Alergicy często rezygnują z wakacyjnego wypoczynku poza stałym miejscem zamieszkania, bo boją się zaostrzenia objawów choroby. Są przyzwyczajeni do codziennej rutyny i to daje im poczucie pewności i spokoju. Czy ich obawy są słuszne? Czy wyjazd w przypadku alergika jest możliwy i może być udany oraz bezpieczny?
Inaczej planuje się wakacje w przypadku różnych typów alergii. Przyjrzyjmy się alergii pokarmowej i wziewnej.
Alergia pokarmowa – jak zaplanować podróż?
W przypadku każdej alergii najskuteczniejszym działaniem terapeutycznym jest unikanie uczulających substancji. Tak samo sprawa ma się w przypadku pokarmów. Kierunek podróży czy pora roku nie mają dużego znaczenia podczas planowania urlopu u osób z alergią pokarmową. Szczególnie istotne jest za to wybieranie miejsc stołowania się. Odwiedzaj tylko te restauracje i jadłodajnie, które w menu wymieniają składniki dań. Warto poinformować obsługę o swojej alergii i prosić o staranne przygotowanie jedzenia. Jeśli jest taka możliwość, szukaj hotelu, w którym można wynająć apartament z aneksem kuchennym. Umożliwi to samodzielne przygotowywanie posiłków.
Alergia wziewna – na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu?
Otoczenie ma szczególnie ważne znaczenie dla osób zmagających się z alergenami wziewnymi. W przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego zwróć uwagę na czystość pomieszczeń i pościeli. Warto unikać pokoi zlokalizowanych w starych budynkach lub stylizowanych na antyczne. W tych miejscach trudno trwale pozbyć się kurzu.
Odpowiednio wysoki standard budynku jest też ważny u osób z alergią na zarodniki grzybów pleśniowych. Unikaj np. miejsc klimatyzowanych. Klimatyzatory nie zawsze są odpowiednio konserwowane i mogą być źródłem alergenów.
Gdy zmagasz się z alergią na sierść zwierząt, wybierz nocleg tam, gdzie zwierzęta nie są akceptowane.
Uczulenie na pyłki – kiedy jechać na wakacje?
Termin wyjazdu w przypadku osób z alergią na pyłki roślin wiatropylnych to kluczowa sprawa. Wakacyjny wypoczynek należy dostosować do okresu, w którym pylą uczulające rośliny. Osoby uczulone na pyłki roślin powinny w miarę możliwości odpoczywać poza sezonem letnim, bo właśnie wtedy stężenie alergenów w powietrzu jest największe. Warto zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin, który jest szeroko dostępny w źródłach internetowych. Można też odnaleźć aktualne prognozy pylenia, co pozwala na jeszcze bardziej trafiony wybór daty wyjazdu.
Urlop nad morzem
Nadmorski mikroklimat sprzyja alergikom, niezależnie od rodzaju alergii. Chłodny i wilgotny wiatr, który wieje od morza, rozwiewa pyłki, dzięki czemu ich stężenie w powietrzu jest mniejsze. Morskie powietrze jest bogate w jod, dobrze wpływa na drogi oddechowe i odpowiednio je nawilża. Sole mineralne zawarte w morskiej wodzie mogą pomóc na zmniejszenie objawów alergii skórnych. Alergicy mogą spędzać wiele godzin spacerując brzegiem morza czy oceanu. Warto wybierać plaże oddalone od łąk i wydm. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej niezależnie od typu alergii i stopnia jej nasilenia.
Góry i alergia
Czy górskie obszary to dobry kierunek podróży dla alergików? Im wyżej nad poziomem morza, tym mniej pyłków w powietrzu. W górach ogólne stężenie tlenu jest niższe, ale ma to dobry wpływ na układ oddechowy i działa pozytywnie stymulująco. Górskie krajobrazy są jednak bardziej bogate w roślinność niż tereny nadmorskie. Wiele szlaków przebiega przez lasy lub obok łąk i pastwisk. Alergicy są wtedy narażeni na pyłki drzew i traw. Niekoniecznie oznacza to, że nie można wybierać się na górskie wycieczki. Wybieraj trasy przebiegające w otwartej przestrzeni. Część szlaku można pokonać koleją górską, co pozwoli ominąć tereny bogate w roślinność. Na okres urlopu wybierz czas, kiedy pyli jak najmniej roślin. Najlepsze będą wczesne miesiące wiosenne lub późna jesień. [1]
Wakacje z alergią – co spakować?
Wakacje alergika mogą być udane, ale należy odpowiednio wybrać miejsce wyjazdu, dostosowując je do rodzaju alergii i stopnia jej nasilenia. Do wyjazdu trzeba się dobrze przygotować. W podróżnej apteczce nie powinno zabraknąć zapasu lekarstw, które bierze się na stałe. Zabierz też ze sobą doustny lek przeciwalergiczny, który kupisz bez recepty. Dostępność preparatów jest szeroka, więc wybór można dostosować do swoich potrzeb. Na wakacyjny okres dobrze jest wybierać te, które nie zawierają substancji usypiających. Takim lekiem jest np. bilastyna, która może doraźnie zmniejszyć objawy kataru siennego (kichanie, zatkany nos, świąd nosa, łzawienie oczu). Ponadto zaopatrz się w aptece w przeciwhistaminowe leki stosowane miejscowo – krople do nosa i oczu. [2]
Bibliografia
[1] P. Quignon i in., „Altitude healing effect in severe asthmatic children”, Respiratory Medicine and Research, t. 79, s. 100810, maj 2021, doi: 10.1016/j.resmer.2020.100810.
[2] „Antihistamines and allergy - PMC”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5895478/ (dostęp 3 sierpień 2023).