1,5l wody dziennie to za mało.

water woda na codzien

Zgodnie z wynikami badań zalecana dzienna ilość spożywanej wody w przypadku mężczyzn to aż 3,7l na dobę, natomiast dla kobiet to 2,7l *1. Warto pamiętać, że reguluje ona kluczowe funkcje życiowe, a także jest niezbędna do właściwej pracy mózgu, wpływając na nasz nastrój i ogólny dobrostan psychiczny. Woda to jeden z najważniejszych składników organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu licznych funkcji życiowych. Stanowi nośnik substancji odżywczych i elektrolitów, a także uniwersalny rozpuszczalnik m.in. produktów przemiany materii.

Reguluje również nasz metabolizm, zapewniając organizmowi równowagę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową *2. Co ciekawe, właściwe nawodnienie może stać się dzięki temu wsparciem w zdrowym odchudzaniu.

- Organizm człowieka nie potrafi magazynować wody, dlatego powinniśmy mu ją regularnie dostarczać. Według badań, optymalna ilość dla mężczyzn to 3,7l na dobę, natomiast dla kobiet to 2,7l *3. Co trzeba podkreślić, nawet 20% dziennego zapotrzebowania na wodę przyjmujemy z jedzeniem, więc nie musi ona pochodzić w pełni z pitych przez nas napojów *4 - wyjaśnia Magdalena Łostowska, dietetyk i trener sportowy MultiSport.

Większy wysiłek = więcej wody

To nie koniec. Podczas uprawiania sportu, woda stanowi element niezbędny dla prawidłowej pracy stawów, regulowania temperatury ciała i transportu tlenu do poszczególnych narządów. Jeśli decydujemy się na aktywność fizyczną, nasz organizm będzie potrzebował jej więcej - niezależnie czy akurat budujemy masę mięśniową, czy ją redukujemy. Wydalana z potem i przez płuca woda zużyta zostanie jeszcze szybciej, jeśli ćwiczymy w środowisku o zwiększonej temperaturze i obniżonej wilgotności powietrza. Nie lekceważmy tego: odwodnienie ciała rzędu 2% może powodować zmniejszenie maksymalnej wydolności tlenowej nawet o 20% *5.

 

Zapotrzebowanie na płyny wzrasta m.in. w zależności od intensywności ćwiczeń, długości treningu czy temperatury. Jeśli ćwiczymy, powinniśmy uzupełniać zapasy wody o ok. 150-200 ml (niepełną szklankę) co 10-15 minut. Powinniśmy pamiętać, że gdy pojawia się pragnienie, nasz organizm wysyła nam sygnał, że już jest częściowo odwodniony *6. Warto mieć to na uwadze i dbać o częstsze, stopniowe nawadnianie. Lepiej wypić więcej, niż narazić organizm na deficyt jednego z najważniejszych składników.

 

*1 How much water should I drink each day? (medicalnewstoday.com)

*2 https://www.usgs.gov/special-topics/water-science-school/science/water-you-water-and-human-body

*3 How much water should I drink each day? (medicalnewstoday.com)

*4 https://www.usgs.gov/special-topics/water-science-school/science/water-you-water-and-human-body

*5https://domowezrodlozdrowia.pl/picie-wody-podczas-aktywnosci-fizycznej-w-upaly-dlaczego-nawadnianie-jest-wazne-i-jak-wplywa-na-efekty-treningu/

*6 https://domowezrodlozdrowia.pl/picie-wody-podczas-aktywnosci-fizycznej-w-upaly-dlaczego-nawadnianie-jest-wazne-i-jak-wplywa-na-efekty-treningu/