Siłownia Pamięci powstała z myślą o osobach starszych

Silownia pamieci Stocznia

W ramach projektu SIŁOWNIA PAMIĘCI i działań wspierających osoby starsze i ich opiekunów organizujemy w grudniu dwa webinary o tematyce związanej z treningami poznawczymi, komunikacją i opieką nad osobami cierpiącymi na choroby otępienne. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli poinformujecie o tych wydarzeniach swoich odbiorców. W załączeniu przesyłam grafikę do ewentualnego wykorzystania.

Zapraszamy na dwa webinary www.silowniapamieci.pl/webinary poświęcone treningom umysłu oraz opiece nad seniorami cierpiącymi na choroby otępienne

Webinar I: 12 grudnia o godz. 11.00
Spotkanie składać się będzie z dwóch części tematycznych:

  1. 1. "Komunikacja z osobą cierpiącą na demencję" - przybliżymy świat osoby z demencją i zasady porozumiewania się, które ułatwiają codzienny kontakt i opiekę, odpowiemy m.in. na pytania:

- co mówić, a co lepiej odpuścić, by zachować cierpliwość? 

- jak zrozumieć nieadekwatne zachowania i jak na nie reagować?

- jak aktywizować osobę chorą i czy zawsze jest to dobre?
Prowadzenie Karolina Jurga - psycholożka ds. osób starszych, autorka poradnika pt.: „Idealny opiekun nie istnieje”, założycielka bloga PoznajDemencje.pl

  1. 2. „Proste i pomocne” - narzędzia terapeutyczne do samodzielnego wykonania i pracy z seniorami cierpiącymi na zaburzenia otępienne.
    Prowadzenie Anna Podstawka, psycholożka i współautorka innowacji społecznej „Proste i pomocne”

Webinar II: 28 grudnia o godz. 18.30
Spotkanie składać się będzie z dwóch części tematycznych:

  1. 1. „Brain gym - psychomotoryka na siedząco” - ćwiczenia ruchowe usprawniające ciało i umysł. Różnorodne zadania dla dłoni i ramion oraz zabawy w parach aktywizujące układ nerwowy, rozładowujące napięcia wywołane stresem i poprawiające ogólne samopoczucie. Metoda nawiązuje do najnowszych odkryć dotyczących wpływu skoordynowanych ruchów ciała na zdolność efektywnego uczenia się i stymulowania funkcji poznawczych.
    Prowadzenie dr Edyta Bonk, psycholożka, ekspertka Siłowni Pamięci, pracowniczka naukowa Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie. 
  2. 2. „Muzyka przeciw demencji” – opowiemy o pozytywnym wpływie muzyki na plastyczność mózgu, jak i jakiej muzyki słuchać, aby miała jak najlepszy efekt terapeutyczny dla osób z chorobami otępiennymi oraz jakie korzyści to daje podopiecznym, jak i opiekunom. Przekażemy ścieżki dźwiękowe i manual z przykładami ćwiczeń.

Prowadzenie Ewa Jakubowska, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Zapisy na webinary (jedno lub dwa) możliwe są poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.silowniapamieci.pl/webinary do dnia poprzedzającego termin wydarzenia. Spotkania są bezpłatne i potrwają ok. 1,5 - 2 godziny.