Pies przyjacielem seniora

Senior z psem 1

Pies dla seniora

dr Joanna Plak

Od dawna mówi się, że psy są przyjaciółmi człowieka. Kochają bezgranicznie, są wierne i oddane. Takich przyjaciół bez wątpienia potrzebują osoby starsze, które często żyją samotnie i zwierzak stanowi ich jedyne towarzystwo. Zalety posiadania psa są rozliczne. Wymaga on wychodzenia na spacery co aktywizuje osobę starszą, wpływa pozytywnie na jej stan zdrowia i umożliwia nawiązanie kontaktu chociażby z innymi posiadaczami czworonogów. Głaskanie psa uspokaja, obniża ciśnienie. Dbanie o niego, konieczność karmienia, szczotkowania sprawia że senior czuje się potrzebny. Nie każda rasa psa nadaje się jednak dla osoby starszej. Czym należy się kierować wybierając czworonożnego pupila? Wśród jakich ras szukać?
Pies dla seniora nie powinien być duży. Duże zwierzęta są z reguły silne. Kiedy taki pies pociągnie może spowodować poważne uszczerbki w zdrowiu opiekuna, tj. upadki prowadzące do powstania stłuczeń, zwichnięć a nawet złamania ręki, nogi lub biodra. Posiadanie dużego psa wiąże się także z większymi wydatkami na jego karmę oraz leczenie, w przypadku gdy zwierzak zachoruje.

Pies nie powinien należeć do ras agresywnych, trudnych do ułożenia. Niewskazane są bulteriery, cane corso czy rottweilery. Takie psy są doskonałymi obrońcami, jednak wymagają twardej ręki. Niewłaściwie wychowywane mogą stać się zagrożeniem dla swojego opiekuna.

Osoby starsze powinny zrezygnować także z psów śliniących się jak np. buldogi, lub posiadających długą sierść i wymagających częstego czesania jak goldeny. Spowodowane jest to faktem, że taki pies bardziej brudzi mieszkanie, w związku z tym trzeba je częściej sprzątać, odkurzać; z czym osoby starsze mogą mieć problem. Ponadto psy z długą, gęstą sierścią mogą nasilać schorzenia o podłożu alergicznym, a wręcz wywoływać astmę lub poważne choroby płuc i oskrzeli.

Złym pomysłem są także psy wymagające dużo ruchu oraz hałaśliwe. Spacery z psem mają dobry wpływ na stan zdrowia seniorów, jednak nie powinny być to spacery zbyt długie oraz zbyt forsowne. Niektóre rasy psów, jak np. wyżły, husky muszą dużo biegać. W ich przypadku sam spacer nie wystarczy. Seniorzy mający problemy z poruszaniem się nie będą w stanie zapewnić takiemu psu odpowiedniej dawki ruchu. Istnieją także rasy psów bardzo hałaśliwych, jak np. ratlerki, yorki których nie powinny kupować starsze osoby ceniące sobie spokój i ciszę.

Osoby starsze raczej nie powinny decydować się na kupno szczeniaka. Taki pies dużo brudzi, jest hałaśliwy i niezwykle absorbujący. Ponadto należy liczyć się z faktem, że szczeniak będzie żył około 8-15 lat. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia seniora opieka nad zwierzakiem w dłuższej perspektywie czasowej może być utrudniona lub wręcz niemożliwa.  Lepszym rozwiązaniem jest zakup psa dojrzałego, posiadającego ukształtowany, ale łagodny charakter. Wiele takich psów przebywa w schroniskach dla zwierząt.

Jakie zatem rasy są szczególnie polecane seniorom? Zalicza się do nich: maltańczyki, grzywacze chińskie, pudle, cocker spaniele, jamniki; a także niewielkie psy wielorasowe zwane potocznie kundelkami.