W Polsce istnieje tylko jeden darmowy telefon wsparcia dla osób w żałobie oraz po stracie. Teraz sam potrzebuje pomocy. 25 tysięcy złotych – to miesięczny koszt utrzymania jedynej w Polsce bezpłatnej infolinii psychologicznej dla osób, które doświadczyły straty – w różnych jej wymiarach.
Twórcą oraz koordynatorem telefonu jest Fundacja Nagle Sami – jedyna organizacja w Polsce wspierająca kompleksowo osoby przeżywające żałobę. Od 2016 roku z darmowych konsultacji z psychologami dyżurującymi na infolinii skorzystało blisko 6 tysięcy osób. Teraz fundacja, aby móc utrzymać płynne działanie infolinii, sama potrzebuje pomocy.
Tylko w pierwszej połowie tego roku z bezpłatnego telefonu wsparcia dla osób w żałobie skorzystało blisko 1 000 potrzebujących. To prawie tyle, co w całym 2021, a także w 2020 roku. Zespół pracujący na infolinii liczy 35 wykwalifikowanych wolontariuszy – głównie psychologów oraz psychoterapeutów. Z telefonicznej pomocy Fundacji korzystają wszyscy bez względu na wiek – dorośli, seniorzy, młodzież, a także dzieci. Konsultanci dyżurujący na infolinii oferują też pomoc dorosłym oraz opiekunom dzieci, które doświadczyły straty kogoś bliskiego (mamy, taty, rodzeństwa, innej bliskiej osoby), osobom, których bliscy sami odebrali sobie życie, a także rodzicom dotkniętych tragedią poronienia oraz utraty dziecka.
Jednak ze wsparcia specjalistów dyżurujących na infolinii Fundacji Nagle Sami mogą korzystać wszyscy doświadczający poczucia straty – nie tylko w wymiarze śmierci. Pomoc otrzymują osoby po rozpadzie związku, po rozwodzie, osoby, które utraciły pracę, dom, poczucie bezpieczeństwa czy między innymi poczucie celu w życiu.
Największą część naszych rozmów stanowią te dotyczące śmierci współmałżonka, dziecka lub kogoś bliskiego. Dzwoniący oczekują przede wszystkim wysłuchania oraz poczucia, że są rozumiani w ich bólu. Śmierć bliskich czy poczucie straty to niezwykle trudne doświadczenia. Nasi konsultanci niosąc pomoc, wspólnie z potrzebującymi starają się znaleźć sposób na to, jak najlepiej zadbać o siebie w tej sytuacji. Oferują również wsparcie w zakresie udzielenia praktycznych informacji na temat miejsc pomocowych, do których można się zwrócić przeżywając kryzys - mówi Marianna Lutomska, wiceprezes Fundacji Nagle Sami.
Telefon wsparcia Fundacji Nagle Sami jest ogólnopolski, darmowy oraz anonimowy. Działa pod numerem: 800 108 108 od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 20:00. Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie Fundacja uruchomiła także dyżury między innymi w języku ukraińskim i rosyjskim. Infolinia w trzech językach działa w poniedziałki oraz wtorki w godzinach 17:00 – 20:00. Fundacja przygotowała też specjalny dyżur dla rodziców, opiekunów i nauczycieli dzieci dotkniętych startą kogoś bliskiego. Informacje o wsparciu dzieci w procesie żałoby można uzyskać na infolinii w czwartki od 14:00 do 17:00.
Telefon wsparcia Fundacji Nagle Sami – jak można pomóc?
Do płynnego działania jedynego w Polsce telefonu wsparcia dla osób w żałobie oraz przeżywających stratę potrzeba miesięcznie blisko 25 000 zł. To środki, które pokryją koszt funkcjonowania infolinii, w tym zaplecza technicznego, administracyjnego, superwizji i szkoleń konsultantów, kosztów koordynatora i ukraińskich dyżurów. W tym momencie funkcjonowanie infolinii finansowane jest ze zbiórek oraz działalności małego ośrodka terapeutycznego należącego do Fundacji Nagle Sami.
Każdy chcący wesprzeć działanie telefonu wsparcia dla osób w żałobie oraz po starcie może to zrobić wchodząc na profil Fundacji na platformie Patronite: Linia wsparcia dla osób po stracie - Patronite.pl lub przekazując datek za pośrednictwem strony internetowej Fundacji: Strona główna - Nagle Sami
Fundacja Nagle Sami powstała w 2011 roku z myślą o osobach, które nie radzą sobie ze stratą taką jak śmierć bliskiej osoby, poronienie, rozstanie z partnerem, utrata pracy. Misją Fundacji jest szeroko rozumiana pomoc osobom przechodzącym przez ciężkie chwile, jak i ich rodzinom i bliskim. Jest nią także rozpoczęcie społecznej dyskusji o żałobie, o sposobach radzenia sobie z tą trudną sytuacją, a także o dalszym życiu i miejscu wdów/wdowców oraz ich dzieci w społeczeństwie. Fundacja prowadzi również bezpłatną infolinię wsparcia: 800 108 108. Telefon jest czynny w dni powszednie od 14.00 do 20.00