Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Przepis na śniadanie wielkanocne

 Sniadanie wielkanocne 2021 1

Bomba białkowa na świątecznym stole – jak uchronić przed nią nasze nerki. Jajka, majonez, wędliny, biała kiełbasa i na koniec sernik. Wielu z nas nie potrafi sobie wyobrazić Świąt Wielkiejnocy bez takiego zestawu. Niestety kurczowe trzymanie się tradycji może być bardzo groźne dla blisko 4,5 miliona Polaków zmagających się z przewlekłą chorobą nerek. Czy jest dla nich jakaś nadzieja?

Czytaj więcej...

Staropolska Wielkanoc. Jak ucztowano w szlacheckim dworze

Staropolska Wielkanoc

Należąca do grona najbardziej radosnych dni w roku Wielkanoc łączy w sobie zarówno przepełniony nadzieją aspekt religijny, jak i optymizm związany z początkiem wiosny. Biorąc pod uwagę charakterystyczne dla tego dnia wystawne biesiadowanie, warto przyjrzeć się bliżej zwyczajom polskiej szlachty, którzy sztukę biesiady doprowadzili do perfekcji. O tym, że polscy szlachcice nie mieli sobie równych, jeśli chodzi o ucztowanie, przeczytać można nawet w polskiej epopei narodowej.

Czytaj więcej...

Oleje rafinowane, czy oleje tłoczone na zimno jaki wybrać?

Tloczenia oleju

Wśród przyczyn stale rosnących wskaźników chorób przewlekłych, eksperci niejednokrotnie wymieniają cukry i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. W diecie milionów ludzi znajduje się także inny niebezpieczny, często pomijany składnik – rafinowany olej roślinny. Badania zrealizowane w ostatnich latach zakwestionowały dotychczasowo powielane informacje o korzystnym wpływie olejów rafinowanych na ludzki organizm. 

Czytaj więcej...

Polityka senioralna nie ma szans bez odpowiednich kadr

Czego Polska może nauczyć się na doświadczeniach niemieckich?

  • Opieka nad seniorami to wyzwanie dla całej Unii Europejskiej – liczba ludzi w wieku 85 lat wzrośnie w UE z ok. 15 mln w 2020 r. do ponad 40 mln w roku 2080 *1.
  • W zaawansowanym systemie opieki senioralnej w Niemczech fundamentalne znaczenie – podobnie jak w Polsce – ma opieka w miejscu zamieszkania. Rozwiązania i doświadczenia zza Odry są więc wartościową inspiracją.
  • Nawet kraj o najlepiej zorganizowanym systemie opieki nie poradzi sobie z wyzwaniami demografii bez przemyślanej polityki dotyczącej rynku pracy.

Polskę czeka dramatyczny wzrost udziału ludzi starszych w społeczeństwie. Według prognoz GUS, o ile jeszcze w 2013 r. osób w wieku 65 lat i więcej było blisko 15 procent, to w roku 2050 udział ten zwiększy się do 33 procent *2. Znacznie większy niż dziś odsetek społeczeństwa będzie potrzebował więc codziennego lub okresowego wsparcia. A to oznacza konieczność zastanowienia się nad przyszłością naszych najbliższych, co wiąże się z odpowiednim rozwojem tzw. polityki senioralnej.

Czytaj więcej...

Nietrafiony prezent świąteczny a może prawo zwrotu?

Prezent 2020

Kolejne te same perfumy, za ciasna koszula, torebka nie w tym kolorze albo przeczytana książka - każdego roku wiele osób znajduje pod choinką prezent, który najchętniej by zwrócili. Na szczęście jest to możliwe, ale pod kilkoma warunkami. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego radzi, co zrobić, gdy Mikołaj nie trafił w nasz gust lub rozmiar.

Nawet jeśli tym razem Mikołaj chybił z prezentem, to nic straconego. Ważne, aby mu o tym powiedzieć, bo nietrafiony upominek można zwrócić. Ale pamiętajmy, że jest to możliwe tylko w określonych sytuacjach.

Czytaj więcej...

Kłopoty ze słuchem i wzrokiem

Niebezpieczne wypadki w Sylwestra. Cały rok czekamy na tę jedyną, sylwestrową noc. Często jednak szampańska zabawa zmienia się w niespodziewany koszmar. Poparzenia, urwane palce, kłopoty ze słuchem, uszkodzony wzrok – to tylko niektóre poważne konsekwencje zabawy petardami. Brak wyobraźni w parze z alkoholem mogą prowadzić do prawdziwej tragedii. Co może się zdarzyć i jak działać w takich sytuacjach tłumaczy dr n. med. Alina Blacha ortopeda ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Co roku w Sylwestra to chirurdzy, ortopedzi, laryngolodzy i okuliści są najbardziej zajętymi specjalistami w placówkach medycznych.

Ofiary petard pojawiają się w szpitalu najczęściej między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Najwięcej pracy w noc Sylwestrową mają niestety ortopedzi. – Gdy nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa przy odpalaniu petard, łatwo może dojść do urazu. Podobnie łatwo o uszkodzenie, jeśli ktoś .próbuje odrzucić palącą się już petardę, która np. wpadła na balkon. Jednym z głównych czynników wpływających na utratę czujności i brak rozwagi jest alkohol. W przypadku poranionych dzieci, których także niemało w tę noc w szpitalach, winny jest brak nadzoru dorosłych a niekiedy wręcz zachęcanie do samodzielnego odpalania petard.

Czytaj więcej...

Odszkodowanie za opóźniony lot

Ryanair opznienie

Wyrok TSUE: będzie łatwiej o odszkodowanie 

  • Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zabronił Ryanairowi stosowania jednej z klauzul, dzięki której przewoźnik nieuczciwie unikał płacenia pasażerom odszkodowań.
  • Wyrok ułatwi pasażerom ubieganie się o odszkodowania także od innych linii lotniczych.
  • Rozpatrywana przez TSUE sprawa dotyczy sporu Ryanair z polską firmą DelayFix o lot z Mediolanu do Warszawy.
Czytaj więcej...

Depresja sezonowa – SAD

Depresja jesienna seniora

Coraz krótsze dni i mniej słońca zwykle wprawiają w gorszy nastrój. Dodatkowo, w tym sezonie na naszą psychikę mogą niekorzystnie działać też takie czynniki, jak strach wywołany pandemią koronawirusa czy zalecenia dotyczące pozostania w domu i ograniczenia spotkań. Nie powinniśmy lekceważyć spadków nastroju i gorszego samopoczucia, ponieważ mogą świadczyć o depresji sezonowej, która nieleczona prowadzi do poważniejszych zaburzeń psychicznych.

Czytaj więcej...