Senior też może być dawcą narządów

Jeszcze do niedawna było to nie do pomyślenia, bowiem pobieranie organów do przeszczepów ograniczone jest surowymi obostrzeniami, w tym szczególnie wiekiem dawcy. Osoby starsze były więc eliminowane w tym procesie, ale jak donosi Instytut transplantologii WUM konieczne jest włączenie starszych dawców do programu dla szybszego rozwoju transplantologii w Polsce.

senior na lawce 1

Już za kilka dni w mazurskiej Rynie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Donacji Narządów.

W związku z tym środowisko transplantologiczne debatuje o zmianach koniecznych dla polskiego programu transplantologii. Mowa m.in. o zniesieniu lub przesunięciu granicy wieku dawcy i korzystanie z narządów pochodzących od osób starszych. Chodzi przede wszystkim o przeszczepy łańcuchowe czy altruistyczne, szczególnie od członków rodziny biorcy. Zapotrzebowanie na przeszczepy rośnie z każdym rokiem, jednak dawców nie przybywa. Należy pamiętać, że przeszczepy nerek, wątroby, trzustki, a nawet płuca pobierane są od żyjących dawców, a wiek bardzo często jest ograniczeniem wyłącznie formalnym. Przeszczepu potrzebują również osoby starsze, powyżej 70. roku życia i w ich przypadku dawca w zbliżonym wieku jest doskonałym rozwiązaniem. W Polsce jednak prawo znacznie ogranicza sposób doboru dawców, co nie występuje np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie nerkę można oddać osobie niespokrewnionej.

Niepokojące jest również to, że z każdym rokiem spada liczba zmarłych dawców. W ciągu trzech ostatnich lat liczba tego rodzaju przeszczepów w Polsce obniżyła się o 80. Transplantolodzy zwracają również uwagę na sposób kwalifikacji do przeszczepów, bowiem nie wszystkie osoby kwalifikujące się do przeszczepów znajdują się na liście oczekujących. 

JS