Czasami na naszym ciele pojawia się swędząca wysypka, która utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i staje się uciążliwa. Drapanie bez opamiętania może spowodować, że na skórze pozostaną blizny, a stan choroby jeszcze się zaostrzy. Zazwyczaj jeśli objawy nie mijają w ciągu kilku dni i nie ustępują nawet po odstawieniu rzeczy, które podejrzewamy o przyczynienie się do wysypki, wtedy konieczne staje się skonsultowanie z dermatologiem, bowiem może to być właśnie jedno ze schorzeń dermatologicznych. Swędzeniem mogą objawiać się takie choroby, jak:
- grzybica – oprócz swędzenia na skórze pojawiają się plamy, które mają kształt pierścienia, a ich granice są wyraźnie zarysowane na krawędziach. Ponieważ ten rodzaj schorzenia powodują grzyby, skóra bardzo mocno swędzi, a przy braku leczenia i nieustannym drapaniu mogą pojawić się bąble i stany ropne. Choroba jest zaraźliwa, dlatego trzeba szybko wdrożyć leczenie. Najczęściej dobrze rozwija się w fałdach skórnych oraz na głowie, ponieważ sprzyja jej wilgoć i ciepło. Można się nią zarazić poprzez używanie wspólnych ręczników, przyborów toaletowych oraz na basenach. Leczenie polega na stosowaniu maści przeciwgrzybicznych, czasami potrzebne są także leki doustne.
- swędzenie to także pierwszy objaw łuszczycy. Jeśli wystąpi u ans taka choroba, oprócz swędzenia, na skórze pojawiają się placki, z których łuszczy się bardzo wyraźnie naskórek. Może występować zarówno w małych rozmiarach, jak i zajmować dużą część ciała. Nie jest to choroba zaraźliwa, jest związana z nadprodukcja przez skórę komórek. Jej rozwojowi sprzyja stres, złe odżywianie, osłabienie odporności, a także brak światła słonecznego. Jest to choroba przewlekła, której nie da się wyleczyć raz na zawsze. Leczenie jest często długie, trzeba odpowiednio nawilżać skórę, pomocne okazuje się także przebywanie na słońcu, które pozwala goić zmienione chorobowo miejsca
- czasami przyczyną swędzenia jest po prostu przesuszenie naskórka, używanie zbyt mocnych detergentów lub niewłaściwych kosmetyków. W takiej sytuacji trzeba zadbać głównie o właściwe nawilżenie, odstawić produkty, które podrażniają skórę, brać letnie prysznice, które nie wysuszą dodatkowo skóry.
- swędzenie skóry głowy może świadczyć o łupieży. Podatny jest na niego szczególnie tłusty naskórek. Jeżeli dodatkowo pojawiają się łuszczące, białe drobinki, dobrze jest zaopatrzyć się w mocniejsze kuracje przeciwłupieżowe z apteki, które złagodzą i wyleczą dolegliwości.
JS