Warszawa, w obliczu starzenia się społeczeństwa, postanowiła przystąpić do realizacji projektu aktywizacji seniorów. By uczynić zadość postanowieniom każda dzielnica powoła rady seniorów.
Niedawno ratusz zorganizował trzynaste już Warszawskie Forum Polityki Społecznej. Tym razem było ono poświęcone właśnie seniorom. Na spotkaniu wypowiadali się zarówno urzędnicy, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Prelegenci potwierdzili przypuszczenia dotyczące marginalizacji seniorów w społeczeństwie.
By zapobiec fatalnemu w skutkach zjawisku, miasto chce wypracować skuteczne formy współpracy, które umożliwią najstarszym członkom naszego społeczeństwa swobodne wypowiadanie swoich opinii, oraz możliwość działania w obszarze społecznym. Nie po raz pierwszy pojawiła się kwestia aktywizacji zawodowej osób starszych oraz wykorzystania ich potencjału oraz cennego doświadczenia.
Polskie Towarzystwo Gerontologiczne przedstawiło zasmucające wyniki badań, które dowodzą, że jedna piąta seniorów to osoby osamotnione, zaś połowa badanych osób przejawiała znaczny niepokój o własną przyszłość. Negatywne samopoczucie osób starszych może powoduje u nich depresję, która w skrajnych przypadkach kończy się samobójstwem.
By poprawić jakość życia seniorów, Warszawa likwiduje bariery architektoniczne, kupuje niskopodłogowe autobusy, dofinansowuje 30% seniorów, organizuje szkolenia i realizuje programy edukacyjne w ramach 25 działających na terenie Warszawy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.