Często na jednym udarze się nie kończy

Ryzyko wystąpienia udaru jest trzy razy wyższe w przypadku osób, które już raz zmierzyły się z tą przypadłością. Jak pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, u osób, które doznały udaru, jeszcze przez następny rok znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka ponownego wystąpienia udaru.

Badacze z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie przyjrzeli się wynikom badań ponad 6 tys. osób, wśród których udar przeszło prawie tysiąc. Prawdopodobieństwo wystąpienia u nich ponownego udaru, było o wiele wyższe nić u osób, które wcześniej go nie przechodziły. Wszystko przez zły stan układu krążenia, które w dużej mierze przyczynia się do powstania udaru. Dla tych osób oznacza to pogłębienie stanu otępienia i większe prawdopodobieństwo pojawienia się objawów demencji. Takie okres podwyższonego ryzyka może trwać nawet do 5 lat.

Naukowcy przestrzegają więc takie osoby, aby regularnie poddawały się badaniom i obserwowały czy nie występują u nich objawy wskazujące na kłopoty z układem sercowo-naczyniowym i ewentualnym udarem. A ten im wcześniej wykryty i leczony tym większe prawdopodobieństwo szybszego i niemal pełnego powrotu do zdrowia. 

JS