Praktyczne porady od Sokołowa
W przypadku osób starszych sposób odżywiania wywiera szczególnie istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wielu seniorów nie stosuje jednak właściwej diety, uważając ją za zbyt skomplikowaną, nieskuteczną czy po prostu kosztowną. Sokołów S.A., prowadząc akcję „Dla zdrowia seniora”, przekonuje, że wprowadzenie zbilansowanego jadłospisu nie musi być trudne i przyniesie wymierne efekty dla poprawy jakości życia.
Odpowiednio zbilansowana dieta pomaga zapobiegać chorobom i wspiera leczenie farmakologiczne. Niestety wiele osób starszych, opierając się na mylnych przekonaniach, nie stosuje zasad zdrowego żywienia. Współpracujący z Sokołowem eksperci: dietetyk Agnieszka Piskała oraz doradca kulinarny Łukasz Konik, udowadniają które z pojawiających się powszechnie stwierdzeń nie mają pokrycia w faktach.
„W moim wieku zmiana diety już w niczym nie pomoże”
Sposób odżywiania się w ponad 60% ma wpływ na rozwój chorób dietozależnych. Nieodpowiednia dieta może latami nie dawać żadnych objawów - niejednokrotnie nie widać spustoszenia, jakiego dokonuje w organizmie (odkładająca się w tętnicach blaszka miażdżycowa, otłuszczenie narządów wewnętrznych, niewydolność trzustki). Dlatego tak ważne jest wykonywanie okresowych badań, które pozwalają wykryć te niekorzystne zmiany.
Niewłaściwy sposób odżywiania może wyrządzić organizmowi wiele szkody, zwłaszcza gdy utrzymujemy go latami – mówi Agnieszka Piskała, ekspert ds. żywienia firmy Sokołów. – Decyzję o zmianie nawyków żywieniowych warto jednak podjąć niezależnie od wieku - zdrowa dieta może bowiem skutecznie odwrócić lub zahamować te niekorzystne zmiany, które już pojawiły się w naszym organizmie.
„Zmiana diety wywołuje kłopoty trawienne”
Wraz z wiekiem osłabia się funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a każda drastyczna zmiana jadłospisu może dodatkowo spowodować pogorszenie samopoczucia. Przykładowo taki problem pojawić się może po wizycie u lekarza, który zaleca: „Niestety cholesterol jest zbyt wysoki, proszę wyeliminować tłuste wędliny, masło, słodycze, jasne pieczywo, a częściej sięgać po warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste”. Nieprzyzwyczajony do takiej nagłej zmiany organizm „buntuje się” i funkcjonuje gorzej. To może budzić frustrację i przyczyniać się do powrotu do dawnych przyzwyczajeń żywieniowych.
Należy pamiętać, by każda zmiana była stopniowa – na początku zatem jemy więcej warzyw, za jakiś czas zamieniamy białe bułki na pieczywo typu graham, a potem wprowadzamy razowiec – mówi Agnieszka Piskała. – Uniwersalną metodą zmiany nawyków żywieniowych jest umiar. Dotyczy to zarówno jedzenia tych najzdrowszych produktów, jak i niezdrowych. Warzywa i owoce jedzone z umiarem nie spowodują rewolucji żołądkowych, a ciastko z kremem – zjedzone raz w tygodniu – nie podniesie cholesterolu.
„Nie stać mnie na kupowanie zdrowych produktów”
Osoby starsze często są przekonane, że zdrowe, dobrej jakości produkty mają wysoką, nieakceptowalną dla nich cenę. To nieprawda – przekonuje Agnieszka Piskała. – Warto zatrzymać się przy sklepowej półce dłużej i znaleźć produkty, które zawierają ważne dla zdrowia składniki, a jednocześnie są w przystępnej cenie.
Korzystajmy z produktów sezonowych i pamiętajmy, że lepiej kupić mniejszy kawałek mięsa wysokiej jakości, niż większy tego mniej wartościowego. Tym bardziej, że wraz z wiekiem maleje zapotrzebowanie energetyczne (wielkość porcji powinna być ok. ¼ mniejsza niż 10 lat wcześniej), a wzrasta, jeśli chodzi o witaminy i składniki mineralne.
Na stronie www.smakidobregozycia.pl znaleźć można wiele przepisów, opracowanych przez doradcę kulinarnego Sokołowa Łukasza Konika, które potwierdzają, że przygotowanie zdrowych, smacznych i efektownych dań nie musi oznaczać wysokich kosztów.
Sakiewki z kapusty włoskiej z karkówką z ryżem w sosie grzybowym
Składniki na 1 porcję (koszt ok. 5 zł)
karkówka Sokołów 130 g
kapusta włoska - kilka liści, kapary ½ łyżki, sól, pieprz, ryż 80 g, bulion 100 ml, grzyby suszone 1 łyżka, natka pietruszki 1 pęczek, sól, pieprz
Sposób przyrządzenia
Sakiewki
Kapustę włoską sparzyć tak jak na gołąbki. Oddzielić liście. Karkówkę zmielić, dodać kapary. Doprawić do smaku. Liście kapusty nadziewać karkówką. Związać szczypiorkiem. Dusić pod przykryciem przez około 45 minut, podlewając wodą. Ugotować ryż na sypko.
Sos grzybowy
Grzyby ugotować i pokroić w drobną kostkę. Dodać do bulionu. Doprawić do smaku. Na koniec dodać pokrojoną drobno natkę pietruszki. Sakiewki podawać z ryżem, polane sosem grzybowym.
Schab duszony w soku z kiszonej kapusty z warzywami
Składniki na 1 porcję (koszt ok. 4,7 zł)
schab Sokołów 160 g
kapusta kiszona 100 g, sok z kiszonej kapusty 250 ml, bulion warzywny 300 ml, marchew 1 szt., dynia 40 g, cebula 1 szt., brokuł 2 duże różyczki, liść laurowy 2 szt., ziele angielskie 3-5 szt., pieprz gruboziarnisty 3-5 szt., majeranek, sól, pieprz
Sposób przyrządzenia
Do gotowego bulionu dodać sok z kiszonej kapusty oraz przyprawy (liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, pieprz gruboziarnisty). Dodać schab. Całość gotować przez godzinę. Po tym czasie dodać warzywa: marchew, dynię, cebulę, brokuł. Gotować jeszcze przez 30 minut. Dodać kapustę kiszoną, gotować jeszcze przez 15-20 minut. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Więcej przepisów na dania dla seniorów znaleźć można na stronie www.smakidobregozycia.pl