1 luty, godz. 14.00-19.00, Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5.
„MARZENIA I TAJEMNICE” DANUTA WAŁĘSA
- prezentacja nowości literackich w Bibliotece Beletrystycznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.
Pani Prezydentowa przerywa milczenie. Ta książka zaskoczy, podważy stereotypy, a wszystkim pozwoli spojrzeć na wielką historię z innej, kobiecej perspektywy. Odsłoni drugie dno uznanych za oczywiste faktów. W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad.
Prezentacje nowości odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca, w godz. 14.00-19.00 – zapraszamy.
3 luty godz. 17.30, Galeria Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
WERNISAŻ WYSTAWY MACIEJA LORENCA - „BLISCY I ZMYŚLENI”
Maciej Lorenc urodził się w 1984 r. w Krakowie gdzie w 2010 roku ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Jest również absolwentem Europejskiej Masterklasy Animacji organizowanej przez Halle University of Media and Arts w Halle (Saale) w Niemczech.
Sam artysta mówi o sobie:
…. Kieruje mną potrzeba ciągłego wymyślania nowych rzeczy. Ukończyłem malarstwo, by wyrobić sobie warsztat usprawiedliwiający moją nieustanną potrzebę sięgania po ołówek. Lubię groteskę, nietypowe rozwiązania i absurdalny humor. Kocham fantastykę jako możliwość ożywiania kompleksowo funkcjonujących i często pół-logicznych światów. Preferuję formy nieludzkie - w które można przelać ludzkie emocje - bo form ludzkich za oknem jest wystarczająco dużo….
Na wystawie prezentowane będą portrety bliskich i zmyślonych postaci, rysunki a także wyświetlane animacje autorstwa Macieja Lorenca. Wystawę prac artysty będzie można oglądać w Galerii Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida do 29 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-20.00, w soboty i niedziele 17.00-20.00
6 luty, godz. 17.30, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
WARSZTATY WOKALNE „ŚWIRONEK”
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty pieśni litewskich. Śpiewamy pieśni ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego – Wileńszczyzny, Kowieńszczyzny i Suwalszczyzny.
Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z techniką śpiewu archaicznego, tak zwanym białym głosem, którym wykonywano dawne pieśni ludowe tego regionu. Tradycyjne pieśni pograniczy polsko-litewskich urzekają bogactwem melodii, wielogłosowością i ornamentyką. Materiał muzyczny wykorzystany podczas spotkań został zebrany podczas badań terenowych i spotkań z wiejskimi śpiewakami.
Zespół prowadzą:
1. Greta Lemanaite - rodowita Litwinka, uczy języka litewskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, śpiewu uczyła się od swojej babci.
2. Gustaw Juzala - doktor etnomuzykologii, pracuje w Polskiej Akademii Nauk, od dwudziestu lat prowadzi badania terenowe na Litwie.
Wcześniejsze przygotowanie wokalne ani znajomość nut nie są wymagane.
7 luty, godz. 15.00 Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złoty Wiek 14
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI –– JERZY ILLG „MÓJ ZNAK”
Zapraszamy na otwarte spotkanie dla osób dorosłych, które lubią czytać i rozmawiać o książkach. Uczestnikiem Dyskusyjnego Klubu Książki może być każdy. Spotykający się nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka.
Nasze zasady dyskusji:
- · szanujemy opinie innych,
- · nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy, im więcej różnych opinii tym lepiej
- · nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,
- · przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
- · każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,
- · jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
- · przede wszystkim mamy się dobrze bawić!
Na spotkaniach rozmawiamy o wrażeniach z przeczytanej lektury, o najciekawszych i najśmieszniejszych przygodach tytułowych bohaterów, o tym dlaczego warto tę książkę przeczytać i polecić innym.
7 luty, godz. 17.00 Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida os. Górali 5
OTWARTE WARSZTATY FILCOWANIA – BIŻUTERIA FILCOWA
Zapraszamy osoby początkujące, ale także takie, które mają podstawy już za sobą. Na naszych zajęciach filcujemy małe proste formy, kwiaty i etui na telefony a także awangardową biżuterię z czesanki wełnianej - naszyjniki z kulek filcowanych na mokro oraz naszyjniki z dredów. To przyjemne zajęcie pozostawia duże pole dla wyobraźni, zapewniając jednocześnie wysoki poziom satysfakcji, także osobom bez plastycznego przygotowania. Różnorodność technik oraz stosowanych materiałów pobudzi Twoją wyobraźnię, zaskoczy Cię Twoja kreatywność.
