Czy zapalenie górnych dróg oddechowych to przeziębienie?

przeziebienie

Przeziębienie to powszechna choroba, która co roku dotyka nawet 15% populacji. I chociaż na ogół nie jest szczególnie groźna, to objawy jej towarzyszące potrafią uprzykrzyć życie. Sprawdź, skąd się bierze przeziębienie i jak je rozpoznać. W jaki sposób możesz złagodzić męczące dolegliwości?

Czym tak naprawdę jest przeziębienie?


Przeziębienie to nazwa potoczna ostrego, wirusowego zapalenia zatok przynosowych. Należy do schorzeń górnych dróg oddechowych. Trwa zazwyczaj do 10 dni i ustępuje samoistnie. Czasami objawy mogą utrzymać się dłużej (nawet do 12 tygodni) – wtedy mówimy o ostrym powirusowym zapaleniu nosa i zatok. W bardzo rzadkich przypadkach, bo jedynie u 2% pacjentów, przyczyną przeziębienia jest infekcja bakteryjna[1]. Dlatego do leczenia przeziębienia praktycznie nie stosuje się antybiotyków.

  • ból i ucisk twarzy,
  • ból głowy,
  • upośledzenie węchu,
  • złe samopoczucie,
  • u dzieci dodatkowo kaszel spowodowany spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

W przebiegu przeziębienia rzadko pojawia się gorączka, zwłaszcza wysoka. Czasem możesz odczuwać ucisk i zatkanie uszu spowodowane obrzękiem twarzy i okolic zatok.

Jak łagodzić objawy przeziębienia?

Chociaż zapalenie górnych dróg oddechowych zazwyczaj ustępuje bez Twojej interwencji, to jego objawy mogą być męczące. Dlatego leczenie przeziębienia skupia się przede wszystkim na łagodzeniu towarzyszących mu dolegliwości.
Jeśli masz wodnisty katar i obrzęk w nosie, możesz zastosować spray obkurczający naczynia krwionośne np. z ksylometazoliną. Alternatywą są aerozole z hipertoniczną wodą morską lub tabletki na bazie pseudoefedryny. Wszystkie te preparaty zmniejszają obrzęk śluzówki i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, a także ilość wydzieliny.
W późniejszej fazie choroby śluz się zagęszcza i zaczyna zalegać w zatokach. Wtedy skup się na jego rozrzedzeniu, żeby łatwiej było usunąć go z dróg oddechowych. Może w tym pomóc ziołowy lek na zatoki na bazie olejków eterycznych, których lecznicze właściwości są od lat znane i wykorzystywane w medycynie. W aptece możesz kupić bez recepty leki zawierające mieszaninę olejków eterycznych do przyjmowania doustnego w postaci kapsułek, zawierających np. olejki:

  • eukaliptusowy – zwiększa produkcję rzadkiej wydzieliny, która upłynnia zalegający w zatokach gęsty śluz. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe wobec bakterii, wirusów i grzybów oraz łagodzi stan zapalny[2],
  • mirtowy – hamuje uwalnianie czynników, które odpowiadają za rozwój stanu zapalnego, pomaga też rozrzedzić i usunąć lepki śluz z zatok,
  • cytrynowy – działa antyseptycznie, a przy dłuższym stosowaniu wzmacnia odporność,
  • pomarańczowy – łagodzi stan zapalny[3].

Jeśli w trakcie przeziębienia złapie Cię gorączka, zastosuj paracetamol lub leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. zawierających ibuprofen. Złagodzą też ewentualne bóle głowy, które mogą jej towarzyszyć. Pamiętaj, żeby w czasie choroby pić dużo płynów. Odwodnienie organizmu również zagęszcza śluz w drogach oddechowych.
W jaki sposób szybko złagodzić objawy przeziębienia? Zawsze dobieraj preparat do aktualnie występujących dolegliwości. Daj sobie też czas na odpoczynek i walkę z chorobą. Jeśli po tygodniu nie zobaczysz poprawy lub odczujesz nasilenie objawów, udaj się do lekarza. Być może konieczne okaże się zmodyfikowanie leczenia.

[1]Wachnicka-Bąk, A., Lipińska-Opałka, A., Będzichowska, A., Kalicki, B., & Jung, A. (2014). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(1), 25-31.
[2]Pachecka, M., Pachecka, R., & Pławińska, A. (2014). Zastosowanie substancji pochodzenia naturalnego w leczeniu zapalenia zatok przynosowych w świetle Europejskich wytycznych na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa–EPOS 2012. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(4), 427-439.
[3]Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1), 1-19.