Skóra na każdym etapie naszego życia ma różne potrzeby. Inne wymagania ma skóra nastoletnia, inne skóra kobiety trzydziestoletniej a jeszcze inne skóra kobiety w wieku 50+. Jest to w dużej mierze związane ze zmieniającą się z wiekiem gospodarką hormonalną. Zmiana wyglądu skóry w wieku 50 lat ma najczęściej związek z menopauzą. Jak w tym okresie pielęgnować skórę by zmniejszyć dyskomfort i jak najdłużej cieszyć się piękną i promienną skórą?
Jakie zmiany mogą zachodzić w skórze na skutek menopauzy?
Niestety, często nieprzyjemne i niekorzystne dla skóry.
W skórze spada ilość kolagenu, przez co pojawiają się głębokie zmarszczki. Obniża się także poziom estrogenów, które odpowiadają za regenerację i odnowę skóry. Spadek estrogenu wpływa również na zmniejszenie produkcji kwasu hialuronowego, przez co skóra staje się przesuszona, traci sprężystość i jędrność. Skóra może mieć także problem z przebarwieniami oraz rumieniem, który może pojawiać się wraz z uderzeniami gorącą. Naczynka krwionośne stają się bardziej kruche, rozszerzone i podatne na pękanie.
Jak powinny działać kosmetyki dla skóry 50+?
Kosmetyki dla skóry dojrzałej powinny nadawać skórze jędrność i gęstość, powinny stymulować skórę do produkcji kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Idealny kosmetyk wygładza zmarszczki, regeneruje skórę, poprawa napięcie skóry i ujędrnia owal twarzy.
Jakie składniki powinny zawierać dobre kosmetyki przeciwzmarszczkowe?
Jednym z takich składników jest kwas glikolowy, który posiada wyjątkowe właściwości nawilżające, odmładzające i regenerujące - pobudza syntezę kolagenu, wygładzając zmarszczki i linie mimiczne. DMAE to z kolei składnik, który stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, głęboko odżywia skórę. Retinol naprawia uszkodzenia włókien kolagenowych wywołane przez upływ czasu. Reguluje również aktywność nieprawidłowo działających melanocytów, dzięki czemu redukuje plamy na skórze. Witamina C to również składnik stymulujący syntezę i odbudowę kolagenu, nadaje gładkości, elastyczności, jednocześnie ujędrniając skórę, rozjaśnia przebarwienia i ujednolica koloryt. Kwas hialuronowy poprawia nawilżenie skóry. Warto zwrócić uwagę by kosmetyki, które kupujemy zawierały choć niektóre z wymienionych składników.
Naturalne fitoestrogeny
To kolejne zagadnienie, którym interesują się kobiety w okresie menopauzalnym. Szczególnie te, które nie mogą, bądź nie chcą przyjmować hormonalnej terapii zastępczej. Trzy podstawowe grupy fitoestrogenów to: izoflawony, lignany i kumestany. Znajdują się one w różnych roślinach m.in. w soi, soczewicy, zbożach, siemieniu lnianym, gruszkach, jabłkach, słoneczniku. Zwróćmy uwagę na to by nasza dieta była bogata w te elementy. Można także stosować suplementy diety z fitoestragonami.
Zadbaj o siebie
Pamiętajmy, że na nasze zdrowie i samopoczucie ma także wpływ odżywianie, ruch, odpoczynek i przebywanie na świeżym powietrzu. Szkodliwy wpływ na wygląd skóry ma nadmierne opalanie, palenie papierosów, oparzenia, odmrożenia, stres, zarwane noce. Starajmy się w miarę możliwości unikać tych czynników i cieszmy się jak najdłużej piękną i zadbaną skórą.
Źródło: https://apteka-amica.pl
Opinia kosmetologa:
Pielęgnując twarz nie zapominajmy o szyi i dekolcie. Te części ciała potrzebują naszej szczególnej uwagi, ze względu na dużą wrażliwość. To właśnie po szyi i dekolcie najbardziej widać wiek skóry.