HPV – co to za wirus i dlaczego należy na niego uważać?

HPV to ostatnio częsty temat do dyskusji. Szacuje się bowiem, że dotyczy co drugiej osoby, która rozpoczęła życie seksualne. Human Papiloma Virus – wirus brodawczaka ludzkiego atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Niektóre typy tego wirusa, niestety przyczyniają się do rozwoju raka szyjki macicy u kobiet, stąd wirus ten bywa uważany za niebezpieczny. Coraz częściej uznaje się, ze może on także powodować nowotwory w obrębie głowy, szyi, gardła.

W jaki sposób można się zarazić?

Wirus roznosi się głównie drogą płciową, gdzie osobą zakażającą może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Znane są przypadki, ze do zakażenia doszło podczas porodu. Niestety zdarza się, że zarażone są także osoby, które nie miały pełnych kontaktów seksualnych, ale pamiętać trzeba, że przed wirusem  pełni nie chroni nawet prezerwatywa.

 

Jak wygląda zakażenia HPV?

Najgorsze jest to, że samo zakażenie może początkowo nie dawać żadnych niepokojących symptomów. Objawy te mogą wystąpić dopiero w późniejszej fazie w postaci kłykcin lub brodawek, które umiejscawiają się w okolicach intymnych.

Zakażenie początkowo trudno więc wykryć, obrazu zarażenia nie można wykryć przy pomocy cytologii, jedynie za pomocą specjalnych testów.

Kto jest narażony na zakażenie?

Narażone są szczególnie osoby młode, które mają wielu partnerów seksualnych. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, częste zmiany partnerów i palenie papierosów to czynniki, które zwiększają możliwość zarażenia.

Jak się chronić?

Można się zaszczepić przeciwko HPV, nawet wtedy, jeśli już przebyliśmy zakażenie. Szczepionki polecane są szczególnie młodym dziewczynom, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia. Ważne jest także kontrolowanie swojego stanu zdrowia, regularne wizyty u ginekologa oraz badanie cytologiczne. Zarażenie HPV w większości wypadków po roku mija samoistnie. Szacuje się, ze tylko ok. 20% zakażeń wymaga wdrożenia leczenia, natomiast tylko 1% zakażeń prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy.

seniorzy.PL