Jak korzystać z sauny jak zawodowiec?

Kompletny przewodnik

sauna

Chociaż większość z nas wie, czym jest sauna, niewielu wie, jak prawidłowo z niej korzystać. Sauna zapewnia liczne korzyści zdrowotne - ekspozycja na ciepło, wilgoć i powolne oddychanie to doświadczenie, które relaksuje i odmładza zarówno ciało, jak i umysł. Ale jeśli nie wiesz, jak korzystać z sauny jak zawodowiec, możesz nie doznać głębszych korzyści z sauny, dlatego w tym artykule omówimy, jak poprawnie korzystać z sauny.

Krok 1: Przygotowanie ciała i umysłu

Do idealnej sesji sauny trzeba podejść bez pośpiechu. Jeśli masz czas tylko na 10-minutową sesję w saunie, zrób to! Ale jeśli masz więcej czasu, powinieneś/ powinnaś przeznaczyć na to co najmniej 1,5 - 2 godziny. Kluczowe jest skorzystanie z komfortowej i dobrze wyposażonej sauny, oferowanej przez hotel z basenem pomorskie, dzięki której sesja będzie udana. Po skorzystaniu z sauny w hotelu można cieszyć się basenami, jacuzzi i innymi udogodnieniami, a na koniec wypocząć w wygodnym hotelowym łóżku.
Przed rozpoczęciem przygotuj swój umysł i ciało. Oznacza to picie dużej ilości wody w godzinach poprzedzających sesję w saunie. Jest to ogólnie dobra porada życiowa, ale jeszcze ważniejsza, gdy planujesz sesję pocenia się, ponieważ podczas 20-minutowego przebywania w saunie suchej możesz stracić pół litra wody w pocie.
A jeśli chodzi o jedzenie, najlepsza jest lekka przekąska, z pustym żołądkiem możesz doświadczyć zawrotów głowy i mdłości. Podobnie, nie należy też wchodzić zaraz po jedzeniu. Dzieje się tak, ponieważ po pełnym posiłku cała krew przepływa do żołądka, aby pomóc w trawieniu pokarmu. Wpływa to na ogólne krążenie w organizmie, dlatego podczas przebywania w saunie nie będziesz czuć się dobrze. Po dużym posiłku odczekaj co najmniej 2 godziny.
Niektórzy eksperci zalecają także, aby najpierw wziąć prysznica, aby wykonać "mycie wstępne", oczyszczając ciało z wszelkich ciężkich zabrudzeń, przygotowując skórę i pory.

Krok 2: Korzystanie z sauny: runda 1 na sucho

Po pierwsze, termostat powinien wskazywać 82-93 stopni Celsiusa. W pierwszej rundzie sauny zalecane jest przebywanie w suchej saunie przez 10-15 minut. Celem jest równomierne i dokładne ogrzanie ciała. Nagła ekspozycja na ekstremalne temperatury przez długi czas może zaszokować organizm, a stopniowe wprowadzanie jest łagodnym sposobem na przyzwyczajenie się do środowiska sauny suchej. Zalecamy, aby nie wytwarzać pary, polewając kamienie wodą, podczas tej "wprowadzającej" rundy 1.

Krok 3: Zrób sobie przerwę, aby się schłodzić

Po 10 lub 15 minutach zrób sobie przerwę na co najmniej 15 minut, aby się ochłodzić. Tradycyjnie można ochłodzić się kubłem zimnej wody lub, zgodnie z inną fińską tradycją, jeśli jest akurat śnieżna zima - tarzając się w śniegu! Niemniej jednak zwykły zimny prysznic, lub wejście do basenu załatwi sprawę.
Po siedzeniu w gorącej saunie chłód będzie orzeźwiający i odmładzający. Ponadto powrót do gorącego środowiska sauny po 15-minutowym ochłodzeniu będzie przyjemnym uczuciem.

Krok 4: Runda 2: ciepło + para

W tej rundzie, trwającej 15 minut, nadszedł czas na skorzystanie z pary wodnej, wylewając wodę na rozgrzane kamienie, lub korzystając z mokrej sauny. Para sprawi, że gorące powietrze skuteczniej ogrzeje ciało. Możesz także nadać parze zapach, mieszając olejki eteryczne z wiadrem wody, aby uzyskać dodatkowe relaksujące lub stymulujące doznania.
Krok 5: Schładzanie i opcjonalnie kolejne rundy
Wyjdź z sauny i ponownie schłodź się, następnie usiądź lub połóż się, aby dokończyć schładzanie. Na tym etapie powinieneś/ powinnaś czuć się świetnie i tryskać wewnętrzną energią.
Jeśli chcesz, możesz powtórzyć ten proces kilka razy, pomijając 1 rundę "wprowadzającą". Najczęściej wykonuje się dwie do trzech rund, ale doświadczone osoby regularnie korzystające z sauny wykonują ten proces od czterech do sześciu razy podczas każdej sesji.
Ciekawym pomysłem jest także włączenie różnych rytuałów do swoich sesji w saunie, takich jak medytacja, ćwiczenia oddechowe, joga i rozciąganie i wiele innych. Ale jeśli kiedykolwiek poczujesz się źle, natychmiast wyjdź. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę, przed skorzystaniem z sauny skonsultuj się z lekarzem.