Joanna Plak-Warecka - Czy starość może być atrakcyjna?

Czy starosc

Czy starość może być atrakcyjna? Rozważania na temat blasków i cieni życia seniora to zapis rozmów poświęconych tematyce senioralnej. Autorka w przystępnych sposób analizuje i naświetla niuanse polityki społecznej w tym zakresie. I przekonuje, że etap senioralny to całkiem fajny i kreatywny czas. *1. 

Joanna Plak Warecka 3

Książkę otwiera zapis fragmentu rozmowy z włoską seniorką, Matilde.

Zamiast wstępu..
Starość oczami Matilde
Matilde, czy starość może być atrakcyjna?

Patrzę na Ciebie i widzę piękną, młodą kobietę, która ma całe życie przed sobą. Kobietę z nieskazitelną cerą, subtelnym makijażem, szczupłą i dobrze ubraną. Pod Twoimi oczami pojawiły się małe zmarszczki mimiczne. Jak się uśmiechasz, masz w policzkach dołeczki urody. Taka byłam kiedyś.
Patrzysz na mnie i kogo widzisz? Starą kobietę, z twarzą pooraną zmarszczkami, suchą cerą, pomarszczoną szyją. Na moich rękach widzisz brązowe plamy. Nie mam Twojej figury i już jej nie odzyskam, bo starość rządzi się swoimi prawami. Jest okrutna dla kobiet i bardziej wyrozumiała wobec mężczyzn. Powoduje, że stałam się niewidzialna.
Jednak starość to nie tylko aspekt fizyczny…
To prawda. Starość to także doświadczenie życiowe; nauka wyciągnięta z kryzysów, które nie pokonały, a wzmocniły; mądrość płynąca od wszystkich ludzi, którzy pojawili się na życiowej drodze; inteligencja emocjonalna; miłość widziana w oczach wnuków; świadomość, że już nic nie musisz. I to jest fajne. Myślę, że niektórzy mogą uznać, że starość jest w pewnym sensie atrakcyjna. A Ty jako młoda osoba myślisz, że starość jest brzydka czy też że może być atrakcyjna?
A Ty jak myślisz?
Myślę, że starość ma różne oblicza.
/Fragment rozmowy z 72-letnią Matilde z Piacenzy/

I właśnie o tych tak różnych obliczach starości jest ta publikacja.

Linki do pozycji w e-księgarni, gdzie zamówić można drukowane książki w wersji czarno-białej oraz kolorowej:

 

*1  Opis pochodzi ze strony: https://spoleczenstwo.com.pl/czy-starosc-moze-byc-atrakcyjna/