Wieki Tydzień, czas przygotowań do radości zmartwychwstania

Niebawem rozpocznie się Wielki Tydzień. To wyjątkowy czas, choć nie wszyscy katolicy uczestniczą w uroczystościach kościelnych i rozumieją ich symbolikę. Wielki Tydzień rozpoczynamy Niedzielą Palmową. Upamiętniamy tym dniem, wkroczenie Chrystusa do Jerozolimy. W trakcie uroczystej Mszy Świętej święcimy palmy i uczestniczymy w procesji.

Wielki Poniedziałek nie charakteryzuje się wyjątkowymi obrzędami liturgicznymi, dlatego często jest pomijany przez wiernych. W tym czasie przypominamy sobie historię Jezusa wracającego do Jerozolimy, który spowodował śmierć figowego drzewa.

Wielki Wtorek upamiętnia sakrament pojednania. W trakcie czytań ewangelii słyszymy zapowiedź zmartwychwstania Jezusa. W środę nastrój mszy ulega stopniowemu zagęszczeniu. Dowiadujemy się, że Judasz zawierając pakt z Sanhedrynem sprzedaje Jezusa za 30 srebrników.

W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. Święto to służy upamiętnieniu Ostatniej Wieczerzy, w trakcie której Jezus zapowiada swą mękę i śmierć. W Wielki Czwartek odbywają się dwie msze, poranna – Krzyżma Świętego i wieczorna Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie sprawuje się Najświętszej Eucharystii. Wiernych obowiązuje ścisły post. W Wielką Sobote zaś rozpoczyna się adoracja i czuwanie przy grobie Jezusa. Czas ten przygotowuje nas do zmartwychwstania, które upamiętniamy w mszy rezurekcyjnej.