Upał może być o wiele groźniejszy w skutkach dla osób starszych niż niskie zimowe temperatury. Oczywiście, na te drugie też narzekamy, nie mają one jednak tak
znaczącego wpływu na zdrowie jak mróz, który poniekąd wzmacnia organizm, a z pewnością łatwiej się przed nim uchronić. Upał jest już mniej przyjazny, szczególnie dla seniorów, bowiem może potęgować i tak wystarczająco nieprzyjemne dolegliwości, z którymi muszą się zmagać. Oto praktyczne porady, jak radzić sobie w upalne dni.
Nie ma wątpliwości, że wysoka temperatura może przyczynić się do większej liczby zgonów niż zazwyczaj. Jak się okazuje główna przyczyna leży w naszym stylu życia, który w upalne dni powinien zostać przystosowany do panujących warunków, a często o tym zapominamy. Picie dużej ilości płynów, klimatyzacja, odpowiednie ubranie, unikanie zatłoczonych miejsc, korzystanie ze środków transportu zamiast długich spacerów pomogą przetrwać seniorom i nie tylko wysokie temperatury, które latem są nieuniknione.
Nie bez przyczyny komunikaty w tym czasie zachęcają do pozostania w domu. Ale i tam może być zbyt gorąco, by przetrwać upały komfortowo. Dlatego jeśli na wyposażeniu mieszkania nie posiadamy klimatyzacji, udajmy się w miejsca, gdzie zaznamy trochę chłodu – np. supermarkety, biblioteki, kina, teatry – przy okazji urozmaicimy sobie dzień. Można też zostać w domu, pozasłaniać wszystkie okna i zaopatrzyć się w wiatraczek.
Pamiętajmy też, że osoby nadużywające alkoholu, mające nadwagę lub niedowagę są szczególnie narażone na nieprzyjemne oddziaływanie upału. Również nienajlepsza kondycja serca, płuc, nerek i związanych z wiekiem dolegliwości sprawia, że poziom ryzyka jest jeszcze wyższy. Dieta pozbawiona soli, leki powodujące zmniejszoną potliwość – moczopędne, uspokajające czy związane z ciśnieniem także sprawiają, że organizm źle znosi upał.
A wszystko związane jest z tym, że wysoka temperatura wymaga od organizmu zwiększonej aktywności, a kiedy nie wszystko działa w nim poprawie to i procesy w nim zachodzące nie będą przebiegać poprawnie, a to zawsze ryzyko dla zdrowia i życia. Dlatego też warto zapewnić organizmowi nawodnienie, unikać produktów wypłukujących sole mineralne lub dostarczać je organizmowi naturalnie, ograniczać wysiłek fizyczny, ubierać się w odzież z oddychających materiałów. Stosowanie się do tych zasad pomoże przynajmniej częściowo ograniczyć ryzyko związane z wysoką temperaturą.
Centrum Medyczne B