arrow Wróć
search
Wyszukaj

Życie intymne seniora

13.11.2016

Czy dojrzali ludzie uprawiają seks? Oczywiście! Zaskoczeni są tym faktem jedynie młodzi, którym zdaje się, że sprawy cielesności są zarezerwowane dla buzujących hormonów młodości. Tymczasem wraz z wiekiem apetyt na seks nie mija, choć się zmienia.

Dojrzałość a seks

W filmie „Lepiej późno niż później”, Jack Nicholson wcielił się w rolę podstarzałego Casanovy, który gustuje w młodych kobietach. Jego energia i apetyt na seks wydają się nie mieć granic. A jednak, jak się okazuje, prawdziwą falę pożądania wywołuje w bohaterze matka jego partnerki – kobieta w jego wieku. Czy to tylko fikcja stworzona na potrzeby komedii?

Otóż nie! Dojrzali mężczyźni i kobiety nadal są zainteresowane nie tylko relacjami platonicznymi z płcią przeciwną, ale i cielesne przyjemności nie są im obce. Jak pokazują statystyki ponad połowa kobiet po pięćdziesiątym roku życia ma ochotę na seks, a 41% wszystkich emerytów prowadzi aktywne życie seksualne. Dalsze 15% z nich chciało by je prowadzić, ale brakuje im partnera. Badania pokazują także, że około sześćdziesiątego roku życia potrzeby kobiet i mężczyzn zbliżają się do siebie w wyniku działania hormonów. Oczywiście ludzie są różni. Niektórzy nawet w młodości mają niewielkie potrzeby seksualne, więc wraz z biegiem lat raczej się one nie rozbudzą – to kwestia temperamentu. Życie intymne jest nieodłączne jednak dla większości ludzi i wiek niewiele w tej kwestii zmienia. Działanie hormonów, których poziom wraz z wiekiem ulega modyfikacjom, ma istotny wpływ na ochotę na seks, podobnie jak choroby czy przemęczenie oraz stres związane z życiem zawodowym. Kobiety przechodząc menopauzę zmagają się z szeregiem dolegliwości, które skutecznie zniechęcają je do uprawiania miłości: uderzenia gorąca, rozdrażnienie, skłonność do depresji, ale także zmiana proporcji ciała, zmniejszenie elastyczności skóry i pojawienie się zmarszczek sprawiają, że kobiety często czują się nieatrakcyjne i odsuwają się od życia erotycznego stawiając się w roli „babć”. Wielka tu rola mężczyzn, którzy zapewniając o atrakcyjności swoje partnerki, otwierają związkowi drogę do dalszego życia intymnego.

Można czy nie?

Większość seniorów nie zadaje sobie pytania, czy wypada uprawiać seks w ich wieku, bo oczywistym wydaje się, że tak, ale zastanawia się czy ich stan zdrowia pozwala na miłosne uniesienia bez zagrożenia. W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź brzmi: tak. Lekarze są zgodni, że seks wpływa bardzo korzystnie na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne seniorów. I nie są to czcze obietnice. Badania jednoznacznie pokazują, że seks może działać nawet przeciwbólowo dzięki endorfinom, które nazywane są „hormonami szczęścia”, a które uwalniają się podczas orgazmu. Sam akt jest niczym trening, który uaktywnia działanie mięśni i wpływa także na układ kostny. Wiadomo, że ruch to zdrowie, warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Co więcej seks może chronić przed niektórymi nowotworami, ale także wzmacniać odporność. Wpływa też pozytywnie na dobry nastrój i poczucie własnej atrakcyjności.

Wiele wątpliwości wzbudza aspekt prowadzenia życia intymnego po zawale serca. I choć narosło wokół tego tematu wiele mitów, to trzeba powiedzieć jasno, że po zawale można nadal uprawiać seks. W początkowym okresie należy uważać na zbyt duży wysiłek fizyczny z tym związany i raczej wybierać pozycje niewymagające od osoby po zawale dużej aktywności. Jednak nie ma powodów, by całkowicie rezygnować z tej sfery życia. Przeciwnie, po zawale wiele osób przechodzi depresję, dlatego należy korzystać z każdej możliwości poprawy nastroju, a stosunek jest jedną z nich.

Ograniczenia

Choć ochota na seks nie mija, to często w wyniku starzenia pojawiają się problemy, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają odbycie stosunku. U kobiet w czasie menopauzy pojawia się problem suchości pochwy, u mężczyzn kłopoty z erekcją. Niejednokrotnie są one spowodowane chorobami takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Ważne jest, aby podejmować ich leczenie już przy początkowych objawach, by nie doprowadzić do problemów z erekcją. Jeśli jednak takie się pojawiły, to można przywrócić funkcjonalność prącia farmakologicznie poprzez podawanie specjalnych leków na potencję, lub testosteronu. Diagnoza i decyzja o postępowaniu i leczeniu należy do urologa.

Kobiety przechodzące menopauzę powinny stosować się do zaleceń ginekologa, który w niektórych przypadkach może zlecić Hormonalną Terapię Zastępczą, która ma na celu złagodzenie gwałtownych zmian zachodzących w organizmie kobiety związanych ze zmniejszeniem produkcji hormonów.

Czy zatem są jeszcze jakieś wątpliwości co do tego, że dojrzali ludzie mogą i powinni prowadzić aktywne życie seksualne? To młodym ludziom wydaje się, że seniorzy nie uprawiają seksu. Nie wiedzą jeszcze bowiem o tym, że seniorzy to ci sami młodzi ludzie, tylko parę lat starsi – wewnętrznie są nadal młodzi, a jedyne bariery, stawiane są przez starzejący się organizm. Te na szczęście w większości wypadków można pokonać. Kochajcie się zatem na zdrowie, seniorzy!

seniorzy.PL

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star