Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Podróże małe i duże!

Zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w kilkumiesięcznym cyklu zajęć animacyjnych dla całej rodziny- do dzieci po seniorów!
Program „Podróże małe i duże” dotyczy integracji międzypokoleniowej osób starszych (w tym większość powyżej 60 rż.)  i młodzieży  z dzielnicy Warszawy Ochoty i skupia się wokół aktywizacji osób starszych, wykorzystania ich doświadczeń oraz potencjału po to, żeby wychodzili z domów, czuli się znów potrzebni, aktywni. W naszym programie osoby starsze wspólnie z dziećmi i młodzieżą będą przygotowywać scenariusze ciekawych zajęć, będą spotykać się, rozmawiać, uczyć od siebie nawzajem, przygotują spotkanie Wigilijne dla osób z lokalnej społeczności.
Projekt uzupełniają działania pomocowe i edukacyjne dla osób starszych związane z nauką obsługi programów komputerowych, pomoc prawna i psychologiczna dla osób w trudnych sytuacjach życiowych.
W skład podróży wchodzą następujące zajęcia, z których można skorzystać bezpłatnie:
1. „Podróże po róże, czyli zabawy dziadków i dziatek”
Spotkania międzypokoleniowe dzieci, rodziców i dziadków mające na celu wspólne, aktywne spędzanie czasu – „Podróże po róże, czyli zabawy dziadków i dziatek”. Działania te prowadzić będzie wykwalifikowana kadra animatorów - absolwenci pedagogiki i animacji społeczno - kulturalnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz  studenci. Tematyka spotkań będzie bardzo różnorodna. Generalnie będą dotyczyć problematyki czasu, rozwoju w czasie, istnienia w danym czasie historycznym. Wybór tematów zależy od pomysłowości twórców scenariuszy, którzy w oparciu o wiedzę z metodyki nauczania, konstruują je tak, aby były ciekawe, dostosowane do potrzeb, zainteresowań i możliwości dzieci, młodzieży i osób starszych. Tematyka może dotyczyć historii, obyczajów i kultur, wiedzy przyrodniczej, ekologii, literatury dla dzieci czy filmu, tradycji świątecznych itp. W ramach projektu odbędą się 4 takie spotkania (raz w miesiącu). Przykładowo scenariusze zajęć mogą obejmować tematykę związaną z różnymi kulturami i tradycją:
•         „Podróże po róże Wschodu”
•         „Podróże po róże Zachodu”
•         „Podróże po róże Północy”
•         „Podróże po róże Południa”
Każde takie spotkanie trwa 4 godziny.
podroz1 podroz2 podroz3
Zajęcia nastawione są więc na rozwijanie zainteresowań uczestników, ich umiejętności, pobudzanie twórczego myślenia. Tworzymy atmosferę otwartości, życzliwości i współpracy, nie rywalizujemy ze sobą, nie oceniamy się,  a bawimy się i współpracujemy.
Spotkania mają również wymiar edukacyjny – dzieci i młodzież w przystępny, ciekawy, niekonwencjonalny sposób dowiadują się wielu różnych  ciekawych rzeczy na temat historii, tradycji, kultury. Jest to znakomite uzupełnienie lekcji geografii, ekologii, wiedzy przyrodniczej, historii czy języka polskiego. Zaletą  naszych spotkań jest to, że biorą w nich udział zarówno dzieci jak i dorośli. Oba pokolenia mają okazję wzajemnie się poznać, zobaczyć siebie w różnych nowych sytuacjach i zadaniach, pogłębić łączącą ich więź,  a także miło i ciekawie spędzić razem wolny czas.
Kolejne zajęcia odbędą się w soboty: 17. października, 21. listopada oraz 12 grudnia
Obowiązują zapisy telefoniczne: 0228230332, więcej informacji na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. Podróże w świat dzieciństwa i dorosłości
Spotkania tematyczne młodzieży z osobami starszymi pt. „Podróże w świat dzieciństwa i dorosłości …”. 4 spotkania (raz w miesiącu) dotyczące tematyki, którą proponują osoby starsze. Mogą to być np. wspomnienia z czasów dzieciństwa, wspomnienia z uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach historycznych, społecznych,  zwiedzania ciekawych zakątków świata itp. Tematykę proponują sami uczestnicy – osoby starsze i to one przygotowują odpowiednie prezentacje.  Pierwsze spotkanie w poniedziałek, 19. października o godzinie 17:00.
3. Podróże z psyche
Są  4 spotkania (raz w miesiącu) po 3h każde, dotyczące problematyki psychologicznej dotyczącej osób starszych. Wsparcie i porady psychologa, a przy okazji ciekawie prowadzone, atrakcyjne zajęcia w grupie.
Kolejne spotkania: 16. października,13. listopada, 11.grudnia o godzinie 17:00.
4. Podróże komputerowe
Podróże komputerowe – indywidualne konsultacje komputerowe dla osób starszych prowadzone 2 razy w tygodniu przez do grudnia. Zapisy telefonicznie: 0228230432
5. Podróże z paragrafem
Porady prawne dla starszych mieszkańców Warszawy oraz porady dla starszych osób ulegających przemocy domowej.
Spotkania z prawnikiem co tydzień do grudnia po 2 razy w tygodniu po w poniedziałki i wtorki od 17:00 do 20:00.
Spotkania specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy do grudnia raz w tygodniu, w poniedziałki o 17:00. Każda osoba, która boryka się z problemami przemocy, powinna przyjść i na pewno może liczyć na szczerą rozmowę i profesjonalna poradę.
6. Podróże w krainę kobiecej wyobraźni
Spotkania dla starszych kobiet, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Spotkania stwarzają możliwość twórczego spędzenia wolnego czasu, bezpieczne warunki do poznania siebie i innych, zdobycie nowych umiejętności odkrywanie nowych obszarów, nawiązanie kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach, twórcza inspiracja, motywacja do wyjścia z domu. Na spotkaniach panie będą poznawały różne techniki artystycznego zdobienia od malowania na szkle po decoupage, będą wspólnie szydełkowały i robiły na drutach. Spotkania do grudnia-1 raz w tygodniu, w środy o godz. 14:30.