Uniwersytet Trzeciego Wieku w SWPS

Dorośli w wieku 50+ będą mogli rozpocząć naukę w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Uczelnia otwiera Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wszystkie zajęcia będą się odbywać w siedzibie SWPS na warszawskiej Pradze Południe. Rekrutacja na studia rozpocznie się we wrześniu. Pierwsze zajęcia już w październiku.

Uniwersytety Trzeciego Wieku cieszą się dużą popularnością, gdyż celnie trafiają w potrzeby seniora – nie tylko umożliwiają poszerzenie wiedzy, kontakt z ludźmi i rozwój zainteresowań, ale także wypełniają wolny czas i sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości.

„Uczestnictwo w Uniwersytecie Trzeciego Wieku ma bardzo pozytywny wpływ na seniorów” – mówi Edyta Bonk, psycholog i wykładowca SWPS, od 6 lat pracuje z seniorami. „Ta zmiana przebiega na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to wewnętrzna, gdy oprócz zaspokajania potrzeb, seniorzy zaczynają patrzeć na siebie łaskawszym wzrokiem. Spotykam się często z ich opiniami, mówią że uczestnictwo w zajęciach na UTW pozwoliło im wyjść z depresji i poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Natomiast na płaszczyźnie zewnętrznej – wielu słuchaczy twierdzi, że udział w zajęciach pozwolił im złapać kontakt z wnukami (np. dzięki warsztatom komputerowym), przewartościować opinie o nich we własnej rodzinie (z nieporadnego dziadka, z niezadowolonej babci na studenta, który zaskakuje wiedzą) oraz poznać nowe osoby, przyjaciół, a nawet miłość” – dodaje.

 

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SWPS wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez wybitnych wykładowców z dziedziny językoznawstwa, kulturoznawstwa i psychologii – profesorów Jerzego Bralczyka, Wiesław Godzica, Andrzeja Falkowskiego czy Bogdana Wojciszke. Studenci-seniorzy będą upoważnieni do korzystania ze zbiorów biblioteki SWPS oraz uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach otwartych, m.in. debatach, konferencjach, spotkaniach z gośćmi specjalnymi czy promocjach książek organizowanych w siedzibie uczelni w ciągu roku akademickiego. Z myślą o nich przygotowano także tematyczne sekcje (20 godzin lekcyjnych w semestrze): psychologiczną, florystyczno-plastyczną i informatyczną oraz językowe (angielski, niemiecki, hiszpański, włoski i francuski).

Czesne na pierwszy semestr studiów wynosi 110 zł (cena nie obejmuje udziału w dodatkowych sekcjach tematycznych). Każdy nowy uczestnik w chwili przystąpienia do Uniwersytetu Trzeciego Wieku uiszcza jednorazową opłatę rekrutacyjną w wysokości 30 zł. (osoby, które we dwie, wspólnie zapiszą się na zajęcia zostaną z niej zwolnione). Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy potrwają od 7 do 30 września (w godz. 10:00-15:00).

W semestrze zimowym 2009/2010 zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą się odbywać we wtorki: 21.10, 04.11, 18.11, 2.12, 16.12, 6.01, 20.01, 03.02 i 17.02 w godzinach 10:15-11:45.

Zapisy i szczegółowe informacje:
tel. 22 517 99 57, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dojazd:
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
ul. Chodakowska 19/31
Przystanek: Praga Płd.-Ratusz
Tramwaje: 3, 8, 28, 47, Autobusy: 125, 135

***

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej powstała w 1996 r. Obecnie kształci ponad 11 tyś. studentów na Wydziale Psychologii, Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz Wydziale Filologicznym (w Warszawie), a także 2 wydziałach zamiejscowych (we Wrocławiu i w Sopocie). W ofercie dydaktycznej uczelni znajduje się 15 kierunków studiów.

SWPS jest pierwszym i jedynym ośrodkiem studiów psychologicznych w Polsce, który otrzymał najwyższą ocenę jakości kształcenia Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinach: psychologia, kulturoznawstwo i socjologia oraz stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie psychologia.

SWPS jest laureatem wielu nagród i wyróżnień: m.in. 6-krotnie została sklasyfikowana na 1. miejscu w rankingu tygodnika „Wprost”, zdobywając „Złoty Indeks” w kategorii niepublicznych szkół niebiznesowych. Zajmując 2. miejsce w opublikowanym w maju 2009 r. rankingu dziennika „Rzeczpospolita” i miesięcznika „Perspektywy”, SWPS została zaliczona do czołówki najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce. Wykładowcami SWPS są m.in. profesorowie: Jerzy Bralczyk, Janusz Danecki, Andrzej Eliasz, Wiesław Godzic, Edward Nęcka, Zbigniew Pietrasiński, Grzegorz Sędek, Jan Strelau, Roch Sulima, Bogdan Wojciszke. Częstymi gośćmi uczelni są wybitni naukowcy z zagranicy, np. profesorowie Elliot Aronson, Robert B. Cialdini, Michael W. Eysenck, Arie Kruglanski, Leonardo Morlino, Philip Zimbardo oraz znani artyści i przedstawiciele świata mediów, w tym Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Marek Konrad czy Tomasz Lis. Więcej informacji na www.swps.pl.