Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zaprasza na „Żydowskie Granie", czyli dwa wieczory ze współczesną muzyką żydowską. Dwa wieczory, wielu wspaniałych muzyków i aż dwie muzyczne premiery. Mikołaj Trzaska, Marcin Malinowski & NeoQuartet oraz Nor Cold Quartet w zabytkowej Synagodze im. Nożyków już 17 i 18 listopada.
Jesienne wieczory w Synagodze im. Nożyków będą wypełnione brzmieniem współcześnie tworzonej polskiej i światowej muzyki żydowskiej. Najstarsza z prezentowanych kompozycji – „The Dreams
& Prayers of Isaac the Blind" – pochodzi z 1994 roku. Utwór Osvaldo Golijova, światowej sławy kompozytora argentyńskiego żydowskiego pochodzenia, zostanie zaprezentowany warszawskiej publiczności 17 listopada przez klarnecistę Marcina Malinowskiego oraz towarzyszący mu kwartet smyczkowy NeoQuartet.
„The Dreams and Prayers of Isaac the Blind" jest rodzajem epickiej historii judaizmu, historii Abrahama, wygnania, odkupienia... Części utworu wybrzmiewają jakby były zapisane w trzech językach używanych przez niemal sześć tysięcy lat istnienia narodu żydowskiego. – pisał w przedmowie do wydania nutowego Osvaldo Golijov.
W drugiej części sobotniego koncertu usłyszymy wybitnego kompozytora, saksofonistę i klarnecistę, Mikołaja Trzaskę, który zaprezentuje premierową kompozycję „Dziś widzę prawdziwych Żydów".
Historia tej kompozycji odnosi się do pewnej przygody mojej jedenastoletniej córki Basi, która miała ostatnio lekcję z historii – nauczyciel prosił, by dzieci napisały coś od siebie, same poszukały informacji na temat historii Żydów w naszym mieście. Kiedy dzieci przedstawiły swoje prace, nauczyciel bardzo im podziękował, po czym dodał: „Ale któż z Was ma dziś okazję spotykać prawdziwych Żydów?". Ile w tym pytaniu różnych wiązek niejednoznacznych myśli i emocji? Gdyby było wypowiedziane przez kogoś innego, myślałbym, że Żydzi to naród baśniowy, pochodzący bardziej z księgi „Tysiąca i jednej nocy". Grając muzykę żydowską dziś odpowiadam sobie na pytanie: kim jestem? Grając koncert solo, chcę się z Wami spotkać twarzą w twarz. Chcę, aby mój koncert był filozoficzną podróżą w głąb siebie, bez względu na nasze pochodzenie, stan posiadania, czy wiek.
Dlaczego premiera odbędzie się akurat w Synagodze im. Nożyków? – Do synagogi idziemy się spotkać, być obok siebie. Koncert jest tylko pretekstem, łącznikiem pomiędzy nami. Muzyka żydowska jest zaangażowana w osobistą sferę emocjonalną człowieka.
W jakiś niewidzialny, magiczny sposób pomaga nam odnaleźć w sobie mnóstwo przeżyć, nazwać i umiejscowić wiele uczuć. Opisuje świat realny przez nasze własne wnętrze
i w ten tylko sposób nas łączy. – odpowiada Mikołaj Trzaska – Lubię grać muzykę żydowską w synagodze. Choć nie wykonuję muzyki sakralnej, to poszukuję w niej duchowego wymiaru.
W niedzielę 18 listopada polsko-izraelsko-belgijski zespół Nor Cold Quartet przedstawi swój autorski projekt „Melas Chole", inspirowany tradycyjną muzyką sefardyjską z Bałkanów.
„Mélas cholé" to po polsku czarna żółć. Starożytni uważali, że poza krwią w naszym organizmie płynie właśnie ta substancja i odpowiada za stan zwany melancholią. – mówi Olgierd Dokalski, założyciel kwartetu. – Ten koncert to próba stworzenia muzyki, która, będąc jednocześnie w konfrontacji i w symbiozie z pieśniami sefardyjskich Żydów, pozwoli odegrać na scenie niezidentyfikowany brak. Brak, który jest nieistnieniem, ale jednocześnie boli i sprawia przyjemność. Chcemy sprawić, aby to niepokojące uczucie braku udzieliło się też słuchaczom.
Serdecznie zapraszamy!
Żydowskie Granie
Gdzie: Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6, Warszawa
Kiedy:
17 listopada (sobota), godz. 20.00
• Marcin Malinowski & NeoQuartet
• Mikołaj Trzaska
18 listopada (niedziela), godz. 20.00
• Nor Cold Quartet
Bilety:
• Bilet na jeden dzień: 20 zł
• Karnet na dwa dni: 30 zł
Sprzedaż biletów
Biuro Kultury i Edukacji, ul. Twarda 6,
w dniach 12-15 listopada (pon-czw),
godz. 14.00-18.00 oraz na dwie godzinę przed koncertami (17 i 18 listopada) w synagodze;
tel. 22 620 58 37.
Organizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
Partnerzy: Dom Kultury TuPraga, Festiwal Nowa Muzyka Żydowska
Patronat medialny: jazzarium.pl, jewish.org.pl