Zaburzenia widzenia.

Joanna Plak

Zwiastuny poważnych chorób. Zaburzenia widzenia. Zaburzenia widzenia, w tym chwilowa utrata wzroku, nawet jeśli występują krótko, wywołują niepokój. Na szczęście w wielu przypadkach są one jedynie zwiastunem nadchodzącej migreny lub przemęczenia. Są jednak sytuacje, w których problemy z widzeniem powinny zaniepokoić. Jeśli doszło do nagłego pogorszenia widzenia, połączonego z silnym bólem i drażliwością oka, bólem głowy, nudnościami, widzeniem aureoli wokół źródeł światła i wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, może to oznaczać że doszło do ostrego ataku jaskry, który wymaga pilnej wizyty u lekarza.

O ile jaskra może rozwijać się latami i nie dawać wyraźnych objawów, to opisany atak może zakończyć się utratą wzroku na stałe, stąd uzyskanie pomocy medycznej jest niezbędne.

Nagłe pogorszenie widzenia lub utrata widzenia w jednym oku w połączeniu z takimi objawami jak: pojawiająca się przed oczami „zasłona” utrudniająca widzenie, pojawienie się błysków, mętnych kropek i pajączek przed oczami może sugerować odwarstwienie siatkówki. Wystąpienie tych objawów wymaga pilnej wizyty u lekarza ze względu na ryzyko utraty wzroku.

Światłowstręt w połączeniu z silnym bólem głowy oraz sztywnością karku może zwiastować zapalenie opon mózgowych. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się jeśli oprócz wymienionych objawów pojawiają się dodatkowe: zaburzenie świadomości, nadmierna senność, wymioty, drgawki. Zapalenie opon mózgowych wymaga konsultacji medycznej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zaburzenia widzenia mogą również zwiastować wystąpienie guza mózgu. Obraz jest początkowo rozmyty, co nie budzi niepokoju, jednak potem wzrok pogarsza się coraz bardziej. Towarzyszy mu: uporczywy ból głowy, problemy z poprawnym mówieniem (trudności w nazywaniu rzeczy, przekręcanie wyrazów), zaburzenia pamięci, stany lękowe. W zależności od miejsca, w którym zlokalizował się guz mogą również wystąpić: zaburzenia czucia, drżenie mięśni i opadanie powiek.

Problemy ze wzrokiem mogą zwiastować także zwyrodnienie plamki żółtej. To schorzenie przejawia się w pogorszeniu wodzenia, zwłaszcza w nocy; niewyraźnym widzeniu z bliska, trudnościach z czytaniem i pisaniem, pojawieniem się ciemnej plamy w polu widzenia lub wrażeniem, że linie proste falują lub rozmywają się. Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, której współczesna medycyna nie potrafi skutecznie wyleczyć. Wdrożone leczenie może jednak spowolnić przebieg choroby i spowolnić pogarszanie wzroku.

Kolejną chorobą związaną z pogorszeniem wzroku, jest zaćma. Oprócz pogorszenia widzenia, chory ma wrażenie że widzi poszczególne przedmioty przez mgłę. Dodatkowo pojawiają się: problemy z widzeniem kształtów z bliskiej odległości, widzenie przedmiotów jako wyblakłych, kłopoty z widzeniem po zmroku, trudności z czytaniem, problemy z oceną odległości, a także poczucie oślepienia przez ostre światło. Choroba może prowadzić do utraty wzroku, dlatego zalecane jest jej leczenie. Najbardziej skuteczną metodą jest operacja.