Problemy ze słuchem – choroba cywilizacyjna. Największą grupą, która mierzy się z problemami ze słuchem są seniorzy. Paradoksalnie, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z pogarszającego się wraz z wiekiem słyszenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia niedosłuch dotyka nawet 3/4 osób po 70. roku życia, a ok. 10% seniorów w wieku 65-75 lat może doświadczać tak zwanej głuchoty starczej.
W Polsce sytuacja nie wygląda lepiej – z badań, które przeprowadził Instytut IQS na zlecenie firmy Amplifon – światowego lidera nowoczesnych rozwiązań ułatwiających słyszenie – wynika, że problemy ze słuchem może mieć nawet ponad 2,6 miliona niezdiagnozowanych do tej pory pod tym kątem osób w wieku 60+.
Ponieważ na koniec 2020 roku Główny Urząd Statystyczny informował, że mamy w kraju blisko 10 milionów osób powyżej 60. roku życia, trzeba mieć świadomość, że niedosłuchem może być dotknięty nawet co czwarty polski senior - mówi Ada Lewandowska, Dyplomowana Protetyk Słuchu w Amplifon. Najgorsze, że cykliczne badania słuchu u mieszkających w Polsce osób starszych wcale nie są regułą – 25% seniorów nigdy nie miało wykonanego badania słuchu, a aż 45% badanej populacji robiło je co najmniej trzy lata temu. Tymczasem, szczególnie u osób starszych, powinno wykonywać się je częściej, bo problemy ze słuchem najczęściej nie pojawiają się z dnia na dzień - mówi Lewandowska.
Co powoduje uszkodzenia słuchu u osób starszych?
Pomijając nagłe zdarzenia, jak na przykład uraz czy infekcję o wyjątkowo ciężkim przebiegu, problemy ze słyszeniem są najczęściej wynikiem stopniowego uszkodzenia narządu słuchu i oddziaływania na niego wielu różnych czynników. Ich przyczyna może także tkwić w naszej genetyce bądź być wynikiem narażenia na hałas. Co ciekawe, nasz słuch może być uszkodzony zarówno przez dźwięki bardzo głośne, lecz trwające krótko (na przykład wystrzał lub wybuch), jak i przez długo obciążający słuch hałas, generowany na przykład, przez maszyny pracujące w zakładach przetwórczych czy w rolnictwie.
Problemy ze słuchem u seniorów wynikają również z wieku – z tego powodu u części seniorów diagnozuje się wspomnianą już głuchotę starczą. Jest ona konsekwencją wieloczynnikowego obciążenia narządu słuchu przez problemy krążeniowe, hałas, leki o działaniu ototoksycznym, zaburzenia o charakterze metabolicznym.
Niedosłuch i dyskomfort z nim związany
Wstyd, zakłopotanie, irytacja, złość bądź wycofywanie się z życia społecznego i komunikowania z najbliższymi są na porządku dziennym u osób, które zmagają się z problemami ze słuchem. I o ile niewielki ubytek słuchu powoduje najczęściej zakłopotanie, a czasem prowadzi do irytujących bądź komicznych sytuacji wynikających z niezrozumienia pomiędzy stroną mówiącą a słuchającym, o tyle niedosłuch głębszy staje się potężną barierą w komunikacji. Osoby mocno niedosłyszące często unikają kontaktów interpersonalnych – wizyt w urzędach, zakupów w sklepie, spotkań z przyjaciółmi, aż wreszcie również z rodziną. Konsekwencje tego mogą być dla seniora dramatyczne – włącznie z jego izolacją i głęboką depresją, oraz z zagrożeniem bezpieczeństwa, gdyż dźwięki mogą ostrzegać o grożącym człowiekowi niebezpieczeństwie.
Problem polega na tym, że osoba z upośledzeniem słuchu może nie być świadoma tego, że ma niedosłuch lub może nie dopuszczać do siebie myśli o tym. Jest jednak wiele sygnałów, które wskazują na problemy ze słuchem u osoby starszej. Jeśli dotychczas dobrze słyszący senior:
- zaczyna mieć problemy z rozumieniem przekazywanych mu informacji (szczególnie podczas dyskusji vw gronie wielu osób),
- jest zmęczony pod koniec dnia wysiłkiem skupiania się na rozmowach,
- zaczyna koncentrować się na ruchu ust osoby mówiącej,
- wzmacnia głośność w odbiornikach RTV lub w telefonie,
- nie słyszy dzwonka do drzwi,
- ma problemy z wychwytywaniem głosów dzieci i kobiet, powinien niezwłocznie poddać się badaniu słuchu.
Na szczęście, postęp medycyny i rozwój technologii sprawiają, że niedosłuch u seniorów można obecnie korygować ze znakomitym skutkiem, poprawiając tym samym ich jakość życia i przywracając im samodzielność oraz bezpieczeństwo.
Jak na nowo usłyszeć świat?
Upływu czasu zatrzymać się nie da. Można jednak nawet u najbardziej sędziwego seniora z głębokim ubytkiem słuchu zastosować aparaty słuchowe firmy Amplifon, a w określonych przypadkach – implanty słuchowe.
Specjaliści z zakresu audiologii Amplifon przekonują, że protezowanie słuchu nie tylko na bieżąco poprawia jakość życia osoby niedosłyszącej, ale również działa profilaktycznie, bo odzyskanie możliwości słyszenia oznacza dla seniora lepszą ochronę przed czyhającymi zagrożeniami i powrót do lepszego nastroju i komfortu odczuwanego każdego dnia. Odsuwa się w ten sposób od osoby starszej widmo izolacji i depresji.
Amplifon oferuje seniorom aparaty słuchowe wewnątrzuszne bądź zauszne. Dzięki nowoczesnym technologiom oba te typy są niewielkie, bardzo funkcjonalne i wyposażone w szereg udogodnień, dzięki którym nie tylko komunikacja werbalna z osobami z otoczenia znacznie się ułatwi, ale także bezproblemowe stanie się słuchania radia, oglądanie telewizji czy prowadzenie rozmowy telefonicznej. Na aparaty przysługują także dofinansowania z NFZ, PFRON czy Centrów Pomocy Rodzinie. Ponadto część kwoty za zakup aparatów można odliczyć we własnym rocznym rozliczeniu podatkowym.
Nie musisz krzyczeć!
- Jedynym kluczem i pierwszym niezbędnym krokiem do poprawy jakości życia osób z zaburzeniami słuchu jest skuteczna diagnostyka – podkreśla Ada Lewandowska, Dyplomowana Protetyk Słuchu w Amplifon, będąca koordynatorka organizowanej przez tę firmę ogólnopolskiej kampanii „Nie musisz krzyczeć!” https://niemusiszkrzyczec.pl/. Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na problem społeczny związany z ubytkami słuchu wśród Polaków. W jej ramach każdy senior może skorzystać z bezpłatnych badań słuchu, które są wykonywane przez specjalistów na nowoczesnym sprzęcie w profesjonalnym gabinecie, a także z konsultacji z doświadczonym protetykiem słuchu. Amplifon daje również możliwość testowania aparatów słuchowych w warunkach domowych, dzięki czemu można – dosłownie – na własne uszy przekonać się, jak bardzo zmienia się komfort życia, gdy się z nich korzysta!