Czasami objawy zbliżającego się zawału serca wydają nam się niegroźne, a już na pewno nie kojarzą nam się z tym niebezpiecznym i zagrażającym życiu zjawiskiem.
Niestety, często zdarza się, że niewłaściwa dietą, siedzącym trybem życia, paleniem papierosów i stresem, sami zapracowujemy sobie na to wydarzenie. Są jednak objawy, które mogą zwiastować zbliżający się zawał serca, które zdarza się chorym ignorować. Jeżeli czujemy przez dłuższy czas utrzymujący się ból w klatce piersiowej, który pojawia się w szczególności za mostkiem, a ból nasila się, objawia się jako napierający i uciskający, może to świadczyć o tym, że postępuje u nas choroba wieńcowa.
Ból może mieć charakter promieniujący, pojawiać się po posiłku, stresie lub wysiłku fizycznym. Zdarza się również, że ból budzi chorego w nocy i nie pozwala mu zasnąć. Aby wiedzieć, co powoduje taki ból i czy na pewno przyczyną jest choroba wieńcowa, trzeba na drodze diagnostyki wykluczyć choroby kręgosłupa oraz żołądka, które również mogą dawać takie objawy. Niepokojące jest odczuwanie bólu i ucisku nie tylko przy wzmożonym wysiłku, ale również przy równym marszu czy wchodzeniu po schodach. Jeżeli ból pojawia się również przy zmianach temperatury, może to być niebezpieczna dla serca choroba wieńcowa, która w konsekwencji prowadzi do zawału. Objawami, które towarzyszą tej chorobie są równinie drętwienie rąk, duszność, ból w okolicach żuchwy, wymioty oraz wysokie ciśnienie. Zawał oraz choroby, które do niego prowadzą, znacznie łatwiej zdiagnozować u mężczyzn, niż u kobiet. Zdarza się, ze u kobiet objawy nie są jednoznaczne i maskują się, prowadząc do niewłaściwego rozpoznania i złego leczenia. Dlatego kobiety trafiają do lekarza często bardziej zaawansowanym stadium i później poddawane są leczeniu, niż mężczyźni.
JS