Opieka miast nad osobami starszymi

Coraz częściej przez instytucje państwowe oraz niepaństwowe uświadamiany jest problem koniecznej opieki, którą powinni być objęci seniorzy. Miasta szukają coraz to nowych sposobów zabezpieczenia przyszłości osób starszych. W związku z rosnącą liczbą seniorów konieczne jest uporządkowanie usług opiekuńczych nad osobami starszymi.
Naukowcy zwracają uwagę na rozmiary problemu starzejącego się społeczeństwa. Obecnie dane statystyczne odnotowują ponad trzy tysiące osób, które przekroczyły magiczną granicę wieku 100 lat. Jednocześnie maleje liczba osób, które do tej pory zajmowały się osobami starszymi, zwłaszcza kobiet w przedziale 45-69 lat.
Dodatkowo pojawia się problem zmiany struktury rodziny. Z przyczyn migracji, rodzice i dzieci mieszkają w oddaleniu. Taki stan rzeczy wyklucza zatem, iż rodzina będzie sprawowała funkcje opiekuńcze nad osobami starszymi. W podobnej sytuacji to właśnie gminy muszą rozwijać świadczenia opiekuńcze.
Konieczne jest, zatem wypracowanie skutecznego systemu finansowania świadczeń pielęgnacyjnych, który umożliwi zapewnienie osobom starszym odpowiedniej opieki zdrowotnej i pielęgnacyjnej. Warto rozważyć także możliwość wdrożenie systemu specjalnych ubezpieczeń.
Ciekawym rozwiązaniem jest wdrożenie poznańskiego programu "Guzik życia". W ramach projektu, w domach osób starszych montowane są specjalne skrzynki, do których przekazywany jest sygnał z guzika, który seniorzy zawsze mają przy sobie. Naciskając go seniorzy łączą się z centrum obsługi, które natychmiast organizuje pomoc.