Już nie tylko rozwiązywanie krzyżówek i oglądanie telewizji są głównymi zajęciami polskich emerytów. Coraz więcej firm oferuje szereg usług skonstruowanych tak, by cieszyły seniorów. Wycieczki, telefony zaprojektowane w szczególny sposób czy supermarkety z asortymentem age-friendly, wpisują się już w codzienny krajobraz polskiego społeczeństwa.
Człowiek w każdym wieku potrzebuje nie tylko akceptacji i towarzystwa najbliższych, ale też kontaktu z rówieśnikami, rozwijania swoich pasji i zainteresowań czy przynależności do grupy. Spotyka się z rodziną, przyjaciółmi, a często nawet nieznajomymi, którzy, tak jak on, chcą spróbować czegoś nowego. Osoby starsze pływają, grają w szachy, uprawiają nordic walking i podróżują. Odkrywają świat na nowo, a nieraz po raz pierwszy mają możliwość, by spróbować nieznanych dotychczas smaków życia. Nierzadko robią coś nie tylko dla siebie, ale i dla innych – działają społecznie, organizują wolontariaty i pomagają. Można ich spotkać w szpitalach, gdzie czytają chorym dzieciom i w schroniskach dla zwierząt, gdzie dokarmiają psy. A jak spędzają czas, który mają tylko dla siebie?
Weekend majowy w Rzymie czy w Londynie?
Wielu seniorów podróżuje po kraju i świecie. Większości z nich nie trzeba już zachęcać do wyjazdów, ponieważ, jeśli tylko mogą sobie na to pozwolić, ruszają w trasę. Mają więcej wolnego czasu, niż kiedy pracowali, nie muszą martwić się o urlopy. Wiele biur podróży oferuje specjalne wycieczki dla seniorów. W zbliżający się weekend majowy taką kuszącą ofertą jest wyjazd do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II. Będzie to nie tylko przeżycie duchowe, ale i okazja do zwiedzenia tego pięknego zakątka Europy, w którym rodziła się historia. Parafie i biura podróży wciąż jeszcze przyjmują zapisy na wyjazd. Dla osób, które wolą oddać się bardziej bajkowym przeżyciom, przygotowano wycieczki do Londynu, gdzie odbędzie się ślub księcia Williama z Kate Middleton. Transmisję ceremonii ma obejrzeć ponad 2 miliardy osób na świecie oraz kolejne kilka tysięcy osób na żywo. Przy odrobinie wysiłku można znaleźć się wśród nich.
Jedyną troską tych, którzy chcą udać się w taką podróż, są finanse. Jednak i z tym problemem mogą sobie poradzić, na dodatek pozostając niezależni. Nie muszą bowiem czekać na pomoc ze strony dzieci czy wnuków. Z pomocą przychodzi im hipoteka odwrócona, która jest przeznaczona specjalnie dla osób starszych. To usługa finansowa odpowiadająca na potrzeby osób, których emerytura jest niewielka, a które chciałyby zrealizować jeszcze wiele planów z młodości. - Warunki usługi zakładają, że do końca życia senior otrzymuje comiesięczną dożywotnią rentę hipoteczną w zamian za przekazanie prawa własności posiadanego lokalu. Oznacza to, że senior nadal korzysta ze swego mieszkania, ale w zamian za prawo własności dostaje dodatkowe pieniądze – mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM, który oferuje hipotekę odwróconą. Dzięki takiej dodatkowej, comiesięcznej porcji gotówki, można spokojnie pozwolić sobie na wyjazd czy zakupy, które wcześniej były nieosiągalne.
W Realu i przed komputerem
Galerie handlowe cieszą się powodzeniem wśród osób w każdym wieku, nic więc dziwnego, że przyciągają również osoby starsze. W niektórych porach dnia można tam kupić tańsze towary spożywcze, na przykład takie, których termin ważności upływa za kilka dni. W sklepie można poplotkować z sąsiadkami przy dobrej kawie i sporo zaoszczędzić. Są też już pierwsze sklepy internetowe dla seniorów, gdzie można kupić produkty przeznaczone dla tej grupy wiekowej. W jednym miejscu znajdziemy materace, produkty rozgrzewające i ciśnieniomierze. Ci, którzy chcieliby skorzystać z oferty takich sklepów, a nie są obeznani z Internetem, mogą udać się na jeden z licznych bezpłatnych kursów komputerowych przygotowanych dla osób po pięćdziesiątce.
Również producenci telefonów komórkowych nie pozostają w tyle i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom seniorów. Modele dla nich przeznaczonych są nieskomplikowane w budowie i obsłudze. Telefony z dużymi przyciskami i czytelnym wyświetlaczem produkuje m.in. austriacka firma Emporia Telecom. Ciekawym rozwiązaniem jest przycisk alarmowy, który od razu łączy z zapisanym wcześniej numerem. Jeśli nikt nie odbierze, wybierany jest kolejny zapisany numer. Czcionka na ekranie jest duża, a ikony czytelne, co ułatwia korzystanie osobom mającym problemy ze wzrokiem.
Komisja Europejska prognozuje, że do połowy tego wieku liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie o 70 proc., a osób powyżej 80. roku życia – aż o 170 proc. Nieuchronne starzenie się społeczeństw powoduje, że na rynku dostępnych jest coraz więcej usług i produktów przeznaczonych dla najstarszej grupy wiekowej. Pozwalają one ciekawie spędzać czas, zaoszczędzić część emerytury, a nawet zarobić dodatkowe pieniądze. Wciąż rodzą się nowe pomysły, dlatego w zakresie produktów senioralnych jest jeszcze wiele obszarów do wypełnienia.