Średnia życia polskiego mężczyzny to 73,6 lat, a kobiet o ponad 8 lat dłużej. Z badania ”Trwanie życia w 2015 r.” przeprowadzonego przez GUS wynika, że najdłużej żyją mieszkańcy Warszawy i Krakowa, zaś najkrócej Łodzianie i Ślązacy z Katowic. Na świecie, co nie jest zaskoczeniem, najdłużej żyjącym narodem są Japończycy – średnio 83 lata.
Żyjemy coraz dłużej i to głównie dzięki zaawansowanej technologii i lepszej diagnostyce medycznej. Polacy coraz częściej tez zwracają uwagę na swoje zdrowie i starają się prowadzić zdrowy tryb życia, mają lepszą kondycję fizyczną i przywiązują większą wagę do tego, co ląduje na ich talerzach.
Dzięki temu n przestrzeni ostatnich 25 lat życie statystycznego Polaka przedłużyło się o 7,4 lat w przypadku mężczyzny i 6,4 lat w przypadku kobiet. Dziś Polacy żyją średnio 73,6 lat, a Polki 81,6 lat. Najdłużej zżyciem cieszą się mieszkańcy Warszawy i Krakowa, gdzie żyje się średnio 79 lat. W skali całego województwa najlepsze parametry prezentują mieszkańcy Podlasia i Podkarpacia. Kobiety żyją tam średnio 82,5 roku. Niestety, nienajlepsze wiadomości raport przyniósł mieszkańcom Łodzi i Katowic. W tych miastach Polacy żyją zdecydowanie najkrócej – średnio o 3 lata krócej niż w innych regionach Polski.
A jak wygląda długość życia na świecie. Pierwsze miejsce pod względem żywotności nie powinno być żadnym zaskoczeniem. Najdłużej żyją Japończycy, którzy w przypadku mężczyzn dożywają średnio 80 lat, a w przypadku kobiet aż 87 lat. W Europie jednak sami mężczyźni najdłużej życiem mogą cieszyć się na Islandii i w Lichtensteinie. Kobiety z kolei mogą zaznać długiego życia w Hiszpanii lub Francji. Najkrócej żyją z kolei Rosjanie – 64,7 lat oraz Mołdawianki, Ukrainki i Rosjanki – 76,5 lat.
Seniorka Kazia