Wraz z wiekiem zmienia się ilość i jakość chrząstki stawowej, co może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów. Powoduje ona ból i sztywność stawu, a następnie zniekształcenie jego kształtu i ograniczenie ruchomości. Na zdjęciach radiologicznych, zmiany zwyrodnieniowe, stwierdzić można u ok. 60% osób po 60. roku życia.
Chrząstka stawowa słabsza z wiekiem.
W procesie powstawania choroby zwyrodnieniowej stawów znaczenie ma, zachodząca z wiekiem, zmiana ilości oraz jakości chrząstki stawowej. Włókna nie są już tak sprężyste, dlatego chrząstka staje się słabsza. Wystarczy zadziałanie nieprawidłowo skierowanej siły na jej powierzchnię, by uległa uszkodzeniu. Dlatego seniorzy są w przypadku tej dolegliwości grupą szczególnego ryzyka.
Z biegiem czasu uszkodzeniu ulegają także inne struktury - kość pod chrząstką stawową, torebka stawowa, otaczające staw więzadła, ścięgna oraz mięśnie. Skutkiem tego są:
- ból i sztywność stawu
- następnie zniekształcenie jego kształtu i ograniczenie ruchomości.
Choroba najczęściej atakuje kolana, biodra, kręgosłup, stawy palców rąk i stóp, ale może dotyczyć każdego stawu.
Choroba cywilizacyjna seniorów, ale nie tylko.
Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza) jest jednym z najczęściej występujących, wśród osób w starszym i średnim wieku. Kiedyś traktowana była jako naturalny element starzenia się, który wynika ze „zużywania się” stawów. Jednak dzięki licznym przypadkom seniorów, u których choroba ta nie występuje oraz przypadkom wśród osób młodych, pogląd ten został obalony.
Na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce szacuje się, że zmiany zwyrodnieniowe stawów dotyczą około 8 milionów ludzi. Z kolei wg. danych WHO patologie chrząstki stawowej są drugą najczęstszą chorobą w Europie Zachodniej oraz trzecią w Europie Środkowej i Wschodniej. W przypadku ok. 80% chorych dochodzi do znacznego ograniczenia ruchomości stawów, a w 25% do kalectwa.
Profilaktyka.
Podstawą, tak jak w przypadku wielu innych chorób, jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Poprzez uprawianie sportu, jednak nie wyczynowego, a także zbilansowaną dietę, należy unikać otyłości. Postęp zmian chorobowych w zwyrodnieniu stawów opóźnia witamina C, dlatego powinniśmy jeść dużo owoców i warzyw. Należy unikać nie tylko pracy fizycznej, która nadmiernie obciąża układ kostny i stawy, ale także wykonywanej w nieodpowiedniej pozycji, pracy biurowej.
Zaleca się również suplementację preparatem Normaflex zawierającym:
1. Natywny kolagen typu II.
Jest cząsteczką, która nie została poddana działaniu czynników chemicznych, temperaturowych, ani biologicznych. Dzięki kolagenowi natywnemu typu II, macierz pozakomórkowa chrząstek stawowych, posiada odpowiednią strukturę. Dzięki temu staje się wytrzymała i sprężysta, a także odporna na odkształcenia czy tarcie.
2. Ekstrakt z owoców dzikiej róży.
Owoc ten to bogate źródło witaminy C, poza tym zawiera, łagodzący stan zapalny w chrząstce, galaktolipid. Stosowanie go zalecane jest nie tylko w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, ale również reumatoidalnego zapalenia stawów. Wyciąg z tych owoców ma wpływ na utrzymanie prawidłowej ruchomości i elastyczności, a także wytrzymałości stawów.
3. Ekstrakt z kory sosny nadmorskiej.
Jest bogatym źródłem proantocyjanidów, czyli przeciwutleniaczy roślinnych, które odpowiadają za neutralizację wolnych rodników. Z tego względu, wyciąg z tej rośliny, zalecany jest w przypadku zmian zapalnych i zwyrodnieniowych tkanki łącznej właściwej, chrzęstnej i nabłonkowej.
4. Witaminę C.
Jest istotna w procesie produkcji kolagenu, dlatego pośrednio wpływa na funkcjonowanie chrząstki stawowej. Chodzi o tworzenie wiązań wodorowych, którymi połączone są łańcuchy aminokwasowe w kolagenie. Jeśli nie dostarczymy do organizmu odpowiedniej ilości tej witaminy, synteza kolagenu zajdzie nieprawidłowo.