Lepsza wykrywalność Alzheimera i Parkinsona dzięki badaniu oka

okulistka 1

Badanie dna oka pozwala wykryć wiele schorzeń, z jakimi zmaga się organizm, w tym trudne do przewidzenia choroby układu nerwowego Alzheimera czy Parkinsona. Na razie badania przeprowadzane były na zwierzętach, ale już wkrótce naukowcy sprawdzą czy ma to takie znaczenie w wykrywaniu dolegliwości u ludzi.

Analiza dna oka to podstawowe badanie przy diagnozowaniu chorób oczu. Dotychczas było bardzo pomocne w wykrywaniu wielu innych dolegliwości, jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie. Zmiany, jakie zachodzą w budowie dna oka oraz ich rodzaj mogą wskazywać na konkretne dolegliwości. Wiele wskazuje na to, że badanie to umożliwi również wczesne wykrycie chorób układu nerwowego, jak Alzheimer i Parkinson, które zwykle dotykają starszych ludzi. Bliżej tej sprawie przyglądają się naukowcy z Ameryki i Wielkiej Brytanii, którzy z wykorzystaniem oftalmoskopu, lasera i znacznika potrafią rozpoznać komórki siatkówki, które ulegają apoptozie, a więc śmierci komórkowej. Dotychczas badania te przeprowadzone zostały na zwierzętach. Wyniki badań opublikowane w "Acta Neuropathologica Communications" wskazują na zmiany wokół tarczy nerwu wzrokowego oraz plamce, które zostały wykryte za pomocą tomografii siatkówki i które są typowymi zmianami towarzyszącymi Alzheimerowi czy Parkinsonowi.

Samo badanie dna oka nie jest jednak jednoznaczne, a naukowcy rozpoczną dopiero etap obserwacji i badań klinicznych. Podkreślają jednak, że po 40. Roku życia należy regularnie badać dno oka dla wczesnego wykrycia niektórych dolegliwości. 

seniorzy_PL