Regularne, ale i to sporadyczne, korzystanie z uroków jazdy na rowerze może w znaczny sposób poprawić naszą kondycję fizyczną, a to podstawa ochrony przed wieloma chorobami. Lato to doskonały okres, by wyrobić sobie nawyk jeżdżenia na rowerze przy każdej okazji, a także dobry czas na dłuższe wyprawy po okolicy i nieco dalej. Przy okazji pomożemy naszemu organizmowi uchronić się przed cukrzycą typu 2.
Zastąpienie rowerem samochodu, a nawet komunikacji miejskiej będzie miało dobry wpływ na otoczenie, ale również na nasze zdrowie. To, że jazda na rowerze jest ogólnorozwojowa i poprawia kondycję, wiadomo nie od dziś, ale całkiem niedawno naukowcy z Danii odkryli inne zbawienne działanie dwóch kółek na nasze zdrowie.
Uczeni z Odense donoszą, że regularna jazda na rowerze pozwala zahamować rozwój cukrzycy typu 2 nawet o 20%. Przeprowadzili oni badania, w których udział wzięło 50 tys. osób w wieku 50-65 lat, czyli największej grupy ryzyka zachorowania na drugą odmianę cukrzycy. Uczestnicy musieli regularnie, co kilka lat zdawać raport naukowcom, o tym jak często i jak długo jeździli na rowerze. Następnie badacze porównywali te informacje z wynikami zapadalności na cukrzycę. Wnioski były bardzo interesujące. Okazało się, że niezależnie od wieku, jazda na rowerze pozwala obniżyć ryzyko zachorowania nawet o kilkadziesiąt procent, a regularne i długie wyprawy dodatkowo niwelują to ryzyko. Naukowcy polecają jazdę na rowerze wszystkim, jako łatwo dostępna metoda na aktywność fizyczną i sposób szybkiego przemieszczania się, szczególnie w mieście.
JS