5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto zostało ustanowione w 1985 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu docenienia pracy wolontariuszy wkładających swój trud, czas i umiejętności w rozwój gospodarczy i społeczny na całym świecie.
Z inicjatywy takich właśnie osób, 20 lat temu powstało Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które dziś może poszczycić się profesjonalnym i sprawnie funkcjonującym systemem wolontariatu towarzyszącego. Około siedmiuset wolontariuszy mbU regularnie odwiedza samotnych seniorów, a Stowarzyszenie systemowo wspiera ich działania, oferując profesjonalną koordynację, szkolenia i superwizję.
Wyniki badań Stowarzyszenia Klon/Jawor dotyczących polskiego zaangażowania w wolontariat wskazują, że większość ludzi włącza się w działania społeczne sporadycznie: 51% robi to kilka razy w roku, a 12% przynajmniej kilka razy w miesiącu. W naszym Stowarzyszeniu 91% wolontariuszy zajmuje się długoterminowym wolontariatem towarzyszącym. 10% par wolontariusz-podopieczny ma staż znajomości dłuższym niż 3 lata! - mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia, a przy okazji wolontariuszka od ponad 15 lat. Dbamy o to, żeby nasz wolontariat przynosił jak najwięcej korzyści zarówno podopiecznym, jak i wolontariuszom. – dodaje J. Mielczarek.
Jak działa wolontariat w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich?
Pierwszym krokiem osoby zainteresowanej wolontariatem jest zgłoszenie się przez formularz na stronie internetowej mbU:
https://www.malibracia.org.pl/wolontariat/jak-zostac-wolontariuszem/
Osoby zdecydowane na wolontariat podpisują porozumienie o wolontariacie, w której określamy m.in. czas trwania współpracy, rodzaj zaangażowania, a także minimalną ilość czasu, jaką dana osoba zobowiązuje się na nie przeznaczyć. – tłumaczy jedna z koordynatorek wolontariatu w Stowarzyszeniu.
Niektórzy mogą się dziwić taką formą wolontariatu, bo jest to rzadki rodzaj pomocy – niematerialnej, nienamacalnej. Jest to taki niewidoczny wolontariat, dlatego że nie jest to jednorazowa, spektakularna akcja czy wydarzenie z dużym rozgłosem. Jest to codzienna praca na relacji z samotnymi seniorami. Oprócz wizyt wolontariuszy, organizujemy spotkania bożonarodzeniowe, śniadania wielkanocne. Celebrowanie takich rodzinnych chwil jest dla nas kluczowe. Samotność boli przecież najbardziej wtedy, gdy wszyscy wokół gromadzą się z rodziną, przyjaciółmi przy stołach. Zachęcam wszystkich do wolontariatu, do pielęgnowania i podtrzymywania w sobie postawy wsparcia potrzebujących. Dobro wraca... – opowiada Barbara Boryczka, Prezes Stowarzyszenia – pełniąca tę rolę również jako wolontariuszka.
Wolontariusze Stowarzyszenia mbU korzystają ze szkoleń na temat procesu starzenia się, warsztatów
z komunikacji i relacji z osobami starszymi oraz superwizji, które pomagają odpowiedzialnie i umiejętnie towarzyszyć seniorom, czerpiąc przy tym satysfakcję. Koordynatorzy wolontariatu są z wolontariuszami
w sytuacjach trudnych, jak na przykład śmierć podopiecznego.
Zapewniane jest wtedy spotkania z psychologiem, który wesprze w smutnych chwilach. Każdy wolontariusz pozostaje w regularnym kontakcie z koordynatorem wolontariatu przez specjalną aplikację Strefa mbU.
Stowarzyszenie zachęca do poznania świadectw /historii swoich wolontariuszy:
Pani Elżbieta z wolontariuszką Kasią:
Pani Teresa z wolontariuszką Elą:
Pani Irena z wolontariuszem Tomaszem:
Pani Helena z wolontariuszką Nadią:
Te i wiele innych pięknych historii można znaleźć w mediach społecznościowych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich:
https://www.facebook.com/malibracia
https://www.instagram.com/mali.bracia.ubogich/
W tym specjalnym dniu Stowarzyszenie serdecznie dziękuje wszystkim swoim wolontariuszom za ich czas i zaangażowanie.
Bez Was nie byłoby Stowarzyszenia. Życzymy Wam niesłabnącej satysfakcji z Waszej pracy i oczywiście tego, żeby dobro powróciło do Was w zwielokrotnionej formie. – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia.