10 listopada obchodzimy dzień jeża – jednego z najbardziej uroczych mieszkańców naszych ogrodów i obszarów przyrodniczych.
Te przesympatyczne zwierzęta goszczą także we wrocławskim ZOO – jest to rodzina jeży uszatych zaadoptowana w kwietniu br. przez spółkę FBSerwis Wrocław. Mama Jeżyna, tata Denis oraz ich potomstwo mieszkają obecnie w pawilonie Sahara, tuż obok wejścia głównego ZOO. Adopcja symboliczna jeży uszatych to część działań FBSerwis w zakresie edukacji i zwiększania świadomości ekologicznej.
Obchodzony 10 listopada dzień jeża jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć, jak ważną rolę pełnią te zwierzęta w naszym ekosystemie. Dzięki temu, że są owadożerne, eliminują ze środowiska nadmiar insektów i szkodników. Niestety, jeże stają się gatunkiem zagrożonym. Największym zagrożeniem dla jeży jest utrata siedlisk, wypadki drogowe oraz zanieczyszczenie środowiska. FBSerwis, chcąc temu zapobiec, w trosce o swoich małych podopiecznych zachęca do podjęcia działań mających na celu ochronę wszystkich jeży, przede wszystkim tych wolnożyjących.
– Wiosną tego roku, w ramach naszych działań na rzecz ochrony środowiska, z radością objęliśmy adopcją symboliczną rodzinę jeży uszatych we wrocławskim ZOO. Jednocześnie chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa dzikich jeży, żyjących w Polsce pod ochroną. Nasza spółka oprócz świadczenia kompleksowych usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów, specjalizuje się również w usługach letniego oraz zimowego utrzymania i oczyszczania dróg oraz terenów zielonych, stąd też nasi pracownicy często spotykają jeże podczas codziennej pracy. Zwierzęta te są wyjątkowo pożyteczne dla naszego ekosystemu, dlatego pamiętajmy o odpowiednim postępowaniu, gdy znajdziemy jeża w swoim ogrodzie, podczas spaceru, czy na ulicy – mówi Jarosław Wieruszewski, kierownik ds. oczyszczania z FBSerwis Wrocław, nadzorujący kontrakt na letnie i zimowe utrzymanie czystości i porządku w kilku wrocławskich dzielnicach.
Co zrobić, gdy spotkasz jeża?
- Nie dotykaj – jeże unikają kontaktu z ludźmi, dlatego nie powinniśmy brać ich na ręce – możemy wtedy zrobić zwierzęciu krzywdę oraz sami jesteśmy narażeni na skaleczenie jego igłami.
- Zachowaj spokój i bądź uważny – staraj się nie wypłoszyć jeża gwałtownymi ruchami. Jeśli jedziesz samochodem, prowadź ostrożnie i ogranicz prędkość, szczególnie gdy jest ciemno – wówczas jeże są aktywne najbardziej.
- Nie karm jeży ludzkim pożywieniem – są one głównie owadożerne, dlatego jedzeniem dla ludzi możesz im tylko zaszkodzić. Gdy chcesz dokarmić jeże z Twojej okolicy, zostaw im miskę z wodą oraz specjalny pokarm dostępny w sklepach zoologicznych.
- Jeśli posiadasz ogród – jeże mogą pomóc Ci o niego zadbać poprzez zjadanie owadów i szkodników. Możesz się im odwdzięczyć i przygotować schronienie z liści oraz drewna, lub odgrodzić część ogrodu, w której zakamarkach mogą kryć się jeże. Goszcząc je swoim ogrodzie, staraj się także unikać substancji chemicznych do ochrony roślin.
- Gdy znajdziesz jeża uwięzionego w pułapce – skorzystaj z pomocy lokalnych ekspertów. Skontaktuj się z Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu pod numerem 71 770 22 22, poza Wrocławiem 112 lub pod 998. Pamiętaj, że śmieci nieodpowiednio wyrzucone zanieczyszczają nie tylko glebę, wodę i powietrze, ale również mogą być pułapką dla zwierząt, m.in. jeży.
Adopcja jeży uszatych to nie jedyne działanie FBSerwis na rzecz ochrony środowiska. Spółka ogłosiła niedawno V edycję konkursu „Bądźmy EKO dla Wrocławia” dla uczniów szkół podstawowych, którego głównym celem jest budowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do efektywnej segregacji odpadów oraz powtórnego wykorzystywania surowców. Oprócz lokalnych inicjatyw, firma prowadzi ogólnopolski projekt edukacyjny „Kosz to dopiero początek”, który ma pomóc zrozumieć najmłodszym, jak wygląda poprawna segregacja odpadów, na czym polegają kolejne etapy gospodarowania odpadami i jakie działania należy podjąć, aby jak najwięcej surowców mogło zostać ponownie wykorzystanych.