Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /seniorzy_pl/templates/seniorzy2019/functions.php on line 201

Bezpłatny kurs - Seniorzy w sieci

Seniorzy w sieci kurs

Startuje nabór do bezpłatnego kursu online dla osób 60+ Odsetek osób starszych korzystających z Internetu systematycznie rośnie. Co druga osoba w wieku między 55 a 64 rokiem życia jest online. Starsi Internauci korzystający z nowych mediów spędzają średnio 8 godzin w sieci tygodniowo. Bezpłatny kurs „Seniorzy w sieci” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie współczesnych seniorów, którzy chcą poszerzać swoje kompetencje cyfrowe. Rekrutacja do kursu trwa do 28 września 2021 r. Weźmie w nim udział 250 osób z całej Polski.

Czytaj więcej...

Bakteria Legionella w instalacjach budynkowych.

Bakteria Leginella

Specyfika pracy systemów klimatyzacji, ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza w starszych, kilkudziesięcioletnich instalacjach, często stanowi pożywkę dla rozwoju bakterii Legionella. Jak ustrzec się przed groźną chorobą? Odpowiedzi należy szukać zarówno w przewodach, jak i w ich izolacji. Bakterii Legionella, która swoją nazwę zawdzięcza tzw. chorobie legionistów, nie należy lekceważyć.

Czytaj więcej...

Ćwiczenia dla seniora

Cwiczenia dla seniora Konstancin

Ruch jest niezwykle istotny dla formy i samopoczucia osób starszych. Regularne, umiarkowane ćwiczenia wzmacniają odporność, ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, wydłużają i poprawiają jakość życia. Uzdrowiska oferują kuracjuszom-seniorom wiele form aktywnego wypoczynku. Jaka forma aktywności jest dla nich skuteczna i – co ważne – bezpieczna?

Regularna aktywność fizyczna seniorów opóźnia efekty starzenia. Ruch wydłuża życie i leczy, opóźnia rozwój chorób wieku starszego: chorób serca, osteoporozy, zapobiega nadciśnieniu i poprawia krążenie.

Czytaj więcej...

Dla Zdrowej i Lepszej Starości

Seniorzy z BialegoStoku 1

Dla Zdrowej i Lepszej Starości to Program bezpieczeństwa zdrowotnego i marki osobistej seniora opracowany przez specjalistów z dziedziny medycyny (geriatrii), prawa, marketingu, bezpieczeństwa we współpracy z seniorami, którzy zgłosili się z prośbą złożenia oferty w Programie Aktywni +.

Czytaj więcej...

Szansa seniorów na wakacje

Wycieczka Stowarzyszenie mali bracia

Upały doskwierają każdemu, ale szczególnie trudno znoszą je osoby starsze. W okresie wakacyjnym, zwłaszcza seniorzy, powinni spożywać duże ilości wody i uważać, by nie dopuścić do przegrzania organizmu. Co, jeśli zdrowie nie dopisuje seniorowi, a mieszkanie nagrzewa się do 40 stopni? Z pomocą przychodzi Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które przez cały rok wspiera samotne osoby starsze, a w ramach kampanii „Wakacje jednego dnia” umożliwia im spędzenie przynajmniej jednego dnia poza domem.

Czytaj więcej...

Marnowania żywności w Polsce

Jurgita Gizaite Tulabiene

Świadome i przemyślane zakupy spożywcze oraz porządek w lodówce nacząco redukują marnowanie żywności w domu. Według Food Report 2021 „Eating in 2030” oraz „2021 Trends Report”, ograniczenie marnowania żywności jest jednym z ważniejszych trendów żywnościowych 2021 roku. Rocznie w Polsce marnowanych jest 5 mln ton żywności, z czego za aż 3 mln ton odpowiadają gospodarstwa domowe. *1 Większości tych strat można uniknąć, a zmiany warto zacząć od siebie. Już przegląd lodówki robi olbrzymią różnicę.

Z danych Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że Polacy wyrzucają przede wszystkim gotowe, niespożyte posiłki (70,3% badanych).

Czytaj więcej...

Pijany kierowca zwraca pieniądze ubezpieczycielowi

Kraksa event

Poszkodowani przez pijanych kierowców dostaną pieniądze z obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale sprawca wypadku zwróci wartość odszkodowania ubezpieczycielowi. Tak mówi polskie prawo.

W 2020 roku nietrzeźwi kierowcy doprowadzili do 1656 wypadków, czyli do 8% wszystkich zdarzeń spowodowanych przez kierujących pojazdami – podaje Komenda Główna Policji.

Czytaj więcej...

Afera e-mailowa. Jak bronić się przed zagrożeniami w sieci?

Wirus komputerowy dog

Przesyłanie sygnałów w postaci impulsów elektromagnetycznych ma za sobą już ponad 250 lat historii, zaś poczta elektroniczna pojawiła się w lokalnych sieciach komputerowych już w 1965 r. Powszechnie korzystamy z niej od połowy lat 90. XX wieku. Nie wyparły jej inne formy komunikacji elektronicznej – komunikaty SMS i MMS, przeróżne komunikatory – jakie pojawiły się w ciągu minionych 25 lat. Co więcej, wokół poczty elektronicznej pojawiły się powiązanie z nią przeróżne formy i platformy pracy grupowej, pomagające w jej organizowaniu (wspólne kalendarze i harmonogramy prac) i umożliwiające wspólną pracę z dokumentami, materiałami audiowizualnymi itp.

Czytaj więcej...

Coraz lepsza sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

ZUS zielone 2

Sytuacja finansowa FUS w I kwartale tego roku wyglądała stabilnie mimo trwającej epidemii i związanej z tym ograniczonej działalności wielu branż. Z każdym miesiącem tego kwartału poprawiały się wpływy składkowe - wynika z raportu ZUS za I kwartał 2021 roku.

Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym kwartale 2021 r. była stabilna. Dynamika wpływów składek do funduszu wyniosła 5,2 proc. rok do roku. Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w okresie styczeń–marzec br. osiągnął poziom 79,8 proc.

Czytaj więcej...