Teatr na emeryturze

Teatr to miejsce, które wymaga pokory. Odpowiednia etykieta, wyselekcjonowana tematyka, specyficzna konwencja, wyjątkowy kontakt z publicznością. Wszystkie te kwestie sprawiają, że w teatrze najlepiej czują się dojrzali, świadomi widzowie. Poznańskie teatry również dostrzegają tę zależność, dlatego coraz częściej dostosowują swoją ofertę do osób starszych.

Cyfrowe seanse, obraz 3D, dźwięk dolby surround i kilka projekcji filmowych w tym samym czasie – tak wyglądają współczesne multipleksy. Przeładowane nowinkami technicznymi sale, nie mają już nic wspólnego z subtelnym urokiem kin z połowy XX wieku. Dlatego bardziej konserwatywni, starsi widzowie coraz częściej zamiast na film wolą wybrać się na spektakl teatralny.

Emeryt z ulgą

Jesienne wieczory nie zachęcają do spacerów i przebywania na świeżym powietrzu. Jednak lokalna oferta rozrywkowo-kulturalna jest na tyle bogata, że każdy miłośnik sztuki znajdzie w niej coś dla siebie. Poznań oferuje nam nie tylko koncerty, projekcje filmowe czy współczesny performance. Również seniorzy mają w czym wybierać. Bogatą ofertę na jesień przygotowały bowiem także poznańskie teatry. Obsługiwałem angielskiego króla, Człowiek z La Manchy, Lady Makbet mceńskiego powiatu to tylko niektóre tytuły jesiennych premier wystawianych na lokalnych scenach. – Wiek dojrzały to moment, kiedy można zacząć korzystać z uroków życia i znaleźć czas na przyjemności i hobby – mówi Roman Stasierowski, prezes Loży Patronów Teatru. – Coraz więcej emerytów i osób starszych zasiada na widowni teatralnej. Zarówno klasyczne sztuki, jak i współczesne przedstawienia, cieszą się ich ogromnym zainteresowaniem – dodaje. Poznańscy seniorzy mogą również liczyć na wiele zniżek. Emerytom i rencistom prawie na wszystkie przedstawienia przysługują bilety ulgowe. Wysokość zniżki jest różna, waha się od kilku złotych w Teatrze Muzycznym, nawet do 50 proc. ceny pełnego biletu w Teatrze Nowym im. T. Łomnickiego. Takie propozycje teatrów mają na celu zachęcić osoby dojrzałe do jak najaktywniejszego uczestniczenia w kulturze. – Teatr zaspokaja nasze różne potrzeby. Jest nie tylko doskonałą rozrywką, ale czasem pełni też rolę terapii i pozwala na chwilowe oderwanie się od rzeczywistości, refleksję. Jest również miejscem spotkań, gdzie fani sztuki mogą znaleźć osoby podobne do siebie, porozmawiać. Dlatego zachęcamy seniorów do uczestniczenia w kulturalnym życiu naszych teatrów – dodaje.

Nestorzy kulturalnie zaangażowani

W krajach wysoko rozwiniętych, dostrzegają¬cych problemy wynikające z procesu gwałtownego starzenia się populacji, prowadzone są kampanie zmierzające do jak naj¬dłuższego zachęcania ludzi starszych do działalności społecznej i pełnego wykorzystania ich wiedzy oraz doświadczenia. Aby zaktywizować poznańskich emerytów i zmotywować ich do częstszych wizyt w teatrze oraz zaangażowania w kulturę, Loża Patronów Teatru rozpoczęła współpracę za Akademickim Klubem Seniora. Stowarzyszenie na bieżąco informuje emerytów o przedstawieniach pojawiających się w repertuarze Teatru Nowego oraz rezerwuje bilety dla zainteresowanych członków klubu. – Zachęcamy również seniorów do wstąpienia do naszego stowarzyszenia. Wielu moich kolegów i koleżanek właśnie na emeryturze znalazło czas by wesprzeć lokalną kulturę – mówi Roman Stasierowski, prezes poznańskiej Loży Patronów Teatru. – Komuś, kto przez całe życie aktywnie pracował, na emeryturze również potrzebny jest cel. Dlatego w Loży wspólnie realizujemy różnego rodzaju akcje edukacyjne dla dzieci, organizujemy specjalne spotkania i premiery, a także raz do roku przyznajemy nagrodę Srebrna Maska dla najlepszego aktora minionego sezonu – dodaje.

Teatr pobudza i podtrzymuje w człowieku zdol¬ność do bycia twórczym i aktywnym. Jest miejscem służącym komunikacji, a przy okazji punktem, gdzie miłośnicy sztuki mogą się spotkać, obejrzeć spektakl i podyskutować. Dlatego coraz więcej seniorów wspólnie z teatrem przeżywa swoją drugą młodość.