Połowa Polaków marzy o remoncie mieszkania lub domu.

salon meble

Co chcielibyśmy zmienić w swoich domach? Aż 77% Polaków widzi pole do poprawy w zakresie funkcjonalności swojego domu czy mieszkania – czytamy w nowym raporcie VOX. Zmian potrzebują zwłaszcza nasze łazienki, kuchnie i salony. Jak pokazał przeprowadzony konkurs, mamy konkretne pomysły na to, jak mogłyby wyglądać nasze wnętrza w bardziej komfortowym wydaniu. 

O metamorfozie wnętrza myślimy często dlatego, że nasze okoliczności życiowe, a tym samym potrzeby się zmieniły. Wielu z nas chce także zastąpić przypadkowe wyposażenie docelowym – dotyczy to zwłaszcza sypialni, których urządzanie zwykle zostawiamy na koniec. Marzy nam się też dopasowanie aranżacji wszystkich pomieszczeń do reszty domu, jak również swoich aktualnych upodobań.

Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu stworzonego przez markę VOX we współpracy z agencją Elephate?

Galeria TUTAJ

Na swoim, ale nie zawsze po swojemu

W zdecydowanej większości (86%) żyjemy w domach i mieszkaniach, które posiadamy na własność. Mimo to za bardzo wygodne uznaje swoje cztery kąty tylko co piąta osoba, a 29% z nas chciałoby się przeprowadzić. Może mieć to związek z faktem, że jedna trzecia Polaków ma do dyspozycji mniejszy metraż, niż by chciała – dotyczy to głównie mieszkańców dużych miast.

To najbardziej nam przeszkadza

Jak pokazuje raport, w naszych miejscach zamieszkania najmocniej przeszkadza nam nieustawność pomieszczeń i zbyt mała przestrzeń robocza w kuchni. Narzekamy także na błędy w konstrukcji budynku oraz nieatrakcyjne meble i dekoracje. Irytują nas też nietrwałe materiały wykończeniowe i fakt, że posiadamy wannę zamiast prysznica – lub odwrotnie.

Fachowiec na wagę złota

Nawet jeśli mamy odłożone środki na remont, nie zawsze jesteśmy w stanie zrealizować swój pomysł wtedy, kiedy tego chcemy. Jak dowodzą przywołane dane, aż 44% Polaków ma problem ze znalezieniem odpowiedniego majstra, a tylko 11% osób udaje się zatrudnić wykonawców od ręki. Najczęściej odczuwamy niedobór specjalistów od układania płytek i podłóg oraz podłączania instalacji sanitarnych.

Dobry plan połową sukcesu

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, w związku z inflacją aż 68% Polaków rezygnuje z dużych wydatków lub odsuwa je w czasie. Wzrost kosztów życia, który mocno odczuwają niemal wszyscy (86%), sprawił, że odpuszczamy także remonty i prace wykończeniowe w swoim domu. Potrzebę ich przeprowadzenia dostrzega połowa z nas, jednak zaledwie jedna czwarta planuje zająć się tym w bliskiej przyszłości.

Gdy sytuacja ekonomiczna nie sprzyja zbędnym wydatkom, warto szukać sprytnych rozwiązań. Takich jak program do projektowania wnętrz, który pozwala przetestować różne rozwiązania i upewnić się, że wybierzemy odpowiednie wyposażenie. Aplikacje tego typu znajdują się już w ofertach wielu czołowych marek, ale nie wszystkie są równie kompleksowe i łatwe w obsłudze.

VOXBOX to chyba jedyne darmowe i ogólnodostępne narzędzie do tworzenia różnych przestrzeni w domu. Zaplanujemy w nim zarówno pokój dziecka, salon, jak i sypialnię. Mamy wtedy czas na przemyślenie, czy wszystkie nasze pomysły są dobre i realne. Program na bieżąco szacuje koszty wyposażenia, dzięki czemu dopasowujemy nasze marzenia do przewidzianego budżetu – tłumaczy Małgorzata Zborowska, ekspertka Homebook.

 

Z pełną treścią raportu o zmianach, których potrzebują domy Polaków można zapoznać się na stronie VOX.pl.