Przyczyny bolesnych stawów

Jesień sprzyja bolącym stawom

bolace stawy na jesien

Zarówno jesień życia jak i jesień jako pora roku mogą wpływać negatywnie na kondycję naszych stawów. Wiatr, niska temperatura, duża wilgotność powietrza sprawia, że odzywają się bóle z dawnych urazów, bądź bóle reumatyczne. Wpływa to mocno na nasze samopoczucie i jakość codziennego funkcjonowanie. Czy jest jakieś wyjście w tej sytuacji? Na pewno nie można się poddać myśleniu, że z racji wieku musi boleć. Ból zawsze sygnalizuje, że dzieje się coś niedobrego.

Przyczyny bolesnych stawów

 

U osób starszych bóle stawów najczęściej związane są z ich zużywaniem z biegiem lat. Na przykład z czasem, w sposób naturalny zużywa się chrząstka stawowa - traci sprężystość, staje się żółtawa, cieńsza, płyn stawowy ma coraz gorszą jakość i daje mniejszy poślizg. Bóle stawów mogą mieć także podłoże chorobowe – zmiany zwyrodnieniowe powstają na przykład w związku z reumatyzmem. Poza bólem starsze osoby skarżą się także wtedy na sztywność stawów i trudności w poruszaniu.

Czego nie lubią stawy?

Po prostu nadmiernego obciążania. Niekorzystne dla stawów będzie intensywne uprawianie sportu, nadmierny wysiłek fizyczny obciążający stawy lub całkowity brak ruchu a także otyłość i generalnie złe odżywianie i niezdrowy tryb życia. Osoby cierpiące z powodu chorób stawów powinny pamiętać, że wychłodzenie nóg i stawów jest dodatkowym czynnikiem nie tylko zwiększającym ryzyko zachorowania, ale także komplikującym proces leczenia. Dlatego chore stawy powinny być chronione również przed chłodem.

Jak sobie pomóc?
Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią dietę i umiarkowany ruch. To pomoże pozbyć się nadwagi i zmniejszyć obciążenie stawów. Umiarkowany ruch wpłynie pozytywnie na ruchomość stawów – jazda na rowerze, spacer, pływanie, taniec lub ćwiczenia rozciągające – te delikatne formy aktywności pomogą w walce z bólem i spowodują zmniejszenie uczucia dyskomfortu. Ważne by wybrana dyscyplina nie obciążała stawów.

Pamiętajmy by zmiany zwyrodnieniowe leczyć pod kontrolą lekarza. Zaleci on właściwe leki, skieruje na fizjoterapię, lub w ostateczności na operację (wstawienie endoprotezy). Zdiagnozuje też przyczyny bolesnych stawów – czasem może być to nie tylko reumatyzm ale na przykład osteoporoza. Lekarz zleci wtedy odpowiednie leczenie. Warto spróbować także leczenia zabiegami - ultradźwiękami, okładami czy kąpielami leczniczymi. Pomocne mogą być także masaże.

Miejscowo możemy stosować żele i maści działające przeciwbólowo. Warto także wspomóc się suplementami diety zawierającymi glukozaminę, kolagen, witaminę C (pomaga w produkcji kolagenu) oraz kwas hialuronowy. Te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania stawów, pomagają odbudowywać chrząstkę stawową, wpływają pozytywnie na stan mazi stawowej a w efekcie na zwiększenie ruchomości stawów. W leczeniu tego typu dolegliwości pomocne bywają także preparaty w postaci iniekcji do podawania dostawowego, aplikowane przez lekarza. Zwykle ich głównym składnikiem jest kwas hialuronowy.

Jak widzimy jest wiele rzeczy, które możemy zrobić by polepszyć stan naszych stawów. Jest to niezwykle ważne dla naszej sprawności, komfortu życia bez bólu, zdrowia i samopoczucia.

Artykuł przygotowany przez http://apteka-amica.pl