Całkowite wyeliminowanie czynników stresogennych na emeryturze ma negatywny wpływ na organizm. Stres bowiem stymuluje organizm do ciągłej regeneracji. Mechanizmy naprawcze organizmu odpowiadają za jego dobrą kondycję, a tym samym dłuższe życie. Spokojna emerytura jest więc niewskazana.
Aktywność fizyczna, również w wieku senioralnym, jest bardzo ważna dla kondycji fizycznej i psychicznej organizmu.
Zupełne oddanie się lenistwu i kontemplacji po przejściu na emeryturę nie tylko wpłynie na formę, ale i na długość życia. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii, stres ma pozytywny wpływ na mechanizmy naprawcze odpowiedzialne z długie życie człowieka.
Przez stres jednak rozumie się nie negatywne emocje i podenerwowanie, ale wszelkie działania pobudzające nasz organizm. Są to np. wysiłek fizyczny czy wystawianie się na zmienne temperatury.
Wszystko to wywołuje w naszym organizmie mikrouszkodzenia, które eliminowane są przez mechanizmy naprawcze, m.in. białka i geny. Dzięki temu procesowi organizm jest ciągle stymulowany i nie usypia, a to wpływa na jego formę. Oczywiście intensywność „stresu” powinna być dopasowana do możliwości i wieku, ale wskazane są nawet w bardzo małych dawkach i regularnie.
JS