Pomysł na Dzień Babci i Dziadka

dzien babci dziadka

Pomysły na kreatywne spędzenie czasu z babcią i dziadkiem

Dzień Babci oraz Dzień Dziadka to szczególne okazje, kiedy to powinniśmy szczególnie celebrować naszych seniorów i cieszyć się kontaktem z nimi. Nie ulega jednak wątpliwości, że z każdą kolejną dekadą kontakt między najmłodszym a najstarszym pokoleniem staje się coraz bardziej utrudniony, choćby ze względu na coraz większe bariery technologiczne.
Nadal jednak możliwe jest fantastyczne spędzenie z nimi czasu - my zaś prezentujemy dziś kilka kreatywnych sposobów, które warto rozważyć z okazji ich święta.

Najlepsze sposoby na spędzenie czasu z dziadkami

Nie ma co ukrywać - Dzień Babci i Dziadka 2023  zbliża się wielkimi krokami. Warto więc pomyśleć nie tylko o zakupie odpowiedniego prezentu, ale i spędzeniu tego dnia z bliskim nam seniorem. Czasem bowiem właśnie taki pozornie drobny gest może okazać się najlepszym prezentem. Z seniorami, wbrew pozorom, czas można spędzić zarówno spokojnie, jak i bardzo aktywnie - dziś prezentujemy kilka wybranych sposobów na spędzenie tego święta w rodzinnym gronie.

Gry planszowe

Gry planszowe to rozrywka, która łączy pokolenia, jak mało która inna. W przeciwieństwie do współczesnych gier wideo, starsi ludzie doskonale znają ich zasady i często okazują się wręcz lepszymi graczami, niż młodsi członkowie ich rodzin. Oczywiście, grę planszową należy dobrać w taki sposób, aby doskonale bawili się przy niej wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku. Jakie gry mogą okazać się ciekawymi propozycjami na dzień babci i dziadka 2023? Z pewnością warto wymienić:

  • chińczyka
  • warcaby
  • szachy
  • scrabble
  • monopoly
  • kalambury


Wybór gier przystępnych dla seniora jest na szczęście bardzo duży. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zagrać z dziadkami w karty, pchełki, czy też po prostu połączyć kilka propozycji.

Wyprawa do muzeum

Wspólna wyprawa do muzeum, zwłaszcza związanym z tematyką korzystnie kojarzącą się seniorowi, może być atrakcyjnym upominkiem zarówno dla starszych, jak i młodszych członków rodziny. O ile dla dzieci i młodzieży będzie ona miała wartość przede wszystkim edukacyjną, tak dla seniorów stanie się ona okazją do wspomnień. Często takie właśnie wyprawy, dzięki ewidentnej wartości sentymentalnej dla osób starszych, pozwalają młodszym uczestnikom poznać kilka nowych, ciekawych faktów z życia własnej rodziny. Oczywiście, wybór muzeum powinien być dobrze przemyślany - wizyta ma bowiem dostarczać seniorowi radość, a nie go zasmucać.

Wspólna wyprawa do lasu

Starsi ludzie, zwłaszcza mieszkający w mieście, zazwyczaj bardzo cenią sobie kontakt z przyrodą. Dlaczego by więc na dzień babci i dziadka 2023 nie zabrać ich na łono przyrody? Rzecz jasna, trasę należy dobrać mając na uwadze dobro i kondycję osób starszych. Trasy długie, czy też ze stromymi wzniesieniami odpadają. Niemniej jednak, wspólna wycieczka do lasu - a nawet w niewymagające góry - może okazać się strzałem w dziesiątkę i właśnie tym, czego senior tak potrzebował, czyli chwili wytchnienia i możliwości zapomnienia o świecie. Wycieczkę tę można także połączyć z ogniskiem, czy też piknikiem.

Wizyta w dobrej restauracji

Dziadków zawsze można przecież także z okazji ich święta zaprosić do dobrej restauracji, lub kawiarni. Oczywiście, jej profil powinien zgadzać się z ich gustem. Wielu z nich doceni dania tradycyjnej polskiej kuchni, choć, nie ma co ukrywać, są także seniorzy, którzy wręcz uwielbiają odkrywać nowe smaki. Lokalem tym nie powinien raczej być bar mleczny - aby podkreślić niezwykłą więź łączącą całą rodzinę z najstarszym pokoleniem warto wybrać się do wysokiej klasy przybytku - wszak jest fto specjalna okazja, a nie zwykły rodzinny posiłek.