Komu brakuje „Ekranu z Bratkiem”?

PlaneteCzwartek po południu. Przez ponad dwadzieścia lat młodzi ludzie czekali na tę porę, zelektryzowani na samą myśl o włączeniu telewizora. Właśnie wtedy był emitowany „Ekran z Bratkiem”, magazyn, na którym wychowały się tysiące Polaków.

 

W bezbarwnych realiach PRL-u telewizja pozwalała młodym uciec w inną rzeczywistość, uruchamiała i rozwijała ich wyobraźnię. Wśród programów młodzieżowych wyświetlanych w ramach Telewizji Dziewcząt i Chłopców, prym przez długie lata wiódł magazyn „Ekran z Bratkiem”, powstały z inicjatywy Macieja Zimińskiego, zastępcy redaktora naczelnego programów dziecięco-młodzieżowych.

EkranZBratkiem01

Pogadanki o harcerstwie lub poradnik majsterkowicza. Gawędy o Indianach bądź kącik gier umysłowychi szkółka piłki nożnej. Finałem był nowy odcinek serialu „Stawiam na Tolka Banana” albo „Przygód psa Cywila”. Dostarczając odbiorcom rozrywki, „Ekran z Bratkiem” w subtelny sposób edukował ich. Za jego sprawą widzowie poznawali historię Polski i kultury odległych miejsc, zachęcani byli do altruizmu i szanowania przyrody, rozwijali pasje i ciekawość świata. To właśnie w tym magazynie Adam Słodowy pokazywał, jak z kilku skromnych części wyczarować niezwykłe urządzenia, słynny żeglarz kapitan Krzysztof Baranowski snuł wspomnienia z rejsów, a „polski Indianin” Stanisław Supłatowicz, zwany też Sat-Okhem, opowiadał o życiu prawdziwych pobratymców legendarnego Winnetou. Na sam koniec programu widzowie wprowadzani byli do świata młodzieżowych seriali: „Wakacji z duchami”, „Podróży za jeden uśmiech”, lub poznawali kolejne odcinki awanturniczych cykli z zagranicy, tj. „Zorro”, „Ivanhoe” lub „Sir Lancelot”.

Stałym gościem „Ekranu z Bratkiem” był również trener Jacek Gmoch, prowadzący telewizyjną szkółkę futbolu przygotowaną tak atrakcyjnie, że PZPN rekomendował jej oglądanie trenerom niższych klas jako przydatny materiał szkoleniowy.

Chociaż praktycznie nieznany dzisiejszym kilku- i killkunastolatkom, „Ekran z Bratkiem” pozostał żywy w pamięci ich ojców i dziadków. Nie jest przesadne stwierdzenie, że to właśnie ten magazyn odegrał niepoślednią rolę w wychowaniu co najmniej dwóch generacji. Dzisiaj zaś należy go przypomnieć jako „zabytek” z czasów, gdy poza dostarczaniem rozrywki telewizja starała się także propagować pozytywne postawy wśród swoich najmłodszych odbiorców.

EKRAN Z BRATKIEM

film dokumentalny

Polska, 2009, 50 min.

reżyseria: Sławomir W. Malinowski

najbliższe emisje

3.10, nd, godz. 20.45, odc. 1/2

3.10, nd, godz. 21.40, odc. 2-ost.

9.10, so, godz. 16.15, odc. 1/2

10.10, nd, godz. 16.10, odc. 2-ost.

15.10, pt, godz. 21.45, odc. 1/2