Otyłość brzuszna w starszym wieku?

Jednym z częstszych schorzeń mogących nasilać się zwłaszcza u osób w podeszłym wieku jest otyłość brzuszna zwana inaczej androidalną lub wisceralną. Wraz z wiekiem procesy trawienne, metabolizm ulegają spowolnieniu, co wiąże się głównie ze zmianą pracy poszczególnych narządów układu pokarmowego. Nie bez znaczenia pozostają tu również czynniki genetyczne, zaburzenia gruczołów wewnętrznego wydzielania, zażywanie niektórych leków, zmniejszona aktywność fizyczna, spożywanie wysokokalorycznych produktów albo – po prostu – przejadanie się.

dieta

Wymienione elementy sprzyjają nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej uwidaczniającej się w postaci dużego, wystającego brzucha.

Warto dodać, iż przy otyłości brzusznej u kobiet obwód talii przekracza 80 cm, natomiast u mężczyzn – 94 cm. Podobnie jak inne rodzaje otyłości, tak i otyłość brzuszna jest bardzo niebezpieczna. Może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych stawów, cukrzycy, nadciśnienia, chorób układów krążenia, oddechowego, itp. Jak zatem poradzić sobie z przedstawianym schorzeniem? Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na aktywność fizyczną. Nie musi ona wiązać się z wykonywaniem skomplikowanych i wyczerpujących ćwiczeń, które mogą sprawiać trudności osobom starszym. Wystarczy, zamiast zasiadania przed telewizorem z talerzem kalorycznych przekąsek czy potraw, wybrać się na dłuższy spacer bądź sięgnąć po kijki wykorzystywane do nordic walking. Można też uczęszczać na odpowiednie zajęcia, np. pływanie bądź ćwiczenia aerobowe. Ponadto w trakcie przygotowywania posiłków warto skupić się na tych składnikach, które są nie tylko świeże i niskokaloryczne, ale też przyspieszają przemianę materii oraz są łatwo przyswajalne. Zalicza się tu m.in. cytrusy, warzywa strączkowe, płatki owsiane, otręby, kaszę gryczaną, ryż, olej lniany, chudy nabiał, chude i delikatne mięsa (cielęcina, wieprzowina, wołowina), ryby, a także przyprawy typu imbir, pieprz cayenne. Dodatkowo pożądane jest picie zielonej lub czerwonej herbaty.

JS