Warsztaty prowadzi Krystyna Drożdżowska.
Cena pojedynczych zajęć 20 zł od osoby.
W opłatę wliczone są materiały do warsztatów
Zajęcia we wtorki, godz. 17.00-19.00
Informacje i zapisy: Barbara Solecka,
tel. 12 6442765, 6422594 w. 17
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
8 luty, godz. 17.30-20.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
OPOWIEDZ SWOJĄ HISTORIĘ…
Zapraszamy na kurs pisania wspomnień – otwarte warsztaty z psychologiem dla osób dorosłych.
Przysłowie afrykańskie mówi, że „Kiedy umiera stary człowiek - płonie cała biblioteka".
Jeśli chcesz „ocalić od zapomnienia” własne życie (publiczne, prywatne, sekretne ...) zapraszamy na kurs przeznaczony dla osób dorosłych. Wybierz się w „wewnętrzną podróż” po zakamarkach swojej przeszłości, obejrzyj z dystansu teraźniejszość, wyobrażając sobie różne wersje przyszłości; uporządkuj indywidualne doświadczenia życiowe tak, aby jaśniej zobaczyć ich niepowtarzalność i głębszy sens, utrwal dla siebie – i być może również innych – własną biografię w formie nagrania bądź we wzbogaconym w fotografie i rysunki wydruku.
Warsztaty prowadzi dr Urszula Tokarska. Zajęcia odbywają się w środy, od 11 stycznia, w godzinach 17.30 – 20.00. Informacje i zapisy: Joanna Kornas-Chmielarz, tel. 12 6442765 w. 24, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Koszt 160zł
9 luty, godz. 19.00, Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY KROPKA - WIM WENDERS: „NIEBO NAD BERLINEM“
Wim Wenders jeden z najbardziej znanych reżyserów tzw. nowego kina niemieckiego. Realizuje zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. W cyklu poświęconym Wendersowi pokażemy: "Niebo nad Berlinem", "Aż na koniec świata", "Pina"
W swoich dziełach obsesyjnie powraca do niektórych tematów i motywów, m.in. wędrówki, kultury masowej, Ameryki, samotności, niemożności komunikacji, roli obrazów w naszym życiu, sytuacji kina, nowych technologii.Pierwsze filmy Wima Wendersa starały się pokazać wpływ kultury amerykańskiej na powojenne Niemcy. W latach 90. reżyser w swoich filmach zajmował się przede wszystkim zagadnieniem obrazu. Powstały wówczas takie filmy, jak: "Aż na koniec świata", "Lisbon Story", "Koniec przemocy". Dziś, wykorzystując w swoich filmach nowe technologie, wytycza nowe drogi dla kina. W 1989r. otrzymał swój pierwszy tytuł doktora honoris causa Sorbony. Następny przyznano mu w 1995 r. na Uniwersytecie we Fryburgu. Od 1991 r. pełni funkcję przewodniczącego Europejskiej Akademii Filmowej. Żyje i pracuje w Berlinie oraz w Stanach Zjednoczonych
Niebo nad Berlinem – reż. Wim Wenders (122min.) Niemcy/Francja 1987r.
Spod berlińskiego nieba dwa anioły Damiel i Cassiel spływają do miasta i korzystając ze swej niewidzialności wtapiają się w tłum Berlińczyków. Cieszy ich każdy przejaw ziemskiego trwania. Doskwiera im jednak ich anielska kondycja, zapewniająca wprawdzie nieśmiertelność, ale zubażająca o całą gamę zmysłowych doznań. W końcu jeden z nich, Damiel, postanawia zdobyć ludzką tożsamość... Wim Wenders patrzy na Berlin z góry, z nieba, co daje mu swobodę w kreowaniu filmu symbolicznego i metafizycznego. Nasycił tę opowieść humorem połączonym z czułością. Z przypadkowych obserwacji wyłania nieprzypadkową refleksję. W ciepły sposób spogląda na sprawy ludzkie, z nostalgią wspomina czasy minione, przywracając rzeczom wymiar utraconego dzieciństwa. Powołuje do życia poezję ekranu, o jakiej nam się nie śniło. „Niebo nad Berlinem to cudowny film, w którym wszystko zostało wymyślone, a jakże jest prawdziwe!
