Rampy dla niepełnosprawnych – co warto o nich wiedzieć?

rampy1

Rampy dla wózków inwalidzkich umożliwiają osobom niepełnosprawnym łatwiejsze poruszanie się w przestrzeni publicznej, domowej i przydomowej. Jakie są rodzaje ramp aluminiowych i na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego produktu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

 

Rampy aluminiowe dla niepełnosprawnych – jak to działa?

Rampy podjazdowe dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich to konstrukcje, które pozwalają osobom niepełnosprawnym na pokonywanie różnego rodzaju przeszkód. Mogą być one wykorzystywane zarówno w przypadku wózków elektrycznych, jak i standardowych. Odpowiednio dobrana rampa umożliwia wjazd wózka do pojazdu oraz łatwe pokonywanie schodów i wzniesień. Rampy podjazdowe mają duży wpływ na poprawę jakości codziennego życia osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Podjazd dla wózków inwalidzkich – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając rampę dla niepełnosprawnych, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Należą do nich między innymi:
• Materiał wykonania – najczęściej możemy spotkać się z rampami stalowymi i aluminiowymi. Oba materiały są odporne na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Często wybieranym rozwiązaniem są również rampy gumowe, które zwykle stosuje się w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w domach i mieszkaniach.
• Powierzchnia rampy – bardzo ważne jest, aby nawierzchnia rampy wykonana była z antypoślizgowego materiału, co pozwoli na bezpieczne przemieszczanie się osoby niepełnosprawnej.
• Konstrukcja rampy – w sklepach znajdziemy rampy stałe, przenośne oraz składane.

Rodzaje ramp aluminiowych dla niepełnosprawnych

Rampy podjazdowe znacząco ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się na wózku inwalidzkim w przestrzeni miejskiej i wokół domu. Dużą popularnością cieszą się rampy aluminiowe dla niepełnosprawnych, które są trwałe i odporne na uszkodzenia. Wyróżniamy następujące rodzaje ramp aluminiowych:
• Rampy podjazdowe składane – sprawdzają się do pokonywania krawężników i innych niewielkich podjazdów czy stromizn. Są łatwe w rozkładaniu, składaniu i przenoszeniu.
• Najazdy progowe aluminiowe – rampy progowe są lekkie, łatwe w rozkładaniu i składaniu. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie występują wysokie progi – zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej.
• Składane rampy załadowcze do samochodu – charakteryzują się dużymi rozmiarami i wysokim udźwigiem (maksymalne obciążenie może wynosić od 350 kg do nawet 500 kg).
• Szyny najazdowe teleskopowe dla niepełnosprawnych – stanowią ciekawą alternatywę dla powyższych rozwiązań. Rozstaw takich szyn można dowolnie regulować, w zależności od szerokości wózka inwalidzkiego. Szyny najazdowe mają też inne zastosowania - m.in. ułatwiają transport ciężkich ładunków do samochodu.
rampy2