonywać ich u dzieci ani młodzieży. Jeżeli wystąpi jakaś nieprzewidziana sytuacja, w której u młodej osoby zaistnieje potrzeba wszczepienia implantów, trzeba najpierw wykonać zdjęcie radiologiczne, na podstawie którego stwierdza się, czy rozwój kostny już się zakończył.

Jeśli zatem małe dziecko wybiłoby sobie dopiero co rosnący ząb stały, wprowadzenie implantu nie będzie niestety możliwe. – W takich przypadkach wykonuje się protezy, które trzeba następnie zmieniać wraz z kolejnymi etapami wzrostu pacjenta. Jest to proces uciążliwy i kłopotliwy, który musi odbywać się do momentu osiągnięcia całkowitego rozwoju kostnego dziecka, w którym przestaje ono już rosnąć.

Ile to kosztuje?

Rozbieżności cenowe są dość spore – w zależności od firmy produkującej system implantologiczny czy materiału z jakiego wykonuje się korony. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że implant implantowi nierówny. – Najważniejsze jednak, aby nie wszczepiać sobie implantów niewiadomego pochodzenia, bo może wiązać się to później z różnymi problemami – przestrzega katowicka stomatolog. – Może na przykład dochodzić do awarii wszczepionego implantu, które trzeba będzie naprawić. Jeśli implant był wykonany przez nieznaną firmę, która funkcjonowała na rynku przez krótki czas, to może pojawić się jeszcze inny problem – choćby z dostępnością komponentów protetycznych. Abstrahując już od tego, że implant może okazać się złej jakości lub nawet się nie przyjąć. Jeśli zatem decydujemy się na taką procedurę, lepiej powstrzymać się od przesadnych oszczędności – podsumowuje lekarka.

Oczywiście najtańsze jest wykonanie tego typu zabiegu w Turcji, gdzie od pewnego czasu kwitnie zjawisko turystyki implantologicznej i implantoprotetycznej. Oszczędzając wówczas nieco pieniędzy, można zapewnić sobie wykonanie odbudowy protetycznej w tej popularnej turystycznej destynacji. Niestety, bardzo wiele też się wtedy ryzykuje, ponieważ efekt #turkishteeth ciężko jest uznać za atrakcyjny – przynajmniej jeśli chodzi o środkowoeuropejskie kanony estetyczne. Dlatego też lepiej jest wykonać zabieg w Polsce, gdzie stosunek jakości do ceny jest obecnie na najbardziej korzystnym poziomie. Już w trakcie pierwszej wizyty konsultacyjnej specjalista dokładnie omówi z pacjentem różne aspekty leczenia, poda kosztorys i zaproponuje dokładny plan leczenia, którego efekty nie będą dla pacjenta negatywnym zaskoczeniem.