10 luty godz. 18.00, Galeria „m” Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14.
WERNISAŻ RYSUNKU ELŻBIETY RĄCZKOWSKIEJ
„Rysowałam i malowałam zawsze odkąd pamiętam, jednak dopiero w swoim dojrzałym życiu zaczęłam malować dużo i z uporem – można powiedzieć, że malowanie stało się sensem mojego życia. Zostaję wtedy sam na sam z płótnem, farbami, moimi pomysłami, mogę uciec od problemów dnia codziennego. Natchnienie daje mi sama natura, która stanowi dla mnie inspirujące i źródło piękna." – Elżbieta Rączkowska
Serdecznie zapraszamy na wystawę prac artystki do Galerii „m” Klubu Kuźnia OKN.
12 luty, godz. 15.00, Kościół pw.św. Maksymiliana Marii Kolbego, os. Tysiąclecia 86.
W RAMACH CYKLU: KONCERTY MISTRZEJOWICKIE - CANTUS GLORIOSUS W WYKONANIU AKADEMICKIEGO CHÓRU ORGANUM ORAZ ZESPOŁU INSTRUMENTALNEGO RICERCAR
Cantus Gloriosus to kolejny z nowego cyklu Koncertów Mistrzejowickich – projektu realizowanego przez Klub „Kuźnia” Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, dzięki życzliwości Parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego i pomocy Rady Dzielnicy XV.
12 lutego (niedziela) o godz. 15.00 w wykonaniu Akademickiego Chóru ORGANUM i Zespołu Instrumentalnego RICERCAR usłyszymy utwory m.in. G. Gorczyckiego, A. Vivaldiego, J. Łuciuka i „Pieśni Kalwaryjskie” w opracowaniu J. Targosza. Solistami koncertu będą Wiktoria Bisztyga – sopran i Stanisław Ziółkowski – bas, a dyrygentem – Bogusław Grzybek. Koncert poprowadzi Lidia Jazgar.
Koncerty Mistrzejowickie odbywają się pod honorowym patronatem Stanisława Kardynała Dziwisza, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego.
Wykonawcy:
Akademicki Chór ORGANUM - powstał w 1969 roku z inicjatywy Bogusława Grzybka – krakowskiego muzyka, organisty, pedagoga, absolwenta Akademii Muzycznej, który do dziś jest jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Od początku działalności chór ORGANUM zyskał patronat krakowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Wielkim Przyjacielem chóru był Metropolita Krakowski Kardynał Karol Wojtyła i był nim nadal jako Jan Paweł II. Repertuar zespołu to koncerty muzyki klasycznej wokalno-instrumentalnej, pieśni patriotyczne, kolędy. Znaczące miejsce zajmują dzieła współczesnych twórców m.in. Góreckiego, Koszewskiego, Krenza, Pendereckiego oraz mieszkającego w Nowej Hucie kompozytora J. Łuciuka.
ORGANUM jest laureatem wielu lokalnych i ogólnopolskich przeglądów, festiwali i konkursów wokalnych. Chór koncertował niemal w całej Europie oraz w USA. Szczególne znaczenie dla zespołu miały kilkakrotne występy dla Jana Pawła II w Watykanie.
Zespół Instrumentalny RICERCAR – powstał w 1990 roku przy Akademickim Chórze ORGANUM, również z inicjatywy Bogusława Grzybka. Jego skład tworzą młodzi muzycy z Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół występuje samodzielnie oraz z chórem ORGANUM, co pozwoliło poszerzyć jego repertuar o muzykę oratoryjną Bacha, Beethovena, Haendela, Mozarta, Vivaldiego.
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.
12 luty, godz. 17.30 Aula Opata M. Białobrzeskiego, Opactwo oo. Cystersów, ul. Klasztorna 11
KONCERT MOGILSKIE: KONCERT KAMERALNY
Z cyklu Koncerty Mogilskie zapraszamy na koncert kameralny w wykonaniu:
Gabriela Mokrzycka – skrzypce,
Kinga Pajdzik – skrzypce,
Szymon Wirtel – wiolonczela,
Anna Kowalczyk – fortepian,
Agnieszka Kociuban – fortepian
W programie m.in. Brahms, Bach, Sibelius.
Organizatorem koncertu jest Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, wstęp wolny.
