Spokój na emeryturze szkodzi zdrowiu

Całkowite wyeliminowanie czynników stresogennych na emeryturze ma negatywny wpływ na organizm. Stres bowiem stymuluje organizm do ciągłej regeneracji. Mechanizmy naprawcze organizmu odpowiadają za jego dobrą kondycję, a tym samym dłuższe życie. Spokojna emerytura jest więc niewskazana.

Aktywność fizyczna, również w wieku senioralnym, jest bardzo ważna dla kondycji fizycznej i psychicznej organizmu.

Szczesliwy emeryt 1

 

Zupełne oddanie się lenistwu i kontemplacji po przejściu na emeryturę nie tylko wpłynie na formę, ale i na długość życia. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii, stres ma pozytywny wpływ na mechanizmy naprawcze odpowiedzialne z długie życie człowieka.

Przez stres jednak rozumie się nie negatywne emocje i podenerwowanie, ale wszelkie działania pobudzające nasz organizm. Są to np. wysiłek fizyczny czy wystawianie się na zmienne temperatury.

Wszystko to wywołuje w naszym organizmie mikrouszkodzenia, które eliminowane są przez mechanizmy naprawcze, m.in. białka i geny. Dzięki temu procesowi organizm jest ciągle stymulowany i nie usypia, a to wpływa na jego formę. Oczywiście intensywność „stresu” powinna być dopasowana do możliwości i wieku, ale wskazane są nawet w bardzo małych dawkach i regularnie. 

JS