Zbyt wysokie i za niskie ciśnienie krwi

Nadciśnienie tętnicze jest jedna z najczęściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych. Jest to już nie tylko choroba dopadająca seniorów, ale coraz częściej cierpią na nią też młodzi ludzie. W tym wypadku wydaje się, że niskie ciśnienie jest czymś dobrym. Nic jednak bardziej mylnego. Jeżeli ciśnienie spada poniżej parametrów 90–100/60–70 mmHg, mówimy wtedy o hipotonii, a to już stan, który może być niebezpieczny. Niedociśnienie, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi, może być związane z innymi chorobami.

nadcisnienie 1

Często powodują go anemia, kłopoty z niedoczynnością tarczycy, cukrzyca oraz także epilepsja. Stan ten może również powodować przewlekłe stosowanie leków, szczególnie psychotropowych.

Nagłe obniżenie stanu ciśnienia jest również związane ze spożywaniem dużych ilości alkoholu, odwodnieniem organizmu, szczególnie po dużym wysiłku, oddziaływaniem silnego stresu oraz skutkiem nieregularnego jedzenia posiłków. Prawdą jest również to, że niskie ciśnienie może być czynnikiem dziedziczonym genetycznie. Podczas gwałtownych spadków ciśnienia mogą pojawić się omdlenia, zawroty głowy, mdłości, szumienie w uszach, brak koncentracji i problemy ze wzrokiem. Stan ten powoduje również blady odcień skóry oraz zimne dłonie i stopy, a także nagłe pocenie się ciała. Sposobem na to, żeby szybko podnieść ten zbyt niski parametr jest przed wszystkim szybkie wypicie kawy, jednak należy pamiętać, że kofeina podnosi ciśnienie jedynie do 2 godzin, potem jej działanie słabnie. Można również wypić mocną herbatę, ponieważ teina również wpływa na podniesienie ciśnienia. Pomocny może również być naprzemienny prysznic z ciepłej i zimnej wody oraz pocieranie przy nim ciała, by usprawnić krążenie. Warto również zadbać o regularne posiłki i wprowadzić aktywność fizyczną, która pozwoli zapobiec spadkom ciśnienia. 

seniorzy.PL