Zdrowy i radosny uśmiech

Okres świąt Bożego Narodzenia to magiczny czas w roku, gdy dzielimy się radością i uśmiechem z naszymi bliskimi. Po czasie pełnym nieprzewidywalności wielu z nas ma nadzieję na świętowanie w gronie najbliższych, czyli rodzinne spotkania i delektowanie się ulubionymi świątecznymi przysmakami. Chcąc cieszyć się zdrowym i radosnym uśmiechem w okresie świątecznym, nie zapominajmy, jak w tym czasie zadbać o zdrowie jamy ustnej – powinni o tym pamiętać szczególnie pacjenci w trakcie leczenia ortodontycznego.

Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest niezwykle istotne w każdym wieku. Bożonarodzeniowy stół często ugina się pod ciężarem słodkości, dlatego szczególna jest rola rodziców, którzy powinni zadbać, by spożywane słodycze nie zaszkodziły zdrowiu ich dzieci.

Jak utrzymać zdrowy uśmiech w czasie świąt Bożego Narodzenia:

  • Nie zapominaj o codziennych czynnościach: Święta Bożego Narodzenia to czas, na który czekamy z niecierpliwością. Możemy delektować się świątecznymi przysmakami, takimi jak tradycyjnie przyrządzony karp, grzyby czy inne wigilijne potrawy, a także słodycze – pierniczki, makowce, czekoladowe figurki czy ciasteczka. Spożywanie tych smakołyków często wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na codzienną higienę zębów, aby uniknąć takich problemów, jak zmiany próchnicowe czy gromadzenie się płytki nazębnej. Dlatego w czasie świąt szczególnie ważne jest kontynuowanie dobrych nawyków w kwestii dbania o zdrowie jamy ustnej, aby utrzymać je w dobrym stanie.
  • Przypilnuj dzieci i nastolatków: Rodzice odgrywają ważną rolę, pomagając swoim dzieciom we wdrażaniu dobrych i trwałych nawyków z zakresu higieny jamy ustnej. Dzięki temu ich dzieci będą mogły w przyszłości pewnie i samodzielnie dbać o swoje zdrowie – zwłaszcza w trakcie ewentualnego leczenia ortodontycznego. Jest to szczególnie ważne w grupie dzieci i nastolatków, które prawdopodobnie najbardziej będą zajadać się smakołykami w okresie świątecznym. Nakładki Invisalign można łatwo zdjąć i pozwolić sobie na jedzenie słodkości bez przeszkód. W porównaniu do tradycyjnych metod prostowania zębów leczenie przezroczystymi nakładkami Invisalign sprawia nastolatkom mniej bólu*1 niż leczenie aparatami stałymi. Stąd też leczenie systemem Invisalign jest idealnym rozwiązaniem dla nastolatków, którzy chcą zyskać prosty uśmiech, nie rezygnując z wygody w codziennym życiu, zwłaszcza w perspektywie nadchodzących świąt.
  • Umów się na kontrolę dentystyczną po świętach: Po okresie świąt warto umówić się na kontrolę stomatologiczną, aby sprawdzić, czy nadal wszystko jest w porządku. Dzięki temu osoby będące w trakcie leczenia nakładkami Invisalign zyskają pewność, że leczenie przebiega zgodnie z planem oraz umożliwi im wejście w Nowy Rok „ze spokojną głową”. Wizyty można umawiać w aplikacji My Invisalign App – ułatwia ona spokojne planowanie wszystkim, którzy w natłoku zapisanych w kalendarzach spotkań chcą pamiętać o umówionej wizycie.

 

*1 W skali bólu od 1-9, gdzie 1 oznacza “niezwykle bolesne”, a 9 “całkowicie bezbolesne” nastoletni pacjenci Invisalign w USA (Qty:73) ocenili poziom ból na 6.1, podczas gdy nastoletni pacjenci noszący metalowy aparat stały – na 5.1.