Głównym założeniem programowym cyklu KONCERTY MOGILSKIE, który realizowany jest od 2003 roku to upowszechnianie głównie wśród lokalnej, nowohuckiej publiczności muzyki poważnej, sakralnej. Jest to również wzbogacanie oferty kulturalnej z możliwością bezpłatnego korzystania i udziału w wartościowych i znaczących wydarzeniach. Istotny wpływ na klimat i nastrój organizowanych jeden raz w miesiącu koncertów ma miejsce: XIII-wieczna Bazylika Cystersów w Mogile, znane w Polsce sanktuarium i obiekt religijnego kultu.
13 luty, godz. 17.30, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
WARSZTATY WOKALNE „ŚWIRONEK”
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty pieśni litewskich. Śpiewamy pieśni ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego – Wileńszczyzny, Kowieńszczyzny i Suwalszczyzny.
Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z techniką śpiewu archaicznego, tak zwanym białym głosem, którym wykonywano dawne pieśni ludowe tego regionu. Tradycyjne pieśni pograniczy polsko-litewskich urzekają bogactwem melodii, wielogłosowością i ornamentyką. Materiał muzyczny wykorzystany podczas spotkań został zebrany podczas badań terenowych i spotkań z wiejskimi śpiewakami.
Zespół prowadzą:
1. Greta Lemanaite - rodowita Litwinka, uczy języka litewskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, śpiewu uczyła się od swojej babci.
2. Gustaw Juzala - doktor etnomuzykologii, pracuje w Polskiej Akademii Nauk, od dwudziestu lat prowadzi badania terenowe na Litwie.
Wcześniejsze przygotowanie wokalne ani znajomość nut nie są wymagane
16 luty, godz. 18.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
WARSZTATY GRUPY LITERACKIEJ SYLABA
– spotkania dla osób zainteresowanych literaturą, młodych poetów, twórców amatorów prowadzi znana krakowska poetka Elżbieta Zechenter–Spławińska.
Grupa literacka SYLABA skupia ponad 25 osób. Są w niej m.in. architekt, prawnicy, nauczyciele, romanistka, kulturoznawca, studenci UJ, AGH, Uniwersytetu Pedagogicznego, a także młodzież I, III i XII LO. Piszą wiersze, literacką prozę, a na comiesięcznych warsztatach w każdy 3.czwartek miesiąca dyskutują o wierszach własnych oraz zjawiskach, fascynacjach i wydarzeniach literackich.
16 luty godz. 17.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5.
OD GRY W OKRĘTY PO POLITYCZNĄ POPRAWNOŚĆ
W ramach otwartego spotkanie społecznych opiekunów zabytków i miłośników historii zapraszamy na otwarty wykład historyka Macieja Mieziana poświęcony zmianom nazw nowohuckich ulic i osiedli.
Otwarte Spotkania Społecznych Opiekunów Zabytków odbywają się raz w miesiącu, w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 17.00 i są bezpłatne. Zapraszamy ekspertów – historyków sztuki, przewodników, działaczy organizacji pozarządowych zajmujących się zabytkami i pasjonatów.
16 luty, godz. 19.00, Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY KROPKA - WIM WENDERS: „AŻ NA KONIEC ŚWIATA“
Wim Wenders jeden z najbardziej znanych reżyserów tzw. nowego kina niemieckiego. Realizuje zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. W cyklu poświęconym Wendersowi pokażemy: "Niebo nad Berlinem", "Aż na koniec świata", "Pina"
W swoich dziełach obsesyjnie powraca do niektórych tematów i motywów, m.in. wędrówki, kultury masowej, Ameryki, samotności, niemożności komunikacji, roli obrazów w naszym życiu, sytuacji kina, nowych technologii.Pierwsze filmy Wima Wendersa starały się pokazać wpływ kultury amerykańskiej na powojenne Niemcy. W latach 90. reżyser w swoich filmach zajmował się przede wszystkim zagadnieniem obrazu. Powstały wówczas takie filmy, jak: "Aż na koniec świata", "Lisbon Story", "Koniec przemocy". Dziś, wykorzystując w swoich filmach nowe technologie, wytycza nowe drogi dla kina. W 1989r. otrzymał swój pierwszy tytuł doktora honoris causa Sorbony. Następny przyznano mu w 1995 r. na Uniwersytecie we Fryburgu. Od 1991 r. pełni funkcję przewodniczącego Europejskiej Akademii Filmowej. Żyje i pracuje w Berlinie oraz w Stanach Zjednoczonych
Aż na koniec świata – reż. Wim Wenders (179min.) Australia/Francja/Niemcy 1991r.
Filmy Wendersa to ciągły dyskurs o ewolucji aparatów produkujących ruchome obrazy oraz o, idącą krok w krok za nią, ewolucji sposobów ludzkiego widzenia. Jesteśmy pod ciągłą presją oglądania, patrzenia, bycia postrzeganym. "Aż na koniec świata", film będący połączeniem science fiction z kinem drogi, ukazuje przedmiot zainteresowania reżysera, a mianowicie automatyzację postrzegania, kulminującą się w widzeniu bez patrzenia. Jeden z bohaterów podróżuje po świecie i zbiera najpiękniejsze widoki świata. Za pomocą specjalnego urządzenia będzie je mogła „zobaczyć” jego niewidoma matka. Dzięki cyfrowo skalkulowanym obrazom skontaktuje się ona ze swoją rodziną, której nie widziała od czasu, kiedy los dotknął ją ślepotą. Ale zobaczyć - nie znaczy teraz ujrzeć za pomocą wzroku, lecz wyobrazić sobie dzięki obrazom mentalnym, śnionym z bodźców transmitowanych bezpośrednio do mózgu, w swego rodzaju elektroniczno-neuronowym by-passie, omijającym niewidzące oczy.
18 luty godz. 18.00-24.00, Sala Tańca Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4
OSTATKI Z ZESPOŁEM WW BAND
Jak co roku Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na zabawę ostatkową z zespołem WW Band. Tradycyjna śledziówka odbędzie się w lustrzanej Sali Tańca OKN, ostatnie taneczne szaleństwa Karnawału 2012 odbędą się przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu WW Band oraz przy poczęstunku przygotowanego dla Państwa przez firmę Gościniec. Zabawa będzie trwała od godziny 18.00 do północy, cena biletu 80,00 zł. od osoby. Bilety oraz szczegółowe informacje uzyskacie Państwo od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00 w Sali Tańca OKN, os. Górali 4 oraz pod numerami telefonu 12-644-38-98 i 12-642-28-70. Serdecznie zapraszamy.
20-24 luty Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida os. Górali 5, Klub Kuźnia OKN os. Złotego Wieku 14
MAM CO JEŚĆ. JEST MI CIEPŁO. DZIĘKI TOBIE…
Od 20 do 24 lutego potrwa zbiórka karmy i rzeczy dla bezdomnych zwierząt z krakowskiego schroniska przy ul. Rybnej. Akcja prowadzona jest we współpracy z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami.
20 luty, godz. 17.30, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
WARSZTATY WOKALNE „ŚWIRONEK”
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty pieśni litewskich. Śpiewamy pieśni ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego – Wileńszczyzny, Kowieńszczyzny i Suwalszczyzny.
Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z techniką śpiewu archaicznego, tak zwanym białym głosem, którym wykonywano dawne pieśni ludowe tego regionu. Tradycyjne pieśni pograniczy polsko-litewskich urzekają bogactwem melodii, wielogłosowością i ornamentyką. Materiał muzyczny wykorzystany podczas spotkań został zebrany podczas badań terenowych i spotkań z wiejskimi śpiewakami.
Zespół prowadzą:
Wcześniejsze przygotowanie wokalne ani znajomość nut nie są wymagane
23 luty godz. 17.00, Biblioteka Beletrystyczna Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
LITERACKI CZWARTEK - PASCAL MERCIER „NOCNY POCIĄG DO LIZBONY”.
Gregorius, samotny intelektualista, w jednej chwili porzuci dotychczasowe uporządkowane życie: nieoczekiwanie, w połowie lekcji, wstaje i wychodzi ze szkoły. Nocnym pociągiem podąży do Lizbony, nie wiedząc, jakie tajemnice wyjawi mu to cudowne miasto. Jego przewodnikiem jest książka Portugalczyka, z którą nie rozstaje się ani na chwilę.
Spotkania z literaturą są okazją by promować dobrą literaturę, aby w zaciszu biblioteki rozmawiać o książkach, spotkać się w gronie ludzi, których łączy pasja czytelnicza i miłość do książek. Od 2010 roku spotykamy się także pod hasłem „literackich smaków” – promujemy ciekawą literaturę i niezwykłe smaki.
23 luty, godz. 19.00, Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY KROPKA - WIM WENDERS: „PINA“
Wim Wenders jeden z najbardziej znanych reżyserów tzw. nowego kina niemieckiego. Realizuje zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. W cyklu poświęconym Wendersowi pokażemy: "Niebo nad Berlinem", "Aż na koniec świata", "Pina"
W swoich dziełach obsesyjnie powraca do niektórych tematów i motywów, m.in. wędrówki, kultury masowej, Ameryki, samotności, niemożności komunikacji, roli obrazów w naszym życiu, sytuacji kina, nowych technologii.Pierwsze filmy Wima Wendersa starały się pokazać wpływ kultury amerykańskiej na powojenne Niemcy. W latach 90. reżyser w swoich filmach zajmował się przede wszystkim zagadnieniem obrazu. Powstały wówczas takie filmy, jak: "Aż na koniec świata", "Lisbon Story", "Koniec przemocy". Dziś, wykorzystując w swoich filmach nowe technologie, wytycza nowe drogi dla kina. W 1989r. otrzymał swój pierwszy tytuł doktora honoris causa Sorbony. Następny przyznano mu w 1995 r. na Uniwersytecie we Fryburgu. Od 1991 r. pełni funkcję przewodniczącego Europejskiej Akademii Filmowej. Żyje i pracuje w Berlinie oraz w Stanach Zjednoczonych
Pina (105 min.) - dokument muzyczny, Francja/Niemcy 2011, reż. Wim Wenders, wyst: Pina Bausch, Regina Advento, Malou Airaudo
Pina nie jest biografią zmarłej przed dwoma laty genialnej choreografki Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki. W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości - uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka. Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki - Święto wiosny, Vollmond i Café Müller. Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu. Fantastyczna podróż po motywach, obsesjach, lękach i pragnieniach organizujących wyobraźnię nieodżałowanej artystki, zaklętych w prostej formie.
27 luty godz. 17.30, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
WARSZTATY WOKALNE „ŚWIRONEK”
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty pieśni litewskich. Śpiewamy pieśni ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego – Wileńszczyzny, Kowieńszczyzny i Suwalszczyzny.
Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z techniką śpiewu archaicznego, tak zwanym białym głosem, którym wykonywano dawne pieśni ludowe tego regionu. Tradycyjne pieśni pograniczy polsko-litewskich urzekają bogactwem melodii, wielogłosowością i ornamentyką. Materiał muzyczny wykorzystany podczas spotkań został zebrany podczas badań terenowych i spotkań z wiejskimi śpiewakami.
Zespół prowadzą:
Wcześniejsze przygotowanie wokalne ani znajomość nut nie są wymagane
28 luty godz. 17.00, Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14
LITERACKI WTOREK CZYTELNIKÓW – HANNA KRALL – „BIAŁA MARIA” ROZMOWA O NAJNOWSZEJ KSIĄŻCE ORAZ O TWÓRCZOŚCI MISTRZYNI REPORTAŻU
Hanna Krall – urodzona w 1937 roku w Warszawie, pochodzi z rodziny żydowskiej. W trakcie wojny straciła najbliższych, a sama cudem uniknęła śmierci (została wykradziona z transportu). Absolwentka wydziału dziennikarstwa UW, pisarka i reporterka. Publikowała w wielu czasopismach – m. in. w Polityce (w latach 1966-69 jako korespondentka prasowa P. przebywała w ZSRR), Tygodniku Powszechnym, Res Publice, Gazecie Wyborczej. W latach 1982-1987 była zastępcą kierownika literackiego w Zespole Filmowym „Tor”.
Z pobytu na wschodzie napisała kilka zbiorów reportaży. Są to m. in.: Na wschód od Arbatu (1972), Szczęście Marianny Głaz (1976), Sześć odcieni bieli (1978), w których na przykładzie losów jednostek ukazała przeobrażenia społeczno-kulturowe i konflikty naszych czasów. Największą sławę przyniosła jej książka Zdążyć przed Panem Bogiem (1977) powstała na podstawie rozmowy z Markiem Edelmanem, ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim.
Spotkania z literaturą, które odbywają się od ośmiu lat w Klubie „Kuźnia” w każdy ostatni wtorek miesiąca, są okazją by promować dobrą literaturę, aby w zaciszu biblioteki rozmawiać o książkach, spotkać się w gronie ludzi, których łączy pasja czytelnicza i miłość do książek. Od 2010 roku spotykamy się także pod hasłem „literackich smaków” – promujemy ciekawą literaturę i niezwykłe smaki.