„Rausz” Tomasza Białkowskiego

Rausz

Zło nie zostanie ukarane...

Czy zło, które przydarza się człowiekowi, jest jednocześnie jego wyborem? „Rausz” Tomasza Białkowskiego w księgarniach od 27 kwietnia.

Młody pruski arystokrata  Egon von Rausch, członek SS, w życiu kieruje się wyłącznie własnym interesem, dbając zwłaszcza o swoją karierę. Jego charakter kształtują zwierzchnicy, od nich uczy się zabijania – dosłownego i symbolicznego.

Trwa Aktion T-4. Naziści oczyszczają swój kraj z psychicznie chorych, epileptyków, alkoholików, gruźlików i upośledzonych. Starają się usprawnić machinę, która szybko i skutecznie pozwoli eliminować niepożądane jednostki, a tym samym udoskonalić germańską rasę panów. Tu nie ma miejsca na miłosierdzie, a współczucie jest dawno zapomnianym luksusem, na który nie stać nikogo.

Nawiązanie do autentycznych wydarzeń pokazuje, że przeszłość nie ma końca. Odradza się w teraźniejszości i powróci w przyszłości, złem zaś można się zarazić. Nikogo nie omija etyczna dwuznaczność wyborów. Egon von Rausch okaże się katem i ofiarą jednocześnie.

„Rausz” to współczesna opowieść o zbrodni i karze, o próbie gloryfikacji zła, gdy człowiek staje się jego narzędziem. To poruszająca historia o upodobaniu ludzi do okrucieństwa. Tymczasem los bywa przewrotny, a raz spuszczone ze smyczy upiory żądają coraz więcej krwi.

Tomasz Białkowski – prozaik; autor dziewięciu powieści, m.in. „Zmarzlina”, „Teoria ruchów Vorbla”, „Pogrzeby”, „Powróz” oraz zbioru opowiadań „Leze” i sztuki teatralnej „Drzewo”, a także trylogii kryminalnej z dziennikarzem śledczym Pawłem Werensem (druga część, „Kłamca”, według portalu Granice.pl została uznana za najlepszy kryminał lata 2013 r). Jego twórczość bywa zaliczana przez krytykę do nurtu „czarnego psychologizmu”. Laureat licznych wyróżnień, w tym dwukrotnie Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”, Nagrody Prezydenta Olsztyna oraz Nagrody Ministra Kultury (zbiorowa). Mieszka w Olsztynie.