Tradycje wielkanocne

Śniadanie wielkanocne rozpoczynamy ceremoniałem dzielenia i spożywania poświęconych w sobotę pokarmów. W niektórych regionach dzielimy się tylko jajkiem, co przywodzi na myśl Wigilijne dzielenie się opłatkiem.

Oba „gesty” symbolizują przyjaźń, życzliwość uczestników obu uroczystości. Dzielenie się jajkiem ma jednak dodatkowy wyraz, często zapominany, stanowi ono życzenie płodności.

pisanki (Small)

Do zapomnianych często tradycji należy zwyczaj obdarowywania się pisankami. W pierwszej kolejności otrzymują je najbliżsi członkowie rodziny, następnie dzieci chrzestne. Co ciekawe, w tygodniu następującym po Wielkanocy dajemy pisanki przyjaciołom. Jeśli chłopak i dziewczyna wymienią się pisankami, oznacza to, że darzą się wzajemnie uczuciem.

Nie wiele osób praktykuje zwyczaj obdarowywania pisankami zmarłych. Zanosząc malowane jajka na cmentarz dajemy wyraz pamięci o zmarłych przodkach. W rzeczywistości, zwyczaj ten jest kultywowany zwłaszcza przez prawosławnych.

Wśród tradycji wielkanocnych nie może zabraknąć lanego poniedziałku. Niestety z czasem to święto przerodziło się w zmasowany atak wandalizmu, który nie ma nic wspólnego w zwyczajowym polewaniem woda panien przez kawalerów.