Wycieczka, trekking czy spacery po plaży?

Jakie aktywności sprzyjają zdrowiu i kondycji Twoich nóg?

zylaki

Główne czynniki ryzyka powstawania żylaków (niewydolności żylnej) to nadwaga lub otyłość połączona z brakiem aktywności fizycznej. Ruch to dobra forma profilaktyki przeciwżylakowej, a także element usprawniania przepływu krwi przy rozwiniętej chorobie. Jaką formę aktywności wybrać, by jak najlepiej służyła kondycji nóg?

 

Czym są żylaki?

Żylaki to powiększone, opuchnięte i poskręcane żyły. Występują najczęściej na nogach i stopach, chociaż mogą dotyczyć każdej żyły znajdującej się blisko powierzchni skóry. Żylaki mają niebieskie, ciemnoniebieskie lub ciemnofioletowe zabarwienie. Ich przebieg jest nieregularny, nierównomiernie wystają ponad powierzchnię skóry i mogą być miejscowo twarde.
Dla części osób żylaki stanowią jedynie defekt kosmetyczny. U innych, ich obecność może się wiązać ze znacznymi dolegliwościami, wśród których najczęstsze są:
• pulsowanie i skurcze mięśni łydek;
• obrzęk podudzi, stóp i kostek;
• ból, który nasila się po długim przebywaniu w pozycji stojącej;
• uczucie ciężkości nóg;
• zmiana zabarwienia skóry wokół żylaków.
W zaawansowanym stadium nieleczone żylaki powodują powstawanie znacznych obrzęków i owrzodzeń na nogach. Mogą też być źródłem materiału zatorowego, który doprowadzi do zakrzepicy – stanem będącym bezpośrednim zagrożeniem życia. [1], [2]

Spacery po plaży – ostrożnie dla nóg z żylakami

Osoby cierpiące na niewydolność żył doskonale wiedzą o tym, że ciepło negatywnie wpływa na ich samopoczucie. Wysokie temperatury otoczenia sprawiają, że dochodzi do rozszerzania żył w organizmie. W takich naczyniach krew płynie wolniej, co sprawia, że dłużej w nich zalega. Latem żylaki często powiększają się, stają się bardziej widoczne. Bardziej wyrażone są także towarzyszące im dolegliwości, tj. uczucie ciężkości nóg i obrzęki.
Plaża nie musi jednak kojarzyć się wyłącznie z upalnym latem i opalaniem. Jesienią, gdy temperatury robią się coraz bardziej przyjemne, plaża może być doskonałym miejscem na spacer. Zatapianie stóp w piasku przyniesie dodatkowe wrażenia sensoryczne, a nadmorskie powietrze wpłynie pozytywnie na organizm.

Trekking – czy to tylko góry?

Trekkingiem nazwa się piesze wędrówki w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Najczęściej kojarzy się to z wyprawami górskimi, ale w rzeczywistości jest to szersze pojęcie. Niełatwe warunki atmosferyczne towarzyszą też chociażby wędrówkom po pustyni czy w tropikach.
Ta ciekawa forma aktywności fizycznej wiąże się z ciągłą pracą nóg, co z jednej strony pozytywnie wpływa na krążenie w żyłach. Jest to jednak bardzo wymagające forma spędzania wolnego czasu. W przypadku osób, którym już doskwierają pierwsze objawy żylaków, taka aktywność może nasilić obrzęk nóg, uczucie ciężkości lub nawet być źródłem bólu. Dlatego trekking trzeba wybierać rozważnie.

Piesze wycieczki

Na koniec o aktywności, która wydaje się być najkorzystniejsza dla zdrowia nóg. Są to typowe wycieczki – miejskie i górskie szlaki przez parki narodowe czy krajobrazowe. Towarzyszy im zdrowa dla nóg aktywność, czyli po prostu spacerowanie. Spokojne spacery po nietrudnych szlakach górskich oraz wędrówki po zalesionych parkach to dobry ruch dla Twoich nóg.

Klucz to odpowiednie przygotowanie

Jeśli doskwierają Ci dolegliwości nóg, przygotuj się odpowiednio do każdej aktywności fizycznej. Zapytaj lekarza o profilaktykę i leczenie nieprzyjemnych objawów. Możesz zaopatrzyć się w pończochy uciskowe, których noszenie ma udowodniony efekt terapeutyczny. W apteczce warto mieć również żel na ból nóg, który może przynieść ulgę, gdy nogi staną się bolesne i ociężałe. Jeśli masz żylaki, dobrym pomysłem jest używanie preparatu w postaci żelu z heparyną, który ma za zadanie złagodzić powstający miejscowy stan zapalny i poprawić mikrokrążenie.

Żylaki, które stanowią jedynie defekt kosmetyczny, są dość łatwo tolerowane przez pacjentów. Ci, którym przeszkadza ich wygląd, mogą pokusić się o konsultację u flebologa, chirurga naczyniowego lub lekarza medycyny estetycznej i poprosić o zabieg niwelujący widoczność poskręcanych żył. Żylaków nie należy bagatelizować. W zaawansowanym stadium, jeśli są nieleczone, mogą powodować powstawanie znacznych obrzęków i owrzodzeń na nogach. Mogą też być źródłem materiału zatorowego, który doprowadzi do zakrzepicy – stanem będącym bezpośrednim zagrożeniem życia.

Bibliografia
[1] „Choroby układu żył powierzchownych — żylaki”. http://www.mp.pl/social/article/225008 (dostęp 1 wrzesień 2023).
[2] J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.