Savoir-vivre w Internecie

Praca laptop 1

Netykieta – co wypada, a czego nie wypada robić w sieci?

Seniorzy to całkiem duża grupa użytkowników internetu – nie boimy się już nowych innowacji, wiemy, jak sprawdzić najważniejsze informacje, skądś wziąć przepis, jak komentować posty na Facebooku i porozmawiać przez Skype. Czy jednak na pewno znamy zasady netykiety, czyli internetowego savoir-vivre? Przeczytaj i sprawdź się!

Netykieta – co to jest?

Zanim przejdziemy do konkretów – czym jest właściwie netykieta? Otóż jest to cały zestaw zasad, którymi powinni kierować się dobrze wychowane i kulturalne osoby – tyle tylko, że nie w rzeczywistości, a w sieci. Poznaj je i sprawdź, czy się do nich stosujesz.

 1. Szanuj innych.

Obecnie bardzo dużo mówi się o hejcie w internecie. Ludzie piszą w sieci rzeczy, których nigdy w życiu nie odważyliby się powiedzieć komuś w cztery oczy. Nie idź tą drogą, nie bądź hejterem. Zachowuj się tak, jak zachowujesz się w prawdziwym życiu.

 1. Publikuj to, co ważne.

Nie pisz na swojej tablicy na Facebooku, że właśnie spadł śnieg. Ludzie to wiedzą, mają okna. I wielu z nich uzna, że zaśmiecasz facebookową tablicę niepotrzebnymi treściami.

 1. Nie nadużywaj emotikonek.

Czyli tych wszystkich minek, które mają zobrazować naszą agresją, radość, złość, zmęczenie, niedowierzanie, chorobę itd. Emotki są naprawdę ok, ale w przyzwoitych ilościach, tj. jedna, maksymalnie dwie.

 1. Nie pisz z włączonym caps lockiem.

PISANIE WIELKIMI LITERAMI ODBIERANE JEST W INTERNECIE JAKO NIEPRZYJEMNY KRZYK. Warto to zapamiętać – w przeciwnym razie ktoś prędzej czy później zwróci ci uwagę.

 1. Pisz zgodnie z zasadami interpunkcji oraz ortografii.

Nie chodzi o to, że nagle musisz stać się teraz wybitnym polonistą – pisz tak, aby być zrozumianym przez innych. Chodzi nie tylko o błędy ortograficzne, ale i bardzo irytujące zapominanie o czymś tak istotnym jak… przecinki. Bez nich twoja wypowiedź, nawet najbardziej sensowna, stanie się po prostu niezrozumiałym bełkotem.

 1. Nie przywłaszczaj cudzych treści.

Nie możesz, ot tak, skopiować sobie zdjęcia ze strony blogerki i wstawić go na swojej stronie albo na swojej tablicy na Facebooku. Takie postępowanie dla wielu użytkowników równe jest kradzieży, a i rzeczywiście może skończyć się w sądzie.

 1. Zwroty grzecznościowe pisz wielką literą.

Tak, jak w liście czy sms-ach. Pisząc „Ci”, „Tobie”, „Ciebie” itp., używaj wielkich liter. To oznaka szacunku do rozmówcy.

 1. Nie zapraszaj do znajomych osób, z którymi żyjesz w oficjalnych stosunkach.

Choćby swojego szefa, dentystki czy pani kasjerki z Biedronki. Uznawane jest to za niegrzeczne zachowanie. Do listy znajomych zapraszaj… znajomych.

 1. Pisząc maila, napisz konkretny temat.

Wysyłanie wiadomości mailowej bez tytułu nie jest zbyt grzeczne – zwłaszcza, gdy chodzi o oficjalne relacje. Użyj zwrotu: „W sprawie reklamacji” albo np. „W sprawie urlopu”.

 1. Pisz: „dzień dobry” i „do widzenia”.

Dotyczy to przede wszystkim e-maili. Wiadomość bez powitania i pożegnania świadczy o niskiej kulturze nadawcy. A to przecież nie kosztuje wiele wysiłku, prawda?

 1. Bez łańcuszków.

„Jeśli prześlesz tę wiadomość do 30 osób, spełni się jedno twoje marzenie” – nigdy nie wysyłaj tego typu wiadomości swoim znajomym. Te tzw. „łańcuszki” uznawane są za śmieci, którymi żadna kulturalna osoba nie zaśmieca skrzynek innych ludzi.

 1. Nie wrzucaj zdjęć osób trzecich bez ich zezwolenia.

Czy wiesz, kogo w znaczącym stopniu dotyczy ten zarzut? Babć! Chętnie chwalą się wnukami i mają ochotę pokazać je całemu światu, ale nie powinny tego robić bez zgody rodziców maluszka. Nieważne, jakie masz z nimi relacje i jaki masz stosunek do obecności w sieci – jeśli oni mówią, że sobie tego nie życzą, to po prostu nie wolno ci tego robić.

 1. Nie spojleruj.

Jeden z największych grzechów, czyli zdradzanie zakończenia albo ważnego elementu filmu/książki w dyskusji na temat danej produkcji/pozycji. To niegrzeczne, niekulturalne i po prostu zupełnie bezmyślne… a i tak wiele osób czerpie z tego satysfakcję.

Netykieta – zachowuj się dokładnie tak, jak w prawdziwym życiu

Jeśli nie wiesz, czy coś wypada, czy też nie, zastanów się, czy zachowałbyś/-łabyś się tak w realnym życiu. Na pewno będzie to dla ciebie bardzo cenną wskazówką!

seniorzy.PL