Choroba Alzheimera. Pomysły na aktywizację seniorów - 45

Agata Blachowska

Ponad 600 tysięcy – tylu Polaków choruje na alzheimera, czyli najczęstszą postać otępienia. Gdyby doliczyć do tego opiekunów chorych – ta liczba zdecydowanie przekroczyłaby milion. To właśnie dla osób, które na co dzień są najbliżej chorego, powstał pierwszy na polskim rynku wydawniczym poradnik autorstwa Agaty Blachowskiej pt. „Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów”. Rzuca on ważne światło na podejście do opieki i łagodzenie trudnych objawów otępienia w domowym otoczeniu.

W kontekście choroby Alzheimera coraz więcej mówi się o samych chorych oraz objawach i etapach rozwoju otępienia. Nieco z tyłu są nadal ci, na których barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z opieką, czyli rodzinni opiekunowie, których wieloletnia piecza nad chorym diametralnie odbija się na kondycji fizycznej i psychicznej.

Niewielkie wsparcie ze strony państwa i brak narodowego programu alzheimerowskiego nie sprzyjają poprawie jakości życia chorych i bliskich. Wprawdzie w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba poradników i broszur wspierających opiekunów i chorych, jednak temat wspólnego spędzania czasu w domu dotychczas traktowany był po macoszemu. To właśnie niedostatek kompleksowych informacji w tym zakresie skłonił autorkę bloga “Pobij alzheimera” do stworzenia poradnika pt. „Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów”.

Dzięki poradnikowi opiekunowie mają łatwy dostęp do cennych porad oraz zestawu sprawdzonych pomysłów. Na końcu książki znajdują się również przykłady ćwiczeń pamięci, materiały do samodzielnego opracowywania gier czy kolorowanki przyjazne osobom starszym. Na ponad 200 stronach zebrałam swoją kilkunastoletnią wiedzę, a przede wszystkim doświadczenia tysięcy polskich opiekunów podsumowuje Agata Blachowska, autorka publikacji.

Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów” to pozycja, której dotychczas nie było na naszym rynku. O ile informacje na temat samej choroby i dostępnych metod leczenia są powszechnie dostępne, to już informacje, jak postępować z chorymi, aby uzyskać optymalny przebieg tej nieuleczalnej i dewastującej całe rodziny choroby są wciąż niewystarczające. Autorka skupia się na praktycznych aspektach codziennej opieki wskazując, jak należy postępować, aby opieka nad chorym była jak najbardziej efektywna. Poradnik napisany jest w sposób niezwykle komunikatywny, będzie niezwykle pomocny w każdym domu, który jest dotknięty otępieniem – zarazą XXI wieku – wyjaśnia specjalista neurolog Jan Ilkowski.

Sposób na alzheimera

Obecnie nie ma skutecznego leku na alzheimera, szczególnie w fazie zaawansowanej. Aktywizacja może jednak pomóc zmniejszać trudne objawy choroby, takie jak agresja, pobudzenie w nocy i senność w ciągu dnia czy drażliwość. Może być stosowana długofalowo i wiąże się z niskimi kosztami, co jest niezwykle ważne ze względu na bardzo obciążony budżet opiekunów, zwykle również będących seniorami.

Lista korzyści, jakie wynikają z organizowania bliskiemu sensownych zajęć, jest jednak znacznie dłuższa. Między innymi pomagają one wypełnić choremu czas, opiekunom lepiej zrozumieć świat podopiecznego, wzmacniają relację między nimi, a także dają choremu tak ważne poczucie sprawczości, satysfakcji i sensu życia.

Treści zawarte w poradniku są również przydatne dla opiekunów osób starszych bez diagnozy choroby Alzheimera.

Szacuje się, że u 14–40% opiekunów osób z chorobą Alzheimera zmaga się z depresją, u 60–85% nasilają stany lękowe i zaburzenia snu. Aż sześciokrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia zespołu otępiennego u osób, które pełnią rolę takiego opiekuna. Dostarczanie sposobów, dzięki którym można łagodzić trudne objawy tej okrutnej choroby i choć trochę chronić opiekunów, wydaje się naszym obowiązkiem.

***

O książce:

Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów Poradnik dla opiekunów” to praktyczne porady oraz gotowe pomysły na aktywizację osób starszych. Zawarte w nim propozycje sprawdzą się w opiece nad osobami dotkniętymi alzheimerem, a także seniorami bez tej diagnozy. Pomogą w profilaktyce chorób otępiennych i polepszą kontakt z bliskimi.

W poradniku:

  • zasady aktywizacji osób dotkniętych chorobą Alzheimera,
  • sprawdzone pomysły, możliwe do zrealizowania w domu na różnych etapach choroby,
  • karty pracy i opisy polecanych metod, takich jak Montessori dla seniorów.

Aktywizacja to szansa na:

  • łagodzenie objawów alzheimera,
  • danie seniorowi poczucia satysfakcji i sprawczości,
  • dłuższe utrzymanie aktualnej kondycji fizycznej i umysłowej,
  • podkreślenie, że mimo choroby lub wieku senior nadal jest ważny, uczestniczy w życiu rodziny,
  • wspólne spędzenie czasu seniora z opiekunem czy rodziną,
  • lepsze zrozumienie świata, w którym żyje podopieczny,
  • wzmocnienie relacji, nawiązanie kontaktu i polepszenie komunikacji z chorym,
  • włączenie do opieki innych osób bliskich choremu,
  • chwilę wytchnienia dla opiekuna.

Wydawnictwo